wtorek, 26 marca 2019

Jacek Dubois "Królewski skarb. Kto odnajdzie klejnoty koronacyjne?"

Tytuł: Królewski skarb. Kto odnajdzie klejnoty koronacyjne? 
Autor: Jacek Dubois 
Wydawnictwo: Edipresse Książki
Klejnoty koronacyjne królowej brytyjskiej to łakomy kąsek dla niejednego złodzieja. Kto jednak odważyłby się ukraść tak charakterystyczną i cenną biżuterię? Co więcej, kto – spoza Anglii – dokonałby tak zuchwałego napadu? 

Okazuje się, że tego karkołomnego czynu dokonano w … Polsce. Zostały skradzione w Warszawie, z wystawy, na której były prezentowane. Kamery miejskie uchwyciły trzech złodziei, którzy prawdopodobnie są odpowiedzialni za ten napad, tyle tylko, że w trakcie ucieczki jeden z nich postanowił nie dzielić się łupem i okradł swoich wspólników. Policji udaje się ustalić, że udał się do jednego z biurowców – funkcjonariusze podejrzewają, że skontaktował się ze swoim paserem i przekazał mu zrabowane klejnoty. Ich wartość oszacowano na czterdzieści milionów funtów, ale tak naprawdę – biorąc ich wartość historyczną – są bezcenne. 


Pech chce, że w biurowcu, do którego udał się złodziej, niejaki Radzio Szprycha, pracuje tata Helenki, rezolutnej uczennicy czwartej klasy. Ten znany adwokat bronił niegdyś Szprychy i wszystko wskazuje na to, że złodziej celowo wciągnął mężczyznę w wir wydarzeń. Teraz bowiem prawnik staje się podejrzanym i jest obserwowany przez policję. Jeśli dodać do tego kłopoty w interesach, tata Helenki naprawdę ma się czym martwić. 

Całe szczęście, że adwokat ma tak wspaniałe dzieci, jak Helenka i jej bracia. Chcąc pomóc tacie i wybawić go z opresji, a przy tym odkryć sekret dziwnego zachowania klientów kancelarii i ich rezygnacji z usług obrońcy sądowego, dzieci rozpoczynają własne śledztwo. 

Rodzeństwo szybko okrywa powody rychłej ruiny finansowej ojca – odpowiedzialny za to okazuje się być … duch mieszkający w lustrze windy. Przybierając różne kształty, wywołuje złudzenia optyczne u osób udających się do kancelarii, w wyniku których przerażeni złoczyńcy zaczynają odczuwać wyrzuty sumienia i wolą dobrowolnie poddać się karze, zgłaszając na policję swoje przestępstwa i przyznając się do ich popełnienia. Ów duch lustra, o wdzięcznym imieniu Leon, decyduje się pomóc sympatycznym i pełnym pasji dzieciakom, zgadzając się nawet na dyskomfort mieszkania w lusterku puderniczki. 

Czy jednak Helenka i jej bracia będą w stanie złapać złoczyńców, skoro nie może poradzić sobie z tym policja? Przekonamy się o tym dzięki lekturze porywającej książki dla młodych czytelników, pt. „Królewski skarb. Kto odnajdzie klejnoty koronacyjne?”, autorstwa Jacka Dubois. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Edipresse Książki, to nie tylko zajmująca i pełna zwrotów akcji powieść historyczna, ale przystępny wykład na temat dobra i zła oraz całkiem sporo faktów, na temat działania wymiaru sprawiedliwości. Po książkę sięgnąć mogą zarówno czytelnicy w wieku szkolnym, jak i ich opiekunowie, warto również wykorzystać lekturę do rozmowy o pracy prawników oraz konsekwencjach popełniania przestępstw. 

Okazuje się, że rodzeństwo szybko identyfikuje dwie pozostałe osoby odpowiedzialne za kradzież klejnotów, czy dzieci będą jednak w stanie doprowadzić złoczyńców przed wymiar sprawiedliwości, a ponadto – odnaleźć klejnoty? Warto przekonać się o tym samodzielnie, zagłębiając się w brawurowo napisaną powieść, kolejną już o przygodach dzielnej Helenki i jej utalentowanych braci. Napisana przystępnym językiem i opatrzona wspaniałymi ilustracjami książka podbije serca czytelników i, kto wie, może determinować będzie wybór przyszłej drogi zawodowej? 

1 komentarz:

  1. Książka przy której można dowiedzieć się wielu historycznych ciekawostek, coś dla mnie ;)

    OdpowiedzUsuń