środa, 22 maja 2019

Agnieszka Olszewska "Wysłów się!"

Tytuł: Wysłów się! 
Autor: Agnieszka Olszewska 
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza IMPULS 


Pobudzanie rozwoju dziecka, jego terapia, to świadome oddziaływanie specjalistów i środowiska domowego na wszystkie sfery poznawcze. Ma to na celu niwelowanie skutków zaburzeń spowodowanych m.in. uszkodzeniami genetycznymi czy okołoporodowymi. Dzięki bodźcowaniu kształtują się nowe umiejętności, a także utrwalają osiągnięte sprawności. To wspomaganie musi odbywać się oczywiście na wielu płaszczyznach i obejmuje między innymi kształtowanie umiejętności słowotwórczych, w tym rozwijanie słownictwa biernego i czynnego oraz zdolności rozumienia i tworzenia nowych słów. Ma to na celu zwiększenie zasobu słów, rozwój poznawczy pozwalający również używać abstrakcyjnych nazw oraz porządkować świat, zarówno czasowo i przestrzennie. 

W tym rozwoju kompetencji językowych pomocne są odpowiednio dobrane ćwiczenia. Znajdziemy je m.in. w publikacji Oficyny Wydawniczej Impuls. Zbiór różnego rodzaju ćwiczeń językowych, które są niezbędne do osiągnięcia sprawności komunikacyjnej, znajdziemy w książce autorstwa Agnieszki Olszewskiej, pt. „Wysłów się!”. Autorka, absolwentka Wydziału Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, prowadząca terapię logopedyczną oraz zajęcia edukacyjne i rewalidacyjne dla uczniów niepełnosprawnych intelektualnie, w oparciu o swoje doświadczenie zawodowe, przygotowała propozycje ćwiczeń, z myślą o osobach mających problemy z osiągnięciem biegłości językowej. 

Z tej pozycji książkowej korzystać mogą zarówno rodzice i opiekunowie dzieci, jak i logopedzi i terapeuci. Zróżnicowanie zadań pozwala dobrać ich rodzaj do odpowiedniej grupy wiekowej / problemu, nie wykluczając również osób dorosłych, które z pewnych względów nie nabyły umiejętności komunikacyjnych lub też utraciły je na przykład na skutek afazji. 

Każde ćwiczenie zostało rozpisane na osobnej stronie, co daje możliwość ego skopiowania i bezpośredniej pracy na tekście – o czego zresztą zachęca sama autorka. Niezwykle istotne jest to, iż poszczególne zadania zostały opatrzone prostymi, dokładnymi instrukcjami przeprowadzenia ćwiczenia oraz przykładami wykonania. Jest to szczególnie istotne w przypadku pracy z książką rodziców / opiekunów, nie mających wiedzy logopedycznej. 

W publikacji znajdziemy ćwiczenia mające na celu rozwój słownictwa, kształtowanie się umiejętności metajęzykowej, zabawę słowami, zrozumienie wyrażeń metaforycznych. Nacisk położony jest również na rozwijanie umiejętności poprawnego stosowania zasad fleksji i gramatyki. Ćwicząc części mowy, kategorie gramatyczne oraz schematy składniowe polszczyzny dziecko / dorosły nabywa sprawność posługiwania się językiem. Ta stymulacja językowa, proponowana przez Olszewską ma na celu ćwiczenie oczekiwanych umiejętności, a przy tym długość ćwiczeń jest tak dobrana, by nie zniechęcić osobę poddaną terapii. To wszystko sprawia, że książka „Wysłów się!” jest niezwykle cennym materiałem do pracy, znacząco ułatwiającym prace logopedom i terapeutom, otrzymującym gotowy zestaw ćwiczeń.

6 komentarzy:

 1. Skąd Pani wygrzebuje tyle wspaniałości to ja nie wiem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pracuje jako terapeuta, jestem też logopedą, więc to niejako obowiązek zawodowy:-)

   Usuń
 2. Lubię takie publikacje, chociaż też wiem że nic nie zastąpi zwykłej codziennej rozmowy z dzieckiem:)
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie. Są jednak takie problemy, nad którymi trzeba pracować, ćwicząc w odpowiedni sposób m.in. narządy artykulacyjne.

   Usuń
 3. Musze się zainteresować tą książką. Może się przydać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to naprawdę wartościowa merytorycznie publikacja.

   Usuń