wtorek, 16 lipca 2019

Tony Abbott "Dziedzictwo Kopernika. Zakazany kamień"

Tytuł: Dziedzictwo Kopernika. Zakazany kamień 
Autor: Tony Abbott 
Wydawnictwo: HarperCollins 


Doniesienia medialne pełne są sensacji, pełne są tragicznych wypadków i katastrof, w których giną ludzie. Czy jednak możliwe jest to, że śmierci te nie są przypadkowe? Że są elektem odpowiedniego działania pełnych czynników, sił? Że są z góry zaplanowane i są częścią większej całości? Że zapowiadają tragedię? 

Na te pytania pozwoli nam odpowiedzieć lektura książki (nie tylko) dla młodych czytelników, opublikowana nakładem Wydawnictwa HarperCollins. Powieść pt. „Zakazany kamień”, będąca pierwszym tomem serii „Dziedzictwo Kopernika”, to nie tylko fascynująca podróż po świecie, ale także swego rodzaju wprowadzenie do astronomii, a przy tym… zaproszenie do przeżywania wraz z bohaterami książki wielkiej przygody. Autor, Tony Abbott, stworzył lekturę, która wciąga bez reszty, która nie tylko wyposaża nas w wiedzę na temat świata gwiazd (i nauki), ale również staje się pożywką dla wyobraźni, a przy tym przyspiesza nieco bicie naszego serca. To doskonała książka nie tylko dla nastolatków, którzy pasjonują się astronomią, ale dla wszystkich, którzy kochają wartką akcję, gwałtowne jej zwroty i nie lubią się nudzić. 

Poznajemy Wade’a, nastolatka, którego największym hobby jest astronomia, zaś najcenniejszym skarbem – rytowana i ręcznie malowana XVI-wieczna mapa otrzymana na siódme urodziny od bliskiego przyjaciela taty, człowieka nazywanego wujkiem Henrym. To ona odgrywać będzie dużą rolę w wydarzeniach, które rozegrają się podczas szkolnej przerwy Wade’a, a które na zawsze zmienią jego życie. 

Kiedy Wade i jego przyrodni brat Darrell buszując w laboratorium ojca, doktora Roalda Kaplana, wykładowcy astrofizyki na uniwersytecie w Austin, widzą zaszyfrowaną wiadomość od Henry’ego, są przekonani, że trafili na trop sensacji. Wyobrażają sobie, że profesor przyjaciel ojca jest szpiegiem i tworzą fantastyczne historie na temat jego życia. Jednak rzeczywistość okazuje się jeszcze bardziej emocjonująca, nieprzewidywalna (ale i brutalna) niż wydarzenia. Henry, a właściwie Heinrich Vogel, emerytowany profesor i wykładowca astronomii na Uniwersytecie Humboldta, zostaje bowiem brutalnie zamordowany. Przesłana do ojca Wade’a wiadomość to natomiast zarazem ostrzeżenie i misja, którą mężczyzna – jako ostatni z uczniów profesora Henry’ego, Asturian, musi wypełnić… 

Tym sposobem Wade, Darrell, ich kuzynka Lily oraz jej przyjaciółka Becca wyruszają pod opieką ojca Wade`a w szaloną podróż, w której liczy się zarówno czas, jak i wiedza. Muszą bowiem nie tylko rozszyfrować pojawiające się wiadomości czy rozwiązać zagadkę śmierci Henry’ego, ale odnaleźć odszukać Dziedzictwo Kopernika, czyli dwanaście artefaktów o wyjątkowej, magicznej mocy. Na dodatek muszą to zrobić dość szybko, bowiem nie tylko oni chcą przechwycić przedmioty dające władzę nad światem… 

Bohaterom „Zakazanego kamienia” grozi śmiertelne niebezpieczeństwo, bowiem czyhają na nich ludzie pozbawieni skrupułów, którzy rozprawili się zarówno ze starym profesorem, jak i innymi Asturianami. Czy zatem Wyde, Darell, Lily i Becca i ich opiekun znajdą w sobie dość siły (i wiedzy), by stawić czoła demonicznej i bezwzględnej Galinie? Przekonamy się o tym dzięki lekturze tej niezwykle emocjonującej książki, która nie tylko wciągnie nas w wir przygody, ale pozwala przekonać się, że wiedza jest prawdziwym skarbem i że otwiera drzwi do niezwykle intrygującego świata, że pozwala na podejmowanie wyzwań, którym bez jej posiadania byśmy nie sprostali. Ta wiedza z zakresu astronomii (i nie tylko) została tu przekazana prostym językiem, odpowiednim dla młodego czytelnika, a przy tym tak fascynującym, że po lekturze książki Abbotta bez wątpienia przybędzie kilku pasjonatów zajmujących się badaniem ciał niebieskich oraz zjawisk, które zachodzą poza Ziemią. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz