poniedziałek, 4 marca 2019

Jon Acuff "Zrobione! Naucz się kończyć to, co zacząłeś"

Tytuł: Zrobione! Naucz się kończyć to, co zacząłeś 
Autor: Jon Acuff 
Wydawnictwo: MT Biznes 


Po raz kolejny złamałeś daną sobie obietnicę i sięgnąłeś po papierosa? Przerwałaś kolejną dietę, bo na imieninach u cioci sięgnęłaś po kawałek sernika i uznałaś, że w takim wypadku kolejnego dnia można zjeść też słodkie ciastko z kremem popijając słodzonym cappuccino? W twojej głowie mnóstwo jest planów na wspaniałe biznesy, naukę języków, liczne zainteresowania i pasje, ale … nie masz czasu na ich realizację? Jeśli odnajdujesz się choć w jednej z tych sytuacji, jeśli jesteś pewna / pewny, że dotyczy właśnie ciebie, to znak, że albo musisz pogodzić się z tym, że nie masz zwyczaju kończyć rzeczy rozpoczętych, albo … próbować to zmienić. Oczywiście ta druga droga jest o wiele trudniejsza, ale za to jaka satysfakcjonująca! 

W tej zmianie sposobu podejścia do planów, zadań do wykonania, pomóc może poradnik autorstwa Jona Acuffa, popularnego prelegenta, blogera, autora dwóch bestsellerów „New York Timesa”. Nie wiem, czy jego kolejna pozycja, pt. „Zrobione! Naucz się kończyć to, co zacząłeś” zostanie bestsellerem, ale z pewnością jest to książka, która jest w stanie zmienić nasze życie. Oczywiście tylko wówczas, kiedy na to pozwolimy, otworzymy się na zmianę, solidnie wykonamy zawarte w niej ćwiczenia i każdego dnia będziemy nad sobą pracować. Tym samym publikacja Wydawnictwa MT Biznes adresowana jest przede wszystkim dla tych osób, które są świadome tego, że ich życie pełne jest niedokończonych zadań i chciałyby to zmienić. To również książka dla tych, które poszukują solidnego bodźca do zmiany, a także dla tych które – mimo iż osiągają cele – to ich perfekcjonizm nie pozwala się im z nich cieszyć. 

Poradnik składa się z ośmiu rozdziałów, w których autor omawia przyczyny braku motywacji do zakończenia podjętych działań i / lub rezygnacji już na starcie. Znajdziemy tam również ćwiczenia, które pomogą nam zmierzyć się z naszymi ograniczeniami, fałszywymi przekonaniami, a także skłonnością do wspomnianego perfekcjonizmu i stawiania nierealnych celów. Autor przytacza badania mówiące, że ponad dziewięćdziesiąt procent noworocznych postanowień nie zostaje zrealizowana, a jednocześnie dokładnie tłumaczy, dlaczego tak się dzieje i udziela wskazówek, jak to zmienić. 

W kolejnych rozdziałach książki przekonamy się, że poświęcanie zbyt dużej uwagi kwestii rozpoczynania jest błędem, a planowania realizacji kolejnych celów przyćmiewa nam ten, w obszarze którego podjęliśmy już działania. Acuff zwraca nam uwagę na pułapkę perfekcjonizmu, tłumacząc, że chodzi raczej o „marsz naprzód pod sztandarem niedoskonałości”. Dokładnie wyjaśnia też swoją koncepcje „przycinania o połowę” celów, która – paradoksalnie – umożliwia nam zwiększenie zasięgu działania i swojej skuteczności. 

Wiedza merytoryczna zawarta w książce, liczne przykłady z życia, a także język, w jakim poradnik jest napisany (ze sporą dozą humoru i dystansu do samego siebie) sprawia, że pochłaniamy ją bez reszty. I choć nie mam problemów z kończeniem zadań, to jestem przekonana, że osoby borykające się z taką „przypadłością”, odczują ulgę po lekturze książki i stosując się do wskazówek w niej zawartych, będą w stanie powoli, krok po kroku, zmienić swoje życie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz