piątek, 12 lipca 2019

Małgorzata Trzaskowska "Jesteś wartościowa! 10-tygodniowy trening doceniania siebie"

Tytuł: Jesteś wartościowa! 10-tygodniowy trening doceniania siebie 
Autor: Małgorzata Trzaskowska 
Wydawnictwo: Helion (OnePress / Sensus) 


Siedź w kącie a znajdą cię. Dziewczynka powinna być skromna i grzeczna. Ustąp młodszemu bratu, bądź mądrzejsza. Dama nie okazuje emocji. To wszystko pozornie tylko niewinne stwierdzenia i pouczenia, którymi karmiono nas od dzieciństwa. Efekt? Uległa, dorosła kobieta, która pozwala sobą pomiatać, która zawsze ustępuje, która boi się wyrazić swoje zdanie i która – zawsze sterowana z zewnątrz – tak naprawdę nie wie czego chce i obawia się ryzyka. Tkwi zatem na etacie, męcząc się w pracy, w której ani dobrze nie zarabia, ani się nie rozwija. Tkwi w toksycznym związku z mężczyzną, który ją niszczy, pracując ponad siły i robiąc wszystko, by on ją zauważył, pochwalił docenił. 

Czas już przerwać tę spiralę niemocy, czas wyjść z cienia, czas zawalczyć o własne szczęście i zrozumieć, że jesteśmy wspaniałe, jesteśmy wartościowe i nie musimy się zmieniać, by zadowolić otocznie. Jak jednak zmienić swoje podejście do siebie? Jak przestać żyć w ciągłym napięciu? Jak przestać wciąż się „naprawiać” i zacząć się akceptować taką, jaką jesteś? Odpowiedź na te pytania przynosi książka Małgorzaty Trzaskowskiej, coacha, trenerki rozwoju osobistego, autorka bloga Ogród Przemian i licznych artykułów o tematyce rozwojowej. W opublikowanym nakładem Wydawnictwa Helion poradniku pt. „Jesteś wartościowa! 10-tygodniowy trening doceniania siebie” autorka przedstawia dziesięć skutecznych strategii, które pozwolą nam poczuć się osobą wartościową i uwolnić się od lęku przed oceną innych, a także od pragnienia, by wszystkich zadowolić. To doskonała lektura dla tych wszystkich kobiet, które czują się złapane w pułapkę, które duszą się w ciasnym kokonie zasad, reguł narzuconych im przez innych, które mają dość noszenia maski perfekcyjnej, czyli takiej, jaką chce ją widzieć otoczenie. 

Oczywiście, co podkreśla też autorka, sama lektura książki niewiele zmieni. Modyfikacja swojego podejścia do siebie samej i do życia wymaga bowiem pracy, wymaga prób, testowania poszczególnych strategii i dokonywania odważnych niekiedy wyborów. Nagrodą za tę pracę jest jednak satysfakcjonujące życie i doskonałe samopoczucie, bycie kobietą spełnioną, która odważnie sięga ku gwiazdom, która realizuje swoje cele i marzenia. Warto zatem spróbować strategii proponowanych przez Trzaskowską i rozprawić się z ograniczającymi nas przekonaniami. 

Książka składa się z dziesięciu rozdziałów – dziesięciu strategii zwalczających fałszywe przekonania – po jednej na każdy tydzień. Oczywiście książkę można przeczytać w całości, ale po tym warto powrócić do jej początku, by krok po kroku przejść przez proces zmian, rozprawiając się definitywnie z każdym z ograniczających nas stwierdzeń. Autorka dokładnie objaśnia, w jaki sposób dane przekonanie na nas wpływa, w jaki sposób nas blokuje i daje dokładne wskazówki, w jaki sposób wyjść z impasu. Pozostawia również miejsce dla nas na refleksję, bowiem wgląd w siebie jest niezbędny do tego, by coś zmienić w swoim życiu. 

W ten sposób zyskujemy możliwość, by odmieć swoje życie, by wreszcie się sobą zaopiekować, by być dla siebie dobrą. Nawet, jeśli zmiana twojej postawy wstrząśnie otoczeniem, jeśli niektórzy ludzie cię opuszczą, to pamiętaj, że zrobią po prostu miejsce dla tych, którzy docenią cię i pokochają za to, jaka jesteś. Przykłady przytoczone przez autorkę pozwalają nam zrozumieć, jak bardzo utknęłyśmy w bagnie beznadziei i … wyrwać się z niego, wreszcie zacząć żyć i oddychać pełną piersią!


2 komentarze:

 1. Mimo iż nie pouczano mnie w ten sposób, od zawsze mam niskie poczucie własnej wartości i ciągle żyję w stresie. Myślę, że ten problem nie dotyczy tylko kobiet. Znam wielu mężczyzn borykających się z nim. Oczywiście im tez może być wmawiane, że nie mają okazywać słabości i to ich przytłacza. Czasem jednak przyczyna może leżeć w innym miejscu.
  Trochę sceptycznie podchodzę do poradników, to już wiesz. Praca nad sobą jednak jest ważna. Jeżeli kogoś ma ta książka zmobilizować to na pewno powinien po nią sięgnąć. Tą albo inną najważniejsze by nie tylko czytać ale coś działać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam również lekturę wywiadu z autorką. A praca nad sobą zawsze przynosi efekty - choćby samopoznanie.

   Usuń