sobota, 11 maja 2019

G.K.Chesterton "Ojciec Brown. Księga wszystkich spraw"

Tytuł: Ojciec Brown. Księga wszystkich spraw 
Autor: G.K.Chesterton 
Wydawnictwo: Replika Ksiądz detektywem? Popularność serialu „Ojciec Mateusz” dowodzi, że taki połączenie jest nie tylko niezwykle intrygujące, ale i skuteczne. Któż bowiem lepiej zna ludzką, grzeszną naturę, kto spokojnej podejdzie do wszystkich wydarzeń, od kradzieży poczynając, na morderstwie skończywszy? Rodzimy ojciec Mateusz nie jest jednak jedynym, który dzięki swojej dociekliwości, przenikliwości, a także błyskotliwości, potrafi rozwikłać najbardziej nawet skomplikowaną sprawę kryminalną. 

Także Anglia ma swojego ojca Mateusza, czyli ojca Browna – sympatycznego prostodusznego duchownego, którego niejaki flegmatyzm i ociężałość, to tylko pozory. W rzeczywistości to ksiądz, który w imponującym tempie jest w stanie znaleźć sprawcę, dowieść jego winy, a jednocześnie mu przebaczyć, traktując jak kolejną zbłąkaną owieczkę. 

Miłośnicy angielskich klimatów i kryminalnych historii znają ojca Browna doskonale, a to za sprawą opowiadań tworzonych przez Gilberta Keitha Chestertona, brytyjskiego dziennikarza, publicysty, pisarza, zaliczanego do największych klasyków literatury angielskiej. Z właściwym sobie dystansem nie tylko opowiada historię o księdzu-detektywie, ale i portretuje różne społeczności, nie szczędząc ironii i osobliwego, angielskiego humoru. Wraz z nim przenosimy się do ubiegłego wieku, dając się nie tylko ponieść bieżącym wydarzeniom, ale i zatapiając w niezwykły klimat tworzony przez autora. 

Książka „Ojciec Brown. Księga wszystkich spraw”, opublikowana nakładem Wydawnictwa Replika, to zbiór wszystkich opowiadań o tym genialnym detektywie, który z właściwym sobie dystansem podchodzi do życia i rozwiązywanych przez siebie spraw, karcąc przestępców i rozwikłując kolejne zagadki kryminalne na podstawie sobie tylko znanych wskazówek i tropów, które dla nas – laików – są niemal niedostrzegalne. 

Po książkę sięgnąć mogą zarówno miłośnicy ojca Browna, jak i jego polskiego odpowiednika, a także wszyscy, którzy fascynują się skomplikowanymi opowieściami z wątkiem kryminalnym. Objętość książki (prawie tysiąc stron) zapewnia niemal niekończącą się przyjemność czytania i rozwiązywania kolejnych zagadek. Podzielony na sześć części („Niewinność ojca Browna”, „Mądrość ojca Browna”, „Niedowiarstwo ojca Browna”, „Tajemnica ojca Browna”, „Skandal ojca Browna” oraz „Inne”) zbiór, zawiera ponad pięćdziesiąt opowiadań o różnej długości, które można dawkować sobie okazjonalnie, bądź – ta opcja jest mi bliższa – chłonąć gorączkowo, bowiem książka niezwykle wciąga, trudno nam się zatem od niej oderwać i wrócić do codziennego życia. 

Autorowi udało stworzyć się niezwykle charakterystycznego, choć na pierwszy rzut oka niezbyt wyrazistego bohatera, który z każdym kolejnym opowiadaniem zadziwia nas bardziej. Ponadprzeciętna inteligencja, w połączeniu z uważnością i znajomością ludzkich charakterów (i grzechów) zapewnia mu sukces, choć nie oczekuje on poklasku, skupia się raczej na tych, którzy pobłądzili. Niekiedy proponowane przez niego wyjaśnienia zagadki wydają się nieprawdopodobne (szczególnie że niekiedy wystarczy jedno jego spojrzenie na miejsce przestępstwa czy krótka rozmowa z kimś), ale ostatecznie zawsze okazują się prawdziwe. Niewątpliwym atutem opowiadań jest wspaniały język używany przez autora, plastyczne opisy okoliczności, zdarzeń i postaci, które wydają nam się znajome, bliskie. Tym samym zbiór jest wspaniałą gratką dla wszystkim miłośników G.K.Chestertona, a także samego księdza sutannie… 2 komentarze:

  1. Nie przepadam za opowiadaniami, ale jeszcze się zastanowię.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sięgnij po któryś z tomów. Jeśli Ci się spodoba, to ten zbiór zdecydowanie zachwyca!

      Usuń