wtorek, 5 marca 2019

Krzysztof Dopierała "Kuba"

Tytuł: Kuba 
Autor: Krzysztof Dopierała 
Wydawnictwo: Bezdroża 


„Kuba, wyspa jak wulkan gorąca” – śpiewał Dariusz Kordek, zaś słowa tej piosenki wciąż rozpalają serca i myśli tych wszystkich, którzy marzą o innym życiu i dalekich podróżach. Kubą zachwycają się wielbiciele egzotycznych wakacji, te osoby, które pragną zmiany po standaryzowanych hotelach wyglądających w każdym europejskim mieście tak samo, a także ci, którzy chcą oderwać się od szarości dnia codziennego. Tymczasem Kuba, mimo iż wciąż pozostaje dla wielu niedoścignionym celem, wcale nie jest taka niedostępna, jak nam się wydaje. Wystarczy tylko spędzić nieco czasu organizując taką podróż i posiłkując się wskazówkami z dobrych przewodników, by spędzić tam jedne z najwspanialszych wakacji swojego życia. 

Jednym z takich doskonale opracowanych merytorycznie (a przy tym atrakcyjnych graficznie) przewodników po Kubie jest ten, opublikowany przez Wydawnictwo Bezdroża. Autor, Krzysztof Dopierała, przygotował dla miłośników wypoczynku i przygód wspaniałą perełkę. Książka „Kuba” z serii „Travelbook” to niezastąpiony towarzysz podróży, który łatwo można wsunąć do kieszeni plecaka, wyruszając z nim w podróż życia. Bo bez wątpienia wakacje na Kubie właśnie takie będą, chociażby z uwagi na oferowane przez to wyspiarskie państwo atrakcje, w postaci historycznych miast, perełek architektury czy pięknych plaż i ekscytującego życia nocnego. 

W przewodniku znajdziemy szereg informacji praktycznych, obejmujących kwestie przygotowania do podróży (wybór czasu wyprawy, niezbędnych formalności itp.), przelotu, a także pobytu na miejscu (podróżowanie po kraju, noclegi, wyżywienie). Lepszemu poznaniu warunków panujących na Kubie służy także słowniczek, czyli informacje A-Z. 

Część poświęcona informacjom krajoznawczym pozwala nam wczuć się w klimat Kuby, czytamy o przyrodzie, poznajemy również ważne wydarzenia historyczne, które wpłynęły na strukturę i specyfikę państwa. Zapoznamy się także w wydarzeniami kulturalnymi, których na Kubie nie brakuje, zagłębimy się także w socjologię, czyli przeczytamy informację na temat obyczajów społecznych, poznamy dane demograficzne, a także dotkniemy delikatnej sfery religii. Autor przybliża nam również kwestie związane z kulturą i sztuką, a także kuchnią, która dokładnie odzwierciedla zróżnicowaną naturę etniczną miasta, a przy tym jest prawdziwym rajem dla smakoszy. 

Następnie autor dość szczegółowo opisuje poszczególne większe miasta, warte zobaczenia, umożliwiając nam tym samym skonstruowanie planu podróży. Poznawanie miast rozpoczniemy w Hawanie – stolicy Kuby, a zakończymy w nadmorskim mieście Baracoa. Integralną częścią przewodnika są „Mini rozmówki polsko-hiszpańskie”, dzięki którym będziemy pewniej się czuli podróżując po Kubie. 

To wszystko sprawia, że przewodnik Kuba, wypełniony wskazówkami, ciekawostkami, przydatnymi informacjami, jest prawdziwym niezbędnikiem dla każdego, kto marzy o wspanialej i niezapomnianej wyprawie!


2 komentarze: