poniedziałek, 20 maja 2019

Maciej Sadowski "Kwiaty baroku"

Tytuł: Kwiaty baroku 
Autor: Maciej Sadowski 
Wydawnictwo: ARKADY 


Barok to epoka, która mocno zaistniała zarówno w literaturze, architekturze, jak i sztuce, po między XVI a XVIII wiekiem. Nastąpił on zaraz po renesansie i był swego rodzaju sprzeciwem wobec niego, a właściwie sprzeciwiał się jego rozumowemu podejściu do rzeczywistości, koncentrował się głównie na religijności i mistycyzmie. Z tego właśnie powodu kierunek uważany jest za jeden z najbardziej ulubionych w kościele katolickim – barokowe dzieła męczeństwa świętych doskonale pasują do świątyń. Choć dziś można długo dyskutować o wartościach, jakie barok niesie, o przepychu, feerii barw, światłocieniach, choć nie każdemu ten okres w sztuce się podoba, to tak naprawdę może nieść ze sobą zachwyty. 

Najważniejszymi założeniami baroku był: ruch, dynamika, łączenie elementów, oryginalność, wzrost rola koloru i światła, teatralność, a także przeważnie tematyka religijna i mitologiczna. Te wszystkie założenia ze zrozumiałych względów szczególnie widoczne są w malarstwie, choć zapominamy, że barok to nie zawsze obraz przedstawiający biblijne sceny – mogą to być na przykład kwiaty, a właściwie kwiatowe bukiety. 

Popularyzatorami malarstwa barokowego byli artyści włoscy z Caravaggio na czele, choć wśród innych znanych nazwisk należy również wymienić: Luca Giordano, Giovanni Battista Tiepolo, czy – w Hiszpanii – Diego Velázquez. Na północy kontynentu w tym czasie tworzyli także Rubens i Rembrandt. 

Dziś, dzięki Wydawnictwu Arkady możemy nie tylko zobaczyć dzieła mistrzów, ale i doświadczyć niezwykłej siły oddziaływania obrazów, których tematem są wspomniane bukiety kwiatów. Publikacja autorstwa Macieja Sadowskiego pt. „Kwiaty baroku” to wyjątkowa pozycja, która może odmienić nasze dotychczasowe postrzeganie baroku przez pryzmat wzniosłych, religijnych malowideł i przekonać się, że mistrzowie baroku portretowali również kwiaty, będąc w stanie doskonale uchwycić ich kruche piękno, bogactwo kształtów i kolorów. 
Pięknie wydany album zawiera prace przeszło siedemdziesięciu artystów, głównie holenderskich, dla których kwiaty były przedmiotem pracy same w sobie bądź też używali je jako niezwykle pięknego elementu większej całości. Znajdziemy tu między innymi takie nazwiska, jak: Willem Van Aelst, Juan De Arellano, Abraham Brueghel, Antoon Van Dyck. Ten album, w całości prezentujący pracę mistrzów, bez zbędnych słów pokazujący piękno baroku, jakiego wielu dotychczas nie znało, to prawdziwa przyjemność i uczta dla zmysłów. 

Książka „Kwiaty baroku” jest nie tylko wspaniałym prezentem dla wielbicieli sztuki, czy też – szerzej – piękna, ale i dla wszystkich, którzy chcą cieszyć oczy soczystymi barwami kwiatów, ich bogactwem form, misterią bukietów. To jedna z tych publikacji, przy której można odpocząć sycąc wzrok, która oferuje nam bogactwo doznań, która zachwyca. To piękno jest nam zdecydowanie w szarości dnia codziennego potrzebne…2 komentarze: