czwartek, 25 lipca 2019

Caroline Paul "Masz moc! Poradnik zmieniania świata"

Autor: Caroline Paul 
Wydawnictwo: Publicat (Papilon) 


Czy jedna osoba może zmienić świat? Choć wydaje się to niemożliwe, to w praktyce tak właśnie zaczynają się niekiedy zmiany – od drobnych kroków i pozornie tylko niewidocznych działań. Tak, jak trzepot skrzydeł motyla może wywołać tsunami na drugim krańcu globu, tak i nasze, nawet najmniejsze działanie, może mieć długofalowe i dalekosiężne konsekwencje. 

O tym właśnie przekonuje nas Caroline Paul, autorka bestsellerowych książek „New York Timesa”, która zachęca nas do wzmożonej aktywności na rzecz świata. Publikacja „Masz Moc! Poradnik zmieniania świata”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Publicat, to swego rodzaju instrukcja, w jaki sposób – krok po kroku – można realnie wpływać na otoczenie. Mimo iż ta wydawnicza nowość adresowana jest do młodych czytelników, to tak naprawdę skorzystać może z niej każdy, wszak nie ma granicy wieku, powyżej którego nie można się angażować w różne społeczne projekty. Utrzymana w lekko dowcipnym tonie, ze wspaniałymi ilustracjami Lauren Tamaki książka, porusza niezmiernie ważkie tematy, a jej lektura nie tylko podpowiada w jaki sposób można działać, ale też do tego działania zachęca, inspiruje. 

Niezależnie, czy nasze pragnienie zmieniania świata bierze się z wewnętrznej potrzeby zareagowania na jakąś niesprawiedliwość czy też z lęku z powodu niepokojącego wydarzenia, istotne jest to, że chcemy działać. Jak sama autorka podkreśla, lektura książki pomaga „przekuć emocje w czyny”, znajdziemy w niej bowiem zarówno historie osób, które wywarły realny wpływ na otoczenie, jak i podstawowe taktyki, którymi można posłużyć się, nawet będąc osobą niepełnoletnią. W publikacji znajdziemy również pojęcia oraz zagadnienia, które powinien znać każdy aktywista, bowiem lepsze zrozumienie pewnych idei oraz tego, w jaki sposób wpływają one na świat, pomaga w zmienianiu świata. 

W poszczególnych rozdziałach książki, Caroline Paul namawia m.in. do zmiany naszych nawyków, chociażby tych związanych z nadmierną produkcją śmieci, których obecność w środowisku naturalnym skutkuje masową śmiercią zwierząt w męczarniach. Nauczymy się też robić transparent, który jest często najlepszym sposobem pokazania, że coś popierasz (bądź nie), będziemy również pisać petycję, nagłaśniając ją m.in. w mediach społecznościowych. 

Autorka namawia nas również do zaangażowania się w wolontariat, do przeprowadzenia zbiórki pieniędzy na słuszny cel, a nawet … do napisania listu do polityka czy przywódcy, osoby odpowiedzialnej za daną sferę lub też takiej, która może w jakiś sposób pomóc w rozwiązaniu danej kwestii. Paul podkreśla również, że – w przypadkach, kiedy jest to możliwe – najbardziej skuteczną płaszczyzną działania jest jednak osobista rozmowa. 

Autorka wspomina również o bojkocie, jako formie działania, zachęca do założenia własnych mediów, a nawet do napisania własnej książki, by zapoznać ludzi z daną sprawa poprzez ciekawą historię. Rozdziały kończą się „Dziennikiem aktywisty”, który skupia się na realnych działaniach, na tym, w jaki sposób możesz wpłynąć na otoczenie. To wszystko sprawia, że lektura tej angażującej emocjonalnie i zachęcającej do działania książki, to pierwszy krok w drodze do celu, jakim jest zmienianie świata. I nie jest istotne to, czy pragniemy ograniczyć ilość produkowanych śmieci, czy ratować ptaki z pobliskiego parku, przeznaczonego do likwidacji, czy też protestujesz przeciwko dyskryminacji rasowej. Liczy się to, że nagłośnimy daną sprawę, zaangażujemy ludzi, że każde nasze działanie będzie mieć wymierne konsekwencje. Będzie krokiem w kierunku stworzenia lepszego świata!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz