środa, 6 marca 2019

dr Mike Goldsmith . „Od zera do nieskończoności, czyli triki matematyki”

Tytuł: . Od zera do nieskończoności, czyli triki matematyki
Autor: dr Mike Goldsmith 
Wydawnictwo: Jedność 


Matematyka znów jest postrachem maturzystów, a kolejne pokolenia uczniów wychodzą ze szkoły z przekonaniem, że nienawidzą tego przedmiotu. Mało jest osób, które rzeczywiście fascynują się matematyką, dla których nie ma ona tajemnic, albo – wręcz przeciwnie – ich zgłębianie dostarcza niesłabnących przyjemności. 

Zarówno do jednej, jak i do drugiej grupy, adresowana jest fascynująca książka, będącą wyprawą w głąb matematyki. Dzięki lekturze publikacji Wydawnictwa Jedność pt. „Od zera do nieskończoności, czyli triki matematyki”, te osoby, które dotąd nie mogły pojąć świata liczb uznają go teraz za fascynujący, zaś te, które matematykę kochały, być może znajdą w niej sposób na przyszłość i zaczną traktować ją jak prawdziwą pasję, której się poświecą. Pozycja, odpowiednia dla dzieci w wieku szkolnym, zachwyci również nauczycieli, którzy dzięki zawartym w niej ciekawostkom, mogą zainteresować również swoich uczniów i sprawić, że lekcje rachunków staną się prawdziwą, niezapomnianą przygodą. 

Autor, dr Mike Goldsmith wprowadza nas w zagadnienia związane z liczbami, kształtami, pomiarami, danymi, pokazuje również, jak zostać matematycznym geniuszem. Książka daleka jest od prezentacji definicji czy sztywnych reguł matematycznych. Wręcz przeciwnie – pokazuje, że nasza codzienność jest wypełniona matematyką, że wywiera ona wpływ na wszystkie aspekty naszego życia. 

Poznamy historię liczb (a nawet policzymy jak Egipcjanie), dowiemy się, jak cenne jest zero, a także … jak mówić do komputerów. Wykonywać będziemy też operacje, choć z chirurgią nie będą one mieć nic wspólnego. Przekonamy się też, że nawet liczby mogą mieć imiona, poznamy liczby niepodzielne, a także zafascynujemy się trójkątami i Twierdzeniem Pitagorasa. Wciągną nas łamigłówki liczbowe, zgłębiać będziemy również ułamki przekonując się, jak bardzo są fascynujące. 

Poznamy również ciąg Fibonacciego, zgłębiać będziemy nieskończoność, a także matematykę kształtów, czyli geometrię. Zastanowimy się, czy świat rzeczywiście ma tylko cztery wymiary, poznamy struktury matematyczne, dowiemy się, że nawet w muzyce matematyka jest nie tylko obecna, ale i bardzo przydatna. Przekonamy się, w jaki sposób dokonywano niegdyś pomiarów, a także odkryjemy oszustwa mózgu. To tylko kilkanaście z szeregu fascynujących zagadnień poruszonych w książce . „Od zera do nieskończoności, czyli triki matematyki”, która nie tylko przybliży nam matematykę, ale kto wie, może nawet sprawi, że ją pokochamy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz