niedziela, 2 czerwca 2019

Beth O`Leary "Współlokatorzy"

Tytuł: Współlokatorzy 
Autor: Beth O`Leary 
Wydawnictwo: Albatros O tym, że Londyn (jak zresztą większość stolic) jest drogim miastem do mieszkania, nie trzeba nikogo przekonywać. Dlatego też sporo osób pracuje na dwa etaty bądź ima się różnych dorywczych zajęć. Normą są wspólnie wynajmowane mieszkania czy też wszelkiego rodzaju podnajem. Rzadko się jednak zdarza, by ktoś chciał oddać na pół dnia swoje … łóżko. 

Ogłoszenie podobnej treści znajduje Tiffy Moore, która po zerwaniu z chłopakiem nie tylko pilnie poszukuje mieszkania, ale lokum musi być też tanie – ma zamiar oddać ex-parterowi pieniądze za czynsz, których dotąd się nie domagał. Z racji tego, że pracuje jako asystentka redaktora w niszowym wydawnictwie, specjalizującym się w książkach o rękodziele, nie może raczej spodziewać się podwyżki. Głodowe wynagrodzenie rekompensuje charakter pracy – Tiffy ją uwielbia, sama zresztą jest wielką zwolenniczka DIY, z zapałem przerabia swoje rzeczy i gromadzi wszelkiego rodzaju starocie. 

Leon Twomey również potrzebuje na gwałt pieniędzy. Jego atutem jest jednak fakt, iż posiada mieszkanie z jedną sypialnią w Stockwell, tyle tylko, że musi zminimalizować koszty jego utrzymania. A że bierze w swojej pracy, w hospicjum, same nocne zmiany (lepiej płatne), bez problemu może wynająć komuś mieszkanie na całą noc. Weekendy również spędza poza domem, u swojej dziewczyny Kay, więc tak naprawdę układ wydaje się idealny, o ile oczywiście komuś nie przeszkadza, że będzie spał w tym samym łóżku co Leon. Z założenia lokator ma do dyspozycji całe mieszkanie od późnych godzin popołudniowych, zatem to idealna opcja dla pracującej na etacie Tiffy. Mogą się nawet nie widywać i rzeczywiście, przez pierwsze miesiące właśnie tak to niezwykłe mieszkanie razem wygląda. 

Porozumiewają się w bieżących sprawach za pomocą karteczek typu post-it, choć z tygodnia na tydzień ich korespondencja przybiera formę rozmowy, zaczynają się przed sobą odsłaniać, wzajemnie sobie doradzają i wspierają. Leon poznaje historię toksycznego związku Tiffy, zaś ona – historię brata Leona, który przebywa obecnie w więzieniu. To właśnie na jego obronę, a właściwie desperackie próby doprowadzenia do powtórnego procesu idą pieniądze Leona, wierzy on bowiem niewinność Richiego… 

Ten dziwny układ trwałby zapewne dłużej, gdyby pewnego dnia Tiffy nie zaspała do pracy, zaś Leon nie wszedł pod prysznic. Od chwili spotkania ich znajomość zaczyna się zmieniać, ale czy do czegoś ich to doprowadzi? Przekonamy się o tym dzięki lekturze niezwykłej książki pt. „Współlokatorzy” autorstwa Beth O`Leary. Ta wyjątkowa powieść, opublikowana nakładem Wydawnictwa Albatros, to nie tylko niezwykle intrygująca historia z wątkiem miłosnym, ale przede wszystkim fascynujące losy przedstawicieli XXI wieku, z ich problemami, dylematami, wątpliwościami. To opowieść o osobach, których życie płynie równolegle, co podkreślone jeszcze zostało oddaniem narracji zarówno Tiffy, jak i Leonowi. Tym samym jest to książka, która zachwyci nawet najbardziej wymagających czytelników, pragnących odnaleźć w lekturze coś więcej niż dobrą zabawę, szukających okazji do przemyśleń, refleksji. 

Autorka pod płaszczykiem pozornie tylko lekkiej powieści, poruszyła wiele problemów, takich jak kłopoty z utrzymaniem się, z zatrudnieniem, znajdziemy tu również wątek homoseksualny, a także zaskakujące portrety osób przebywających w hospicjum, walczących o każdy dzień, pełnych radości i wewnętrznej energii, mimo powagi sytuacji, w jakiej się znaleźli. To, w połączeniu z niezwykle frapującymi głównymi postaciami, oraz lekką narracja sprawia, że książkę czyta się jednym tchem, na dług zapada nam też w pamięć. Mam nadzieję, że to jedna z tych pozycji, które w przyszłości będzie można zobaczyć na dużym ekranie. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz