wtorek, 5 lutego 2019

Natalia Tomasiak „Babskie góry. Kobiecy sposób na trekking, bieganie, skitury oraz rower”

Tytuł: Babskie góry. Kobiecy sposób na trekking, bieganie, skitury oraz rower
Autor: Natalia Tomasiak 
Wydawnictwo: Bezdroża 


Kochasz polskie góry i uwielbiasz po nich wędrować? A może wspinasz się już na tysięczniki? Zjadłaś zęby na wspinaniu po Alpach, Andach i Pirenejach? A może chciałabyś spróbować nowych aktywności, takich jak jazda rowerem po górach, biegi górskie czy jazda na nartach? Może nawet nigdy nie byłaś w górach i jest to twoje marzenie? 

Niezależnie od tego, które z tych pytań opisuje twoją sytuację, to i tak możesz sięgnąć po książkę Natalii Tomasiak, pt. „Babskie góry. Kobiecy sposób na trekking, bieganie, skitury oraz rower”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Helion książka, to swego rodzaju poradnik, który zawiera treści adresowane do różnych użytkowników, zarówno do tych „zaprawionych w bojach”, jak i do tych, którzy swoją przygodę z górami dopiero zaczynają. Szeroki zakres tematyczny, obejmujący podstawowe wskazówki dla tych, którzy w góry wybierają się po raz pierwszy na spacer, jak i teksty dotyczące tak poważnych kwestii, jak lawin, jak i innych zagrożeń, które trzeba wziąć pod uwagę sprawia, że to książka uniwersalna, która – być może – w przyszłości uratuje komuś zdrowie lub życie. 

Z uwagi na tak szeroką rozpiętość tematów warto, aby każdy z czytelników wykorzystał ją w sposób dla siebie optymalny, niekoniecznie czytając dokładnie wszystkie rozdziały, ale wybierając te, szczególnie dla nas interesujące. Dzięki książce nie tylko przekonamy się, że góry są dla kobiet, ale poznamy kobiety, które przetarły górskie szlaki, takie jak Wanda Rutkiewicz czy Anna Czerwińska. Zrozumiemy także, czym jest ta magia gór i co tak naprawdę sprawia, że chcemy przemierzać górskie szlaki, że same góry potrafią nas odmienić, odmienić nasze życie. Poznamy ponadto rodzaje górskich aktywności, które wykraczają daleko poza turystykę pieszą, także te o ekstremalnym charakterze. 

W kolejnych rozdziałach dowiemy się, w jakie ciuchy z przeznaczeniem na górskie aktywności warto inwestować – wszak mają one służyć nam długie lata. Autorka radzi, aby wybierać te droższe produkty, ale tym samym dobrej jakości. Poznamy podstawowe pojęcia związane z odzieżą outdoorową, dowiemy się, jakie warstwy odzieży powinnyśmy mieć na sobie, Tomasiak dzieli się z nami ponadto wskazówkami dotyczącymi odzieży. Omawia też rodzaje materiałów stosowanych w odzieży outdoorowej oraz doradza, czym powinnyśmy uzupełnić naszą garderobę. 

Zagłębimy się również w świat butów – autorka wyróżnia kilka rodzajów obuwia przydatnego w trakcie górskich aktywności, doradza nam także, na jakie górskie gadżety warto postawić oraz pomaga poruszać się w świecie termosów i kubków termicznych, kuchenek do gotowania oraz butelek i naczyń na wodę. Dokładnie analizuje również temat śpiworów i namiotów, zwracając uwagę na ich rodzaje, materiały, z których zostały wykonane i oznaczenia, krótko charakteryzuje również zegarki sportowe / outdoorowe, porusza również szczególnie istotną (zwłaszcza dla kobiet) kwestię higieny osobistej, zdradzając m.in. kilka pomysłów na prysznic w najbardziej ekstremalnych warunkach. 

Dowiemy się ponadto nieco o pogodzie w górach, a szczególnie o spodziewanych zjawiskach w określonych porach roku. Sporo miejsca Tomasiak poświęciła kwestii bezpieczeństwa, a także umiejętnościom niezbędnym w górach. To zaledwie kilkanaście ze wszystkich poruszonych przez autorkę tematów, które sprawiają, że w książce „Babskie góry”, każdy znajdzie coś dla siebie. Zrozumiały nawet dla laika język książki czyni ją niezwykle użyteczną i pozbawia kompleksów tych, którzy jeszcze nie potrafią się poruszać w gąszczu takich nazw, jak wiązania turowe, membrana czy primaloft bądź pertex. Co więcej, lektura tego poradnika inspiruje i sprawia, że nawet jeśli dotychczas nie myśleliśmy o górach inaczej, niż w kontekście wędrówek po nich czy biwaków, to mimowolnie zaczynamy planować zakup nart, czy też – jak w moim przypadku – interesować się biegami górskimi.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz