środa, 4 września 2019

To kolka czy refluks?

Pixabay
Jeśli dziecko płacze więcej, niż wydaje nam się to normalne, i czujesz, że coś jest nie w porządku, to może to być kolka bądź refluks. Jeśli chodzi o przyczyny kolki, to nie ma oficjalnego medycznego wyjaśnienia – ogólnie uważa się, że kolka u niemowlaka jest spowodowana bólem brzucha; z kolei refluks został dość dobrze scharakteryzowany przez lekarzy. Zwykle kolka pojawia się jednak wieczorem, zaś refluks może męczyć malucha nawet cały dzień. 

Skąd mam wiedzieć, że dziecko ma kolkę? 


Kolka to bolesne skurcze jelit, na które cierpi około 40 procent niemowląt. Maluchy cierpiące na kolkę często krzyczą głośno przez dłuższy czas, przyciągają kolana do piersi i trudno jest je uspokoić. Taki atak kolki może trwać dwie do trzech godzin. Kolka często dotyka dzieci w godzinach wieczornych i wyraźnie różni się od wieczornego marudzenia, kiedy dziecko jest niespokojne bez określonego powodu. W przypadku kolki płacz nie ustaje podczas przytulania czy karmienia. Z kolką zwykle mamy do czynienia około 2 - 3 tygodnia życia, a szczególne natężenie jej wystąpienia przypada na 6 – 8 tygodnia. Przeważnie mija około 14 tygodnia. 

Jak mogę pomóc? 


Mimo iż przyczyny kolki nie zostały określone, jest Kika czynników, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo jej wystąpienia. Kolka dotyka znacznie częściej dzieci, które miały niska wagę urodzeniową, cierpią na nietolerancję laktozy lub zaburzenia żołądkowo-jelitowe, będące konsekwencją alergii pokarmowych. Kolka może pojawić się również, kiedy noworodek w trakcie karmienia połyka dużą ilość powietrza. Za najczęstszą przyczynę kolki uważa się niedojrzałość przewodu pokarmowego, który nie potrafi sobie poradzić ze spożywanym pokarmem. 

Mimo iż nie ma dowodów, iż kolka w jakikolwiek sposób jest powiązana z dietą matki karmiącej, to jednak zaleca się ograniczenie / odstawienie takich pokarmów, jak: 
 • czosnek, 
 • pikantne potrawy, 
 • fasola (i inne pokarmy powodujące wystąpienie wzdęć u dorosłych), 
 • owoce cytrusowe, 
 • produkty zawierające kawę bądź kofeinę (przynajmniej ogranicz kawę do 200-300 mg dziennie), 
 • przetwory mleczne. 
Do substancji, które mogą wywołać niepokój niemowlaka, zalicza się również: konserwanty, barwniki w żywności, dodatki. Staraj się zatem unikać produktów przetworzonych i zwracaj uwagę na etykiety (to dobry nawyk nie tylko w czasie karmienia piersią). Jeśli tylko zauważysz związek pomiędzy swoją dietą a kolką, warto wyłączyć podejrzane produkty obserwując, czy jest poprawa. 

Pixabay
Dzieci z kolką lubią leżeć na brzuszku. To nie znaczy, że należy kłaść je tak do spania (ryzyko jest zbyt duże), ale – pod czujną obserwacją – mogą w ciągu dnia tak leżeć. Maluchy lubią ucisk na brzuch, zatem pomóc może kołysanie ich do snu w pozycji leżącej na twoim brzuchu albo nawet położenie czegoś ciepłego (na przykład pieluszki rozgrzanej żelazkiem) na brzuszku, ciepło rozluźni mięśnie oraz odpręży.

Noworodkowi można również wykonać delikatny masaż brzuszka - ma on działanie uspokajające. Zalecanym masażem w trakcie kolki jest tzw. słońce i księżyc. Lewą dłonią wykonuj koła na brzuszku, a prawą półkola. Możesz również spróbować ukoić maluszka dźwiękami ( na przykład szumem deszczu nagranym na płytę) czy wibracjami kołyski. 

Refluks 


U niektórych niemowląt zastawka na górze żołądka, która zatrzymuje mleko po połknięciu, nie jest dość silna, zatem mleko i kwas żołądkowy wracają w górę do przełyku, co powoduje ból i pieczenie. Pamiętaj, że wszystkie niemowlęta ulewają trochę mleka, zatem jeśli dziecko jest zadowolone i przybiera na wadze, samym ulewaniem nie ma się co martwić. 

Niestety, u niektórych niemowląt mleko cofa się aż na samą górę i często powoduje wymioty. Paradoksalnie, dzieci wymiotujące przy refluksie często czują się lepiej, bowiem kwaśne mleko wydostaje się na zewnątrz. Może to jednak skutkować tym, że nie przybierają na wadze, co jest poważnym problemem i wymaga interwencji lekarza. Może istnieć również tzw. cichy refluks, czyli sytuacja, w której dziecko ma refluks, ale nie wymiotuje. W rezultacie mleko z kwasem żołądkowym wędruje w górę i w dół przełyku, co jest bolesne dla malucha i trudne do zdiagnozowania. Takie niemowlęta krzyczą i są bardzo niespokojne, ale nie wymiotują więcej, niż zdrowe. 

Jak mogę pomóc? 


Leczenie refluksu u cichego refluksu przebiega tak samo. Lekarz przepisze z pewnością lekarstwa, natomiast jest kilka domowych sposobów, którymi możemy się posłużyć, by ulżyć dziecku:
 • trzymaj dziecko w pozycji pionowej, szczególnie podczas karmienia i zaraz po nim. Może się okazać, że pomaga ułożenie malucha w foteliku samochodowym, foteliku do drzemania wciągu dnia, lub wózku - dlatego jeśli zastanawiasz się, jak wybrać wózek dziecięcy, to warto to przewidzieć i wybrać taki z regulacją pozycji,
 • karm częściej, a mniej obficie, szczególnie jeśli dziecko dużo wymiotuje, 
 • jeśli karmisz mlekiem modyfikowanym, zapytaj lekarza o specjalne mleko przeznaczone dla niemowląt z refluksem, które jest bardziej gęste, niż normalne,
 • refluks może być związany z alergią na białko mleka krowiego, zwłaszcza jeśli dziecko ma egzemę. W takim przypadku lekarz może zalecić mleko modyfikowane bez mleka krowiego, lub – w przypadku, kiedy karmisz piersią – wyeliminowanie mleka krowiego z twojej diety, 
 • ssanie smoczka może pomagać niemowlakom z refluksem, bo powoduje cofnięcie kwasów do żołądka. 
 • w przypadku karmienia piersią obserwuj - podobnie jak przy kolce - co jesz i w jaki sposób pokarmy mają wpływ na dziecko. 

Pamiętaj!


Opieka nad dzieckiem, które ma kolkę albo refluks może sprawić, że wczesne doświadczenia związane z macierzyństwem stają się mniej przyjemne. Możesz mieć wrażenie, że cały czas robisz coś źle, co może być bardzo demotywujące, a w niektórych przypadkach prowadzi do depresji. Jeśli dopadną cię chwilę zwątpienia czy rezygnacji, porozmawiaj o tym z partnerem, przyjaciółmi czy rodziną. Nie wahaj się również przed wizytą lekarską – otrzymasz nie tylko pomoc dla dziecka, ale i dla siebie. Pamiętaj, że dziecku potrzebna jest szczęśliwa mama! Brak komentarzy:

Prześlij komentarz