wtorek, 21 maja 2019

Tanya Stewner "Liliana Pędziwiatr. Świnka morska nie lubi być sama"

Tytuł: Liliana Pędziwiatr. Świnka morska nie lubi być sama 
Autor: Tanya Stewner 
Wydawnictwo: Jedność 


Czy znasz Lilianę Pędziwiatr, dziewczynkę z burzą rudych loków na głowie i niezwykłą odwagą? Jeśli jeszcze nie miałeś sposobności jej zobaczyć i przeczytać o przygodach przez nią przeżywanych, to koniecznie musisz nadrobić zaległości. Liliana bowiem nie tylko wciągnie cię w wir wydarzeń z jej udziałem, ale również jest wzorem do naśladowania – staje bowiem w obronie słabszych i poszkodowanych, a wraz ze swoim najlepszym przyjacielem Jonaszem oraz małym białym psem o imieniu Bonsai i kotką, Hrabiną von Szmit, mogą dokonać niezwykłych rzeczy. 

Nie wiesz jeszcze jednego o Lilianie. Otóż … rozumie ona mowę zwierząt i dlatego jest w stanie ruszyć im z pomocą, kiedy tylko dzieje się jakiemuś krzywda. O przygodach Liliany przeczytać możemy w niezwykłej książce dla młodych czytelników w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, pt. „Liliana Pędziwiatr. Świnka morska nie lubi być sama”, autorstwa Tanyi Stewner. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Jedność pozycja, to nie tylko wypełniona wspaniałymi ilustracjami wciągająca lektura, ale również lekcja empatii oraz próba uświadomienia zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom, że żadne zwierzątko nie może być traktowane ani jak zabawka, ani jak przedmiot, który – kiedy się znudzi lub zacznie sprawiać kłopoty – może być oddany do sklepu czy schroniska. 

Tym razem Liliana rusza na pomoc swojej przyjaciółce, Sonii, a właściwie nowej śwince morskiej dziewczynki. Zwierzątko bowiem wydaje się bardzo smutne, apatyczne, pozbawione apetytu i tylko dziewczynka zdolna z nim porozmawiać może odkryć, co tak naprawdę mu dolega. Owa świnka, o wdzięcznym imieniu Mambo, rzeczywiście jest niezwykle smutna … z tęsknoty. W poprzednim domu miała bowiem wspaniałego przyjaciela o imieniu Boogie, z którym wspaniale się bawiła. Mimo iż Lilianie nie udaje się ustalić, jakim zwierzątkiem jest Boogie, postanawia go odnaleźć, by sprawić przyjemność śwince. 

To okazuje się nie być takie łatwe, bowiem kiedy już Lilianie udaje się odnaleźć dom, w którym wcześniej mieszkała świnka, to okazuje się, że Boogie zaginął. Całe szczęście, że ostatecznie udaje się uzyskać pomoc niesympatycznego Księcia, bowiem sytuacja zrobiła się nieprzyjemna. Nie dość, że w poprzednim domu Mambo, świnka była zaniedbywana, to jeszcze właścicielka bez skrupułów pozbyła się jej i oddałaby też Boogiego… 

Czy historia zakończy się szczęśliwie? Jakie negatywne zachowania poznamy dzięki lekturze książki, a jakie heroiczne postawy? Sięgnijcie koniecznie do książeczki o Lilianie Pędziwiatr, a zyskacie wspaniałą przyjaciółkę, którą – być może – zaczniecie naśladować i wspierać jej poczynania w obronie zwierząt.To wspaniała lektura, którą pokochają nie tylko dzieci, ale i dorośli!

1 komentarz: