środa, 22 maja 2019

Lisa Regan "Ziemia jest super! 101 faktów, o których trzeba wiedzieć"

Tytuł: Ziemia jest super! 101 faktów, o których trzeba wiedzieć 
Autor: Lisa Regan 
Wydawnictwo: Jedność 


O tym, jak fascynujący jest świat, ile tajemnic kryje w sobie Ziemia, nie trzeba nikogo przekonywać. Tajemnice naszej planety fascynują szczególnie dzieci, które nie straciły jeszcze ciekawości świata, które – jako doskonali obserwatorzy – zadają pytania dotykające kluczowych kwestii, sprawiające, że i my, dorośli, zaczynamy się zastanawiać, jak dany proces czy zjawisko wygląda, jakie są jego przyczyny czy szeroko pojęte skutki. 

Zaspokojeniu dziecięcej (i nie tylko dziecięcej) ciekawości, służyć może fascynująca książka pt. „Ziemia jest super! 101 faktów, o których trzeba wiedzieć”, autorstwa Lisy Regan. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Jedność pozycja, to nie tylko bogaty w wiedzę merytoryczną album. Wspaniałe ilustracje oraz sposób przedstawienia tematów sprawiają, że jest to fascynująca wędrówka po Ziemi i wspaniała przygoda zarazem. Przeznaczona dla młodych czytelników książka zawiera – jak zapowiada tytuł –101 faktów, które powinien znać każdy świadomy mieszkaniec planety. Dzięki ich znajomości dzieci nie tylko będą doskonale zorientowane w tajemnicach otaczającego ich świata i świadomie podejmować będą pewne decyzje, ale i „zabłysną” wiedzą w szkole, dowodząc swojej ciekawości świata. Kto wie, być może lektura tej książki stanie się inspiracją do dalszego zgłębiania interesujących kwestii i determinować będzie dalsze życie? 

Książka podzielona jest na sześć rozdziałów, z których pierwszy obejmuje tematy związane z naszą planetą i kosmosem. Zastanowimy się nad otaczającą Ziemię przestrzenią kosmiczną, odkryjemy, jaki naprawdę ma kształt poznamy też tajemnicę pokrywających ją oceanów. W rozdziale drugim zajmiemy się środowiskiem naturalnym, tym, co kryją w swoich głębinach oceany i morza, zgłębimy sekrety pustyni, a także amazońskich lasów deszczowych. 

Rozdział trzeci odsłoni przed nami fakty związane z katastrofami naturalnymi, spowodowanymi pogodą oraz falami, natomiast w rozdziale czwartym, poświęconym górom i rzekom, badać będziemy łańcuchy górskie, eksplorować jaskinie, poznamy też przyczyny pojawienia się kwaśnego deszczu oraz zanurzymy w odmętach rzeki Kongo. Kolejny rozdział poświęcony został kontynentom, dzięki czemu poczujemy się niczym na wyprawie dookoła świata. Rozdział ostatni, dla wielu najbardziej chyba fascynujący, przedstawia fakty dotyczące fauny i flory naszej planety. 

Lektura książki wiąże się z wieloma wspaniałymi odkryciami, a zrozumienie praw, jakimi rządzi się natura, pozwala lepiej przygotować się na różne zjawiska. Ta wspaniała książka, bogato ilustrowana, w pięknej, twardej oprawie, towarzyszyć może dziecku przez wiele tygodni, stać się sposobem na rozbudzenie w nim głodu wiedzy, zaś dla nauczycieli może być nieocenioną pomocą w prowadzeniu zajęć lekcyjnych.

2 komentarze: