czwartek, 12 grudnia 2019

Praca zbiorowa „Pamiętnik naukowy Profesora Geniusza. Ciało człowieka”

Tytuł: „Pamiętnik naukowy Profesora Geniusza. Ciało człowieka” 
Autor: Praca zbiorowa
Wydawnictwo: Jedność 


O tym, jak fascynującą maszyną jest ludzki organizm, nie trzeba nikogo przekonywać. Co jednak wpędza tę maszynę w ruch? Jak działają poszczególne jej części? Jak i z czego są zbudowane? To pytania, które zadaje sobie wiele osób, choć odpowiedź nie zawsze jest łatwa do udzielenia, nie zawsze też jesteśmy w stanie wszystko zrozumieć. Szczególnie że w parze z wysokim stopniem skomplikowania ludzkiego organizmu, stoją równie skomplikowane tłumaczenia. 

Jak w takim razie wytłumaczyć funkcjonowanie ludzkiego organizmu dziecku? Tym nie trzeba się już martwić, bowiem doskonale robi to Profesor Geniusz. Dzięki lekturze jego pamiętnika, pełnego zapisków oraz sugestywnych rysunków, młodzi odkrywcy nie tylko dowiedzą się, jak zbudowany jest człowiek i jak działają poszczególne jego układy, ale również odkryją wiele fascynujących sekretów różnych narządów. 

Książka opublikowana nakładem Wydawnictwa Jedność pt. „Pamiętnik naukowy Profesora Geniusza. Ciało człowieka” nie tylko odsłania przed nami sekrety, jakie kryje przed nami ludzka fizjonomia, ale rozbudza ciekawość i może stać się bodźcem do dalszego zgłębiania tematu. A kto wie, być może nawet determinować będzie czyjąś przyszłość i za kilkanaście lat odbiorca tej książki dołączy do grona naukowców (takich, jak Profesor Geniusz)? Po książkę sięgnąć mogą dzieci w wieku szkolnym (nawet wczesnoszkolnym), a także dorośli, których fascynuje to, jak działa ich ciało. To również doskonała pomoc dydaktyczna, która sprawi, że nauka będzie fascynującą przygodą. 

Publikacja podzielona jest na pięć części, z których każda zajmuje się inną sferą działalności człowieka. Mamy zatem rozdział poświęcony budowie ciała i układowi ruchu, dzięki której odkryjemy sekrety komórek, poznamy budowę skóry, dowiemy się, jakie są rodzaje kości, a także … który staw jest największy. Rozdział drugi traktuje o szeroko pojętej komunikacji – zajmiemy się tu układem nerwowym, neuronami i nerwami, zgłębiać będziemy tajniki działania ludzkiego mózgu oraz dowiemy się, do czego potrzebne nam są hormony. Rozdział trzeci skupia się na układzie krwionośnym, układzie krążenia oraz wydalniczym, zaś kolejny – poświęcony zdrowiu odsłania przed nami działanie mechanizmów obronnych. Poznamy także największe epidemie i choroby, które wciąż zbierają swoje żniwo, takie jak AIDS czy grypa. Ostatni z rozdziałów, dotyczący cyklu życia, dostarcza informacji na temat układów rozrodczych, zapłodnienia, kolejnych faz rozwoju dziecka, a także naturalnych procesów zachodzących w organizmie. 

Wszystkim tym fascynującym informacjom towarzyszy piękna szata graficzna i forma pamiętnika, wypełnionego zarówno ciekawostkami, rysunkami, jak i fragmentami korespondencji Profesora Geniusza. To wszystko sprawia, że ta nieszablonowa forma publikacji zaciekawia, odsłania kulisy życia naukowca oraz bawi. Wiedza zdobywana jest tu niejako przy okazji, bowiem dziecko koncentruje się na ciekawostkach zapisanych przez Profesora, zapadających w pamięć i – jak się przekonacie – pozwalających zaskoczyć nauczyciela podczas sprawdzianu czy ustnej odpowiedzi!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz