środa, 9 października 2019

Nora Roberts "W ukryciu"

Tytuł: W ukryciu 
Autor: Nora Roberts 
Wydawnictwo: Edipresse Książki 


Lubimy centra handlowe i wcale nie kryjemy się z tym, że spędzamy tam czas. Co więcej, coraz więcej obszarów naszej aktywności tam przenosimy, poczynając od zakupów, spotkań z przyjaciółmi przy kawie, skorzystania z rozlicznych usług czy oferty kulturalnej, w postaci galerii malarstwa, teatru czy kina. Planując takie wyjście nawet nie bierzemy pod uwagę negatywnych aspektów tego rodzaju galerii handlowych i zagrożenia związanego chociażby ze zgromadzeniem ogromnej ilości ludzi na ograniczonej powierzchni. Tymczasem takie zagrożenie istnieje, choć rzadko daje o sobie znać. Musimy być jednak świadomi tego, jak wielką pokusę stanowią dla wszelkiego rodzaju psychopatów tego typu obiekty, jak bardzo podniecać ich może fakt, iż w krótkim czasie mogą osiągnąć spektakularny efekt czy to podkładając w takim sklepie bombę czy też sięgając po broń… 

Na taką siłę rażenia liczyli właśnie strzelcy zamachowcy, którzy w pewien piątkowy wieczór weszli do centrum handlowego Down East na obrzeżach Portland w stanie Maine. Weszli po to, by zabijać bez litości, wyładowując na przypadkowych osobach cały swój gniew i frustrację. Jeden z nich zamknął się z amatorami wielkiego ekranu w kinie, dwaj kolejni postanowili rozprawić się z gośćmi korzystającymi z oferty sklepów i restauracji, a także pracownikami tych obiektów. W sumie, podczas niespełna dziesięciominutowej masakry, udało im się przejść do historii z niemal dziewięćdziesięcioma ofiarami na koncie, zanim dwóch z nich zastrzeliło siebie nawzajem, zaś jednego zabiła miejscowa policjantka. Najbardziej bulwersujący jest jednak fakt, iż mieli oni po szesnaście i siedemnaście lat, zaś wielu klientów galerii doskonale ich znało. 

Ofiar byłoby więcej, gdyby nie takie osoby, jak Simone, nastolatka, która w ten pechowy wieczór wybrała się z przyjaciółkami do kina, a tuż po rozpoczęciu seansu musiała skorzystać z toalety, czy dorabiający sobie w lokalnej restauracji Reed, który wyszedł na chwilę przerwy. Groza, którą przeżyli, położyła się cieniem na ich przyszłości, zdeterminowała też ich wybory. Simone, dzięki której o masakrze szybko dowiedziały się służby policyjne, straciła w wyniku działania zamachowca jedną z przyjaciółek, druga została ciężko rana. Reed został zaś lokalnym bohaterem, ratując małego chłopca, którego matka została postrzelona, stracił jednak dziewczynę, która od dawna mu się podobała i z którą chciał się umówić… 

Wydawałoby się, że trzy lata, to wystarczająco dużo czasu, by zapomnieć. Jednak okazuje się, że ani Simone ani Reed nie mogą wymazać tej masakry z pamięci. Ona, wraz z ocalałą przyjaciółką przenosi się na studia do Nowego Jorku, choć spełnia tym samym marzenie przyjaciółki, nie swoje. Przypadkowe studia, przypadkowi mężczyźni w jej życiu, przypadkowa, nędzna praca w kawiarni – wydawać by się mogło, że po zdarzeniach w centrum handlowym Simone nie chce się w nic angażować, do niczego przywiązywać. Z kolei Reed mając w pamięci tragedię, którą przeżył, kończy Akademię Policyjną i staje na straży prawa i porządku. I choć życie toczy się dalej, a oni powinni być wdzięczni za to, że ocaleli, to okazuje się, że los ma dla nich w zanadrzu jeszcze jedną makabryczną niespodziankę. Czyżby ktoś wrócił, by dokończyć swoje makabryczne dzieło? Czy i tym razem bohaterowie znajdą bezpieczną kryjówkę? 

Na te, a także na wiele rodzących się w trakcie lektury pytań, odpowiemy dzięki powieści pt. „W ukryciu”, autorstwa Nory Roberts. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Edipresse książki pozycja, to pasjonująca historia, od której nie można się oderwać. Dzięki plastycznym opisom autorki, porywającej fabule i szybko toczącej się akcji, czujemy się w centrum wydarzeń, a tragedia rozgrywa się niemal na naszych oczach. Dlatego też po książkę sięgnąć mogą nie tylko miłośnicy książek sensacyjnych, ale i wszyscy, którzy docenią mistrzowską konstrukcję książki, genialnie zarysowanych bohaterów czy intrygę, która trzyma nas w napięciu do ostatniej strony. Śmiało można powiedzieć, że to powieść, którą Nora Roberts udowadnia swoją wielkość i talent do tworzenia skomplikowanych opowieści, które angażują nas emocjonalnie, które dostarczają tematów do dyskusji i które dotykają poważnych problemów społecznych. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz