piątek, 22 listopada 2019

Giles Sparrow "Nauka"

Tytuł: Nauka
Autor: Giles Sparrow
Wydawnictwo: Jedność
Świat jest niezwykle fascynującym miejscem, choć złożoność zjawisk i procesów, jakie zachodzą wokół nas, jest zatrważająca. Szczególnie, jeśli nie rozumie się ich natury, jeśli potrafią zaskoczyć, przerazić, a niekiedy nawet doprowadzić do katastrofy. Uczeni przez dziesiątki wieków dochodzili do prawdy na temat natury rzeczy, a choć część zjawisk wciąż pozostaje dla człowieka niejasna, to jednak wiele na polu nauki udało nam się dokonać.
Te osiągnięcia nauki, prawa rządzące światem, poznać możemy dzięki niezwykle frapującej książce, nie tylko dla młodych czytelników, ale i dla ich rodziców, którzy z ciekawością zagłębią się w te objaśnienia, dzięki którym zaczynamy lepiej rozumieć świat wokół siebie, a tym samym, staje się on mniej obcy, przerażający. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Jedność książka „Nauka”, której autorem jest Giles Sparrow, to niezwykle wciągający obraz rzeczywistości, rozłożonej na czynniki pierwsze. Szczegółowe ilustracje oraz przystępny język pozwalają nie tylko poznać różnego rodzaju zjawiska, ale przede wszystkim zrozumieć ich naturę. Tym samym pozycja ta staje się naszym oknem na świat, naszym portalem wiedzy, zaś przejście przez bramę, czyli symboliczne otworzenie książki, staje się nowym początkiem. Kto wie, być może nawet lektura książki stanie się inspiracją do dalszego zgłębiania tematów zaprezentowanych w poszczególnych częściach publikacji?

Książka podzielona jest na sześć rozdziałów, z których każdy omawia inny aspekt otaczającego nas świata. Mamy zatem rozdział poświęcony materii i materiałom, dzięki któremu poznamy m.in. stany skupienia materii, odkryjemy świat skał i minerałów, a także tajemnice reakcji chemicznych. Rozdział drugi poświęcony życiu na ziemi traktuje o istotach zamieszkujących planetę. Dowiemy się tu czym jest gatunek, poznamy postać Linneusza, nauczymy się czytać „instrukcje” obecne w naszych komórkach, czyli odkryjemy informacje zapisane w DNA, zgłębimy ponadto budowę komórki.

Rozdział trzeci utwierdzi nas w przekonaniu, jak fascynujący jest człowiek i jak niesamowite jest jego ciało, w którym wszystkie układy, niczym tryby w maszynie, muszą ze sobą współgrać. Wraz z autorem zajrzymy zatem do mózgu, poznając jego budowę i zasady działania, dowiemy się, z czego zbudowane są kości i jak działają mięśnie, poznamy również rolę i budowę wszystkich układów, a także zgłębimy tajemnicę nowego życia. W kolejnym rozdziale, poświęconym siłom i energii przekonamy się, że fizyka jest wszechobecna, a dzięki jej zgłębianiu możemy poznać zasady obowiązujące we wszechświecie.

Rozdział piąty wprowadza nas w świat technologii – poznamy tu rodzaje i budowę maszyn, zajmiemy się układami elektronicznymi, a także … mózgiem komputerów. Ostatni z rozdziałów nie tylko zdradzi nam tajemnice Ziemi, ale i zabierze nas w kosmos. Dowiemy się, jak zbudowany jest ziemski glob, czym jest atmosfera i czemu służy, a ponadto, jaki sekret stoi za erupcją wulkaniczną. Autor zajmuje się jednak nie tylko Ziemią, ale i Księżycem, a także całym Układem Słonecznym.

To zaledwie część z poruszonych w książce zagadnień, które pozwolą nam zanurzyć się w świat wiedzy, które budzą ciekawość bądź wręcz fascynację. Piękne wydanie tej encyklopedii sprawia, że z zachwytem chłoniemy kolejne strony i zawartą na kartach wiedzę. Mimo iż przy takiej ilości zagadnień, zakresie merytorycznym książki, nie sposób zagłębić się w szczegóły, a podana przez autora wiedza jest niejako „w pigułce”, to jednak jest materiał wystarczający do tego, by lepiej zrozumieć rzeczywistość wokół nas, by zdecydować, czy któreś z zagadnień zainteresowało nas na tyle, by go zgłębiać. Pomijając kwestię rozwoju zainteresowań, encyklopedia może pomóc w codziennej nauce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz