czwartek, 26 grudnia 2019

Magdalena Kołosowska "Za ostatnią gwiazdą"

Tytuł: Za ostatnią gwiazdą 
Autor: Magdalena Kołosowska 
Wydawnictwo: Replika 


Nic nie jest nam dane raz na zawsze. Nie możemy zatem przywiązywać się zbytnio do naszego status quo, bowiem los potrafi niekiedy płatać paskudne figle, a życie rozsypuje się wówczas niczym domek z kart. Wystarczy niekiedy kilka godzin, a nawet jedna chwila, by zmienić koleje losu. 

Wiedzą o tym doskonale siostry Krzyżanowskie, które mogliśmy poznać dzięki trylogii „Lepsze jutro”. Dwa pierwsze tomy koncentrowały się na starszych siostrach – Kindze i Kamili, teraz przyszła kolej na najmłodszą, Karolinę. Mogłoby się wydawać, że jako najmłodsza z rodziny będzie miała najłatwiej, że wzbogacona o doświadczenia Kingi i Karo uniknie nieprzyjemnych zdarzeń, że jej życie będzie usłane różami. I faktycznie, wszystko na to wskazywało. Wymarzone studia psychologiczne, egzaminy zaliczone w pierwszym terminie, znajomość języków, uroda. Czy można chcieć więcej? Na dodatek bez problemu zostaje przyjęta na okres wakacyjny do restauracji Dania malowane, gdzie pracować ma w charakterze kelnerki. Tak naprawdę nie potrzebuje ani tej pracy ani tych pieniędzy bowiem rodzice zaspokajają wszystkie jej potrzeby. Podejmuje ją z nudów za namową przyjaciółki nieświadoma jeszcze, że dzień rozmowy kwalifikacyjnej determinować będzie jej przyszłość. To tam bowiem, w murach lokalu, poznaje Mateusza, który nie tylko uczyni ją w pełni kobietą, ale i w którym się zakocha. 

Zdarza się jednak coś, co sprawia, że dotychczasowe życie Karoliny się kończy. Budzi się w szpitalu zdezorientowana, z fragmentami wspomnień o tym, co działo się kilka godzin wcześniej. Okazuje się, że w jej organizmie znaleziono pozostałości narkotyku, zwanego pigułką gwałtu, a ona sama została brutalnie zgwałcona. Nie wiadomo, czy utrata pamięci to przekleństwo czy błogosławieństwo, ale jedno jest pewne – nie chce w takiej sytuacji być już z Mateuszem. 

Mówi się, że nieszczęścia chodzą parami i przypadek Karoliny to potwierdza. Jeszcze w szpitalu otrzymuje bowiem wiadomość, że zmarł jej ukochany tata. Tym samym straciła jeden z fundamentów, na których opierało się jej stabilne dotąd życie. Jak poradzi sobie z tymi tragediami? Co tak naprawdę się stało po tym, jak straciła świadomość i czy złapanie sprawcy gwałtu jest możliwe? Czy będzie mogła liczyć na pomoc sióstr, skoro i one mają swoje problemy? A gdzie w tym wszystkim będzie Mateusz? 

Odpowiedzi na te pytania przynosi trzeci tom cyklu autorstwa Magdaleny Kołosowskiej, pt. „Za ostatnią gwiazdą”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Replika pozornie tylko lekka powieść, to w istocie książka o brutalnym niekiedy życiu, o zmaganiu z przeciwnościami i o tym, jak wspaniale w obliczu trudności mieć przy sobie rodzinę. Wszyscy czytelnicy, którzy znają dobrze już klan Krzyżanowskich dzięki lekturze poprzednich tomów przywitają trzy siostry niczym przyjaciółki. Także osoby, dla których trzeci tom jest pierwszym po który sięgnęli, zatopią się w opowieści, nie mając żadnego problemu z podążaniem za akcją. I mimo iż nie jest to lektura, do której się powraca, to z pewnością książka dostarczy nam zarówno kilku refleksji, jak i uczyni nas ostrożniejszym. Do wspaniale nakreślonych bohaterów dodając wartką akcję z licznymi jej zwrotami otrzymujemy opowieść, która porwie nas na kilka godzin i która nie pozwoli nam na chwilę nawet dekoncentracji. 


2 komentarze: