poniedziałek, 13 maja 2019

Sophie Collins "Co wie twój pies?"

Tytuł: Co wie twój pies? 
Autor: Sophie Collins 
Wydawnictwo: Alma-Press 


Myślisz, że doskonale znasz swojego psa? Że dokładnie wiesz, co on czuje, kiedy macha ogonem, kiedy patrzy na ciebie, kiedy spycha cię z kanapy? Jak się okazuje, bardzo często nasze przekonania na temat zachowań psa rozmijają się z tym, co on naprawdę myśli, często błędnie interpretujemy też wysyłane przez niego sygnały. 

O tym, jak i co naprawdę komunikują nasi czworonożni przyjaciele, jak właściwie odczytywać ich reakcje, jak z nimi pracować, przeczytamy we wspaniałej i pełnej zaskakujących informacji książce „Co wie twój pies”, autorstwa Sophie Collins. Opublikowana nakładem Oficyny Wydawniczej Alma-Press pozycja, to fascynująca wiedza na temat psów, adresowana nie tylko do tych wszystkich osób, które planują stworzenie domu czworonogom, ale również dla tych, którzy psa dawno już posiadają, bądź też z psami pracują. 

Książka podzielona jest na dwie części, z których pierwsza omawia pięć (a nawet sześć) zmysłów, zaś druga umożliwia nam odkrycie, co tak naprawdę wie nasz pies i w jaki sposób postrzega świat czy też buduje więzi. Krok po kroku wchodzimy zatem w ten psi świat, zajmując się przede wszystkim z psimi zmysłami, zwracając szczególną uwagę na zmysł węchu (najlepiej rozwinięty z psich zmysłów). Przekonamy się też, jak odmiennie od ludzkiego funkcjonuje zmysł wzroku psa, mimo iż budowa oka jest taka sama. Okazuje się na przykład, że psy widzą kolory mniej wyraziście niż człowiek, zaś najlepszym kolorem zabawek dla czworonogów, jest niebieski lub żółty. 

Zajmiemy się także psim słuchem, dowiadując się więcej o tym, jakie dźwięki słyszy pies, w jakim zakresie i w jaki sposób sam używa dźwięków do komunikowania się. Zdecydowanie najsłabiej rozwiniętymi psimi zmysłami, jest dotyk i smak, co nie znaczy, że i tu nie będziemy zaskoczeni, czytając na przykład o kubkach smakowych czworonogów, wyspecjalizowanych w rozpoznawaniu wody czy o poceniu się opuszków łap w sytuacjach stresowych. Autorka podkreśla, że nawet doświadczenia wspólne z człowiekiem, z uwagi na inaczej wykształcone zmysły, nie będą dla czworonoga takie same. 

Niezwykle interesującym rozdziałem jest ten poświęcony rozważaniom na temat istnienia tzw. szóstego zmysłu i psów. Autorka opisuje psie zachowania, będące swego rodzaju fenomenami, stara się także znaleźć naukowe ich wyjaśnienie. 

W drugiej części książki Collins koncentruje się na percepcji psów – na tym, co zostało już przez naukowców ustalone, a także nad kwestiami wymagającymi rozstrzygnięcia. Autorka przybliża nam historię badań nad psią percepcją, od czasów Darwina do współczesności, a następnie przechodzi do zagadnień praktycznych, przekładających się bezpośrednio na nasze relacje z czworonogiem. Znajdziemy tu między innymi słownik psiej mowy ciała, a także gry i zabawy, które nasz pies może pokochać oraz testy, które pokazują, jakie nastawienie ma szczekający towarzysz. Dużą uwagę zwrócono tu na aktywności pogłębiające nasze więzi z psem, zacieśniające relacje, poczynając od zabaw zręcznościowych po zwyczajne poświęcanie mu codziennie przynajmniej dziesięciu minut. 

Lektura książki „Co wie twój pies” może przełożyć się bezpośrednio nie tylko na lepsze rozumienie zachowań psa, ale na uczynienie go bardziej szczęśliwych poprzez ograniczanie zachowań dla niego stresujących. Dla mnie niezwykle cenne były wskazówki dotyczące odczytywania psich zachowań, a także wzmacniania więzi z czworonogiem. Jako posiadaczka psa ze schroniska, starszego i schorowanego, z traumatycznymi wspomnieniami związanymi ze stosowaniem wobec niego przemocy fizycznej, szczególnie cenie sobie taki informacje, pomagające większych komfort mojego psa, a przede wszystkim, pozwalające poczuć mu się bezpiecznym i … szczęśliwym. 


Dla posiadaczy kotów (ja mam to szczęście mieć i szczekającego i miauczącego czworonoga) doskonałą pozycją będzie książka tej samej autorki, pt. "Co wie twój kot (recenzja TU).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz