piątek, 1 listopada 2019

Gilles Diederichs "100 zabaw z tatą"

Tytuł: 100 zabaw z tatą 
Autor: Gilles Diederichs 
Wydawnictwo: Jedność 


Zabawa, jako jeden z rodzajów aktywności dziecka, stawała się wielokrotnie przedmiotem badań psychologów. Potwierdziły one, że zabawa ma niebagatelne znaczenie dla rozwoju dziecka, ściśle jest z nim powiązana. Mimo iż przez pewien czas uważano, że o powstaniu zabawy można mówić dopiero wówczas, kiedy ukształtują się podstawowe sensoryczno-motoryczne koordynacje, stwarzające możliwość manipulowania i działań z przedmiotami, to obecnie tak naprawdę można się bawić z dzieckiem od pierwszych dni życia, śmiało używając tego terminu na określenie wszelkich aktywności, pomagających budować więź z maluchem, dających mu poczucie bezpieczeństwa i bliskości. 

Choć zwykle z zabawą kojarzona jest mama, to właśnie rola taty w pierwszych latach życia, jest niezwykle ważna. Minęły już czasy, kiedy tradycyjny podział ról przekładał się również na stosunki z dzieckiem, obecnie ojcowie czynnie uczestniczą w realizacji procesów wychowawczych, nie tylko dyscyplinując, ale otaczając opieką, miłością, tworząc głęboką relacje, która procentować będzie w przyszłości. Właśnie o tych zabawach z ojcem, o aktywnościach, jakie mężczyźni mogą podejmować wspólnie z maluchem podejmować, pisze Gilles Diederichs, w swojej książce pt. „100 zabaw z tatą”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Jedność pozycja, to nieoceniony wkład w budowanie tożsamości dziecka, w tworzenie rodzinnych relacji, szczególnie relacji dziecko-ojciec. I choć z proponowanych przez autora pomysłów na zabawy korzystać mogą również mamy, to szczególnie dla ojców lektura ta będzie pomocna. Stanowi bowiem źródło inspiracji, z którego czerpać można nieograniczenie, korzystając z instrukcji autora, a nawet tworząc własne warianty zabawy. 

Książka składa się z trzech części, odpowiadających kolejnym etapom rozwoju dziecka, dzięki czemu możliwe jest holistyczne spojrzenie na budowanie więzi oraz wspomaganie rozwoju dziecka poprzez zabawę. W części pierwszej, koncentrującej się na zabawach z dziećmi do lat dwóch, uwaga skupiona jest na zapewnieniu przez zabawę bliskości, zaufania i bezpieczeństwa. Znajdziemy tu propozycje relaksujących masaży, zabaw mających na celu uwrażliwienie malucha na dźwięki czy pomoc w rozróżnieniu przez niemowlaka dnia i nocy. 

Część druga książki zawiera propozycje zabaw adresowanych do dziecka w wieku od dwóch do pięciu lat, czyli w okresie socjalizacji. Wszystkie one koncentrują się na stworzeniu przestrzeni do poznawania przez dziecko świata, do eksperymentowania. Maluch odkryje tu „magię” dzięki papierowym samolotom, poznawać będzie kolory, pozna zabawę „Jakub mówi”, która uczy podporządkowania, chłonąć będzie również świat zmysłem węchu, ucząc się jednocześnie tego, iż warto zadbać o to, by w pokoju ładnie pachniało. 

Część trzecia, omawiająca rodzaje zabaw dla dziecka w wieku od pięciu do dziesięciu lat, kiedy szczególną wagę należy położyć na wspieranie pewności Siecie i autonomii dziecka. Autor zawarł tu takie propozycje zabaw, jak tworzenie mandali, wspólne pieczenie (propozycja przyrządzenia pysznego crumble, dzięki któremu dziecko polubi owoce), wykonywanie afrykańskich masek czy słuchanie plecami, które inicjuje kontakt dotykowy, coraz rzadszy w miarę dorastania dziecka. 

Te wszystkie propozycje sprawiają, że książka staje się alternatywą na nudę na brak pomysłów rodzica odnośnie zabaw, a przy tym każda zabawa przynosi wymierne korzyści, wspierając dziecko na różnych etapach rozwoju. Sto zawartych w książce zabaw zostało nie tylko opatrzonych dokładną instrukcją, ale również wskazówkami, jakie warunki trzeba spełnić do realizacji każdej z zabaw. Nie znaczy to, że dziecko dorastając nie może korzystać z propozycji aktywności przeznaczonej dla starszych czy młodszych dzieci – warto podążać za dzieckiem i jego potrzebami, traktując podziały książki nie jak sztywne ramy, ale jako podpowiedź. Warto również modyfikować przedstawione zabawy wprowadzając nowe elementy. W ten sposób nigdy nie zabraknie nam pomysłów!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz