środa, 5 czerwca 2019

Dieta na zdrowe zęby

Zdrowe i białe są twoją ozdobą, zaś twój uśmiech jest wtedy największą nagrodą dla otoczenia. Niestety, nie wystarczy ich staranne szczotkowanie i regularne wizyty u dentysty. Warto też zwracać uwagę na dietę, a ta powinna zawierać dużo wapnia, tłuszcze oraz witaminy. Sprawdź, co służy zębom, a kiedy trzeba zachować ostrożność, żeby cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem. 

Chcesz mieć zdrowe i białe zęby? Zadbaj o to, by na twoim talerzu znalazły się produkty, które ułatwiają utrzymanie higieny jamy ustnej oraz walkę z próchnicę. Dieta powinna zawierać odpowiednie ilości witamin oraz składników ułatwiających ich wchłanianie. Poznaj zatem twoich sprzymierzeńców w walce o zdrowe zęby oraz te produkty, których warto unikać, z uwagi na kwasy uszkadzające szkliwo i prowadzące do ubytków w tkance zębów, a także te, które utrudniają przyswajanie wapnia. 


Przetwory mleczne: wzmacniają zęby 

Na zęby zbawienny wpływ ma wapń. Jest on niezbędnym minerałem budulcowym, odpowiadającym za strukturę zębów, zatem to od jego stężenia zależy ich kondycja. Kiedy dostarczamy organizmowi za mało tego składnika, wykorzystuje on zapasy wapnia w kościach i zębach, osłabiając je tym samym stopniowo. Zdemineralizowane zęby są bardziej narażone na próchnicę i złamanie. Ponadto, niedobór wapnia może pociągać za sobą częste złamania kości. Bogatym źródłem wapnia są produkty mleczne, takie jak: jogurt naturalny, kefir czy maślanka. Warto zwrócić uwagę na obecność bakterii kwasu mlekowego, które mają korzystny wpływ na prawidłową florę przewodu pokarmowego, w tym jamy ustnej. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie ryzyka zakażeń grzybiczych i ochrona przed szkodliwymi bakteriami. Najwięcej wapnia zawierają żółte sery, ale należy z nimi uważać, bowiem są bardzo kaloryczne, dlatego warto jeść je z umiarem, kilka plasterków w tygodniu. 


Owoce dla zębów 

Owoce są doskonałym źródłem witaminy C oraz składników mineralnych, korzystnie wpływających na kości. Należy jednak pamiętać, że zawierają sporo cukru, będącego pożywką dla bakterii wywołujących próchnicę. Dotyczy to zwłaszcza owoców bardzo słodkich, takich jak winogrona czy też czereśnie. Co więcej, niektóre owoce łączą w sobie słodycz z niekorzystnymi kwasami, które niszczyć szkliwo, zwiększając ryzyko próchnicy i wywołując nadwrażliwość zębów – do takich owoców należą cytrusy. Kondycję zębów (w przypadku niewłaściwej pielęgnacji) mogą też pogorszyć owoce mające drobne pestki, raniące dziąsła i zalegające w szczelinach międzyzębowych. Idealnym owocem dla tych wszystkich osób, które chcą mieć zdrowe zęby, są jabłka. Dostarczają one wielu cennych składników, a dodatkowo naturalnie oczyszczają jamę ustną. W trakcie jedzenia jabłka pobudzone zostaje wydzielanie śliny, dzięki której resztki jedzenia zostają niejako wypłukane z przestrzeni między zębami, ponadto chroni ona zęby przed działaniem cukrów i kwasów. Warto sięgnąć również po truskawki, które – choć nie zastąpią specjalnych preparatów wybielających – mają takie właściwości. Zawierają bowiem spore ilości kwasu jabłkowego, który jest jednym z podstawowych składników past wybielających. Co więcej, truskawki zapobiegają osadzaniu się kamienia na zębach, odgrywają ważną rolę przy zapaleniach jamy ustnej, a także posiadają właściwości regenerujące. 

Należy jednak pamiętać, że z uwagi na walory zdrowotne, warto jeść różne owoce, przestrzegając jednak kilku zasad, które pozwolą uniknąć problemów z zębami. Przede wszystkim najlepiej zjeść od razu ich porcję, a nie podjadać – w ten sposób zmniejsza się zagrożenie próchnicą. Po zjedzeniu owoców należy odczekać przynajmniej pół godziny przed myciem zębów, bowiem robiąc to od razu, narażamy je na demineralizację szkliwa. Ponadto, jeśli od całych owoców wolimy soli, to warto pić je przez słomkę, by zmniejszyć ich kontakt z zębami. Używajmy także regularnie nici dentystycznej, świetnie usuwa bowiem resztki owoców i pestki. 


Ryby na zdrowe zęby? 

Choć ryby (im bardziej tłuste, tym lepsze) zwykle nie kojarzą się ze zdrowymi zębami, to zawierają trzy ważne składniki: wapń, fosfor i witaminę D, od których zależy gospodarka wapniowo-fosforanowa w organizmie i kondycja zębów. Ryby to również źródło kwasów omega-3, wspomagających przyswajanie wapnia. Najlepiej sięgać po takie gatunki, jak łosoś czy makrela, a jeśli lubimy ryby w puszce, zjadajmy je najlepiej ze szkieletami – wapń znajduje się bowiem głównie w ościach. 


Zielona herbata – z korzyścią nie tylko dla figury 

Zawarte w zielonej herbacie związki polifenolowe hamują rozwój bakterii w jamie ustnej oraz chronią błonę śluzową przed zakażeniami. Z uwagi na dużą zawartość fluoru (1 szklanka herbaty dostarcza ok. 0,2 mg tego pierwiastka) herbata nie tylko wzmacnia szkliwo, ale i utrudnia tworzenie się płytki nazębnej. To wszystko sprawia, że regularne picie zielonej herbaty pomaga walczyć z próchnicą i chorobami przyzębia. 

Co niszczy zęby? 

Właściwa pielęgnacja i przyjmowanie produktów korzystnych dla zdrowia zębów to jeszcze nie wszystko. Warto wiedzieć, których produktów unikać z uwagi na to, że niekorzystnie wpływają one na kondycję naszych zębów. Przede wszystkim mowa tu o słodyczach, które są główną przyczyną próchnicy i chorób dziąseł. Cukier stanowi idealną pożywkę dla bakterii odpowiedzialnych za próchnicę, dlatego też należy pamiętać, że im częściej jemy słodkie produkty, tym większe zagrożenie one stanowią. Ponadto niektóre słodycze, takie jak krówki, czekolada z nadzieniem, galaretki czy suszone owoce przyklejają się do powierzchni zębów sprawiając, że trudno usunąć lepką masę. Szczególnie szkodliwe dla zębów są lizaki czy landrynki, a także popijane w ciągu dnia słodzone napoje. 

Również chipsy, inne słone przekąski, hamburgery dostarczają soli, która zwiększa wydalanie wapnia z organizmu. Ponadto pokarmy te oblepiają zęby, utrudniając obmywanie ich przez ślinę. W rezultacie – podobnie jak w przypadku lepkich słodyczy – w szczelinach oraz przestrzeniach międzyzębowych tworzymy środowisko przyjazne dla namnażania się bakterii. 

Dbanie o zdrowe i mocne zęby nie jest skomplikowane, pod warunkiem, że przestrzegamy zasad ich pielęgnacji, a także dbamy o swoją dietę. Pamiętajmy również o regularnym oczyszczaniu zębów z osadu, a także przeglądzie w gabinecie stomatologicznym, najlepiej raz na sześć miesięcy. Wybierając dentystę, zwróćmy uwagę na jego podejście do pacjentów, sprzęt stomatologiczny, jaki posiada, posiłkujmy się również opinią znajomych. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz