piątek, 16 sierpnia 2019

Nie daj się kleszczom!

Bolerioza, babeszjoza, Kleszczowe Zapalenie Mózgu to choroby, które mogą dotknąć każdego z nas. Kleszcze czają się bowiem zarówno w leśnych zagajnikach, jak i w miejskich parkach, a na kontakt z nimi narażeni jesteśmy nawet w przypadku spacerów z psem. Każdy z nas może paść ofiarą tego owada, dlatego warto wiedzieć, co wówczas robić, a także co nam grozi i w jaki sposób się leczyć. 

Co robić, gdy dojdzie do ugryzienia? 


Łagodna zima i skokowy wzrost temperatur wiosną sprzyja niestety zwiększeniu się populacji kleszczy, które od kilku lat są prawdziwą plaga naszego kraju. Ofiarą tych owadów padają nie tylko zwierzęta, ale również ludzie. I choć samo ukąszenie kleszcza nie jest tak naprawdę groźne, to jednak może on przenosić bardzo groźne choroby, takie jak babeszjoza, borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Choroby te mogą prowadzić do uszkodzenia wątroby i nerek, a w najgorszych wypadkach nawet do paraliżu całego ciała czy śmierci. 

Oczywiście zwiększone ryzyko ukąszenia nie oznacza, że mamy ograniczyć swoją aktywność i zrezygnować ze spacerów na świeżym powietrzu. Uważajmy jednak na łąki czy zagajniki, na nawet na miejskie trawniki, które w tym roku z uwagi na upały były rzadko koszone – to bowiem tereny, które są najczęstszym siedliskiem kleszczy. Po każdym spacerze dokładnie strzepujmy ubranie, warto też skontrolować swoje ciało, czy przypadkiem nie zostaliśmy ugryzieni. 

Wyciągając kleszcza – wbrew powszechnie krążącym opiniom – pamiętajmy, by nigdy nie smarować go tłuszczem, tylko należy usunąć go pęsetą i zdezynfekować miejsce ukąszenia wodą utlenioną, spirytusem salicylowym czy jakimś alkoholem. Pęsetą należy chwycić kleszcza jak najbliżej skóry, po czym pociągnąć wzdłuż osi wkłucia. Obserwujemy następnie miejsce ugryzienia oraz nasze samopoczucie – kiedy tylko coś nas zaniepokoi, natychmiast udajmy się do lekarza. Największym problemem w przypadku chorób odkleszczowych jest bowiem ich podobieństwo do wielu innych chorób: przeziębienia czy reumatoidalnego zapalenia stawów, dlatego też często stawiana jest błędna diagnoza, a poszukiwania źródła problemów tylko opóźniają właściwą terapię. 

Najlepiej, jeśli zamiast wyrzucić owada, włożymy go do zamkniętego słoika w waciku zwilżonym wodą i prześlemy na tzw. badanie PCR, by zweryfikować, czy owad nie był zarażony boreliozą. 

Bolerioza leczenie 


Bolerioza jest chorobą, która najczęściej kojarzona jest z ukąszeniem przez kleszcze. Wywołują ją krętki z rodzaju Borrelia burgdorferi, afzelii i garinii, przenoszone przez pajęczaki Ixodes. Zakażenie może nastąpić nie tylko podczas ukąszenia, lecz również przez wtarcie w zranione miejsce znajdującego się na skórze kleszcza kału lub treści rozgniecionego pajęczaka. 

Charakterystyczne objawy boreliozy to zmęczenie, które nie ustępuje nawet po odpoczynku. U niektórych nosicieli krętków borrelia wyraźne objawy boreliozy mogą się nigdy nie rozwinąć, z kolei inni chorzy w krótkim czasie po ugryzieniu przez kleszcza mogą zaobserwować wyraźne pogorszenie się stanu zdrowia. Wśród rozlicznych objawów zakażenia, które mogą się pojawić, warto wspomnieć m.in.: problemy z koncentracją, zmęczenie, bezsenność, utratę czucia, psychozę, kołatanie serca, podwójne widzenie, ciemne plamki przed oczami. Nasz niepokój powinien wzbudzić już rumień wędrujący, który pojawia się w miejscu ukąszenia przez kleszcza, w okresie od trzech dni do trzech tygodni po zarażeniu boreliozą. Po około trzydziestu dniach rumień znika samoistnie, niezależnie od podjętego leczenia. Bolerioza leczenie polega m.in. na kuracji antybiotykami lub ziołami. 

Babeszjoza 


Z uwagi na podobieństwo objawów ciężkiej postaci choroby do malarii, choroba ta zwana jest malarią północy. W przypadku niektórych osób może przebiegać bezobjawowo, może też dawać objawy podobne do przeziębienia - pojawia się wówczas gorączka i dreszcze, bóle mięśniowo-stawowe, złe samopoczucie. Symptomy te mogą wystąpić w okresie od jednego do sześciu tygodni po zarażeniu (u części pacjentów znacznie później). U osób o osłabionej odporności (szczególnie u dzieci, osób po 50. roku życia) gorączka jest bardzo wysoka, mogą pojawić się również objawy nasilonej niedokrwistości hemolitycznej. Leczenie babeszjozy polega na podawaniu leków przeciwmalarycznych i/lub antybiotyków, czasami również konieczna jest transfuzja krwi. 

Kleszczowe Zapalenie Mózgu (KZM) 


Pierwsze objawy tej choroby również przypominają grypę, a powikłania bywają bardzo ciężkie i obejmują m.in. trwałe niedowłady i objawy neurologiczne, a nawet śmierć. Około 30 proc. chorych na Kleszczowe Zapalenie Mózgu zmaga się z uszkodzeniami poszczególnych nerwów czy uszkodzeniem słuchu. Może również pojawić się ograniczona wydolność fizyczna, parkinsoidalne drżenie rąk, upośledzenie precyzyjnych ruchów rąk oraz charakteropatia. W skrajnych przypadkach może pojawić się całkowity niedowład, porównywalny z zapadnięciem śpiączkę. Ponadto stwierdza się też wystąpienie problemów psychicznych: objawów nerwicowych, depresji, nadmiernej drażliwości czy agresji wobec otoczenia. Profilaktyka tej choroby polega na ochronie ciała przed ukąszeniem kleszcza, stosowaniu repelentów, mechanicznym usuwaniu kleszczy oraz na szczepieniu. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz