czwartek, 23 stycznia 2020

Audrey Marcus "Twój dzień, Twoje życie. Holistyczna filozofia bycia"

Tytuł: Twój dzień, Twoje życie. Holistyczna filozofia bycia 
Autor: Audrey Marcus 
Wydawnictwo: Septem 


Zastanawiałeś się, jak to jest możliwe, że jednym wszystko się udaje, a twoje życie przypomina pasmo porażek? Jak to możliwe, że niektórzy cieszą się dobrym zdrowiem, biorą udział w maratonach, prowadzą własne firmy, a do tego mają udane życie rodzinne, a inni z trudem wiążą koniec z końcem, borykają się z różnego rodzaju problemami zdrowotnymi, zaś wieczorem wracają do pustego domu? Wiesz, co odróżnia jednych od drugich? Ci pierwsi sprawują kontrolę nad swoim życiem i doskonale wiedzą, w jaki sposób efektywnie działać. 

O holistycznym podejściu do życia i kontroli uwzględniającej wszystkie jego aspekty, zajmująco pisze Aubrey Marcus, w książce pt. „Twój dzień, Twoje życie”. Opublikowany nakładem wydawnictwa Septem poradnik autorstwa założyciela i dyrektora Onnit, spółki promującej styl życia oparty na holistycznej filozofii zdrowia, to prawdziwa skarbnica wiedzy na temat zdrowia i kondycji, a jednocześnie prezentacja pewnej filozofii życia. Tą wiedzą na temat poruszania się po świecie, a także kontrolowania w pełni swojego życia i uczynienia go bardziej satysfakcjonującym, Marcus dzieli się z nami właśnie za pośrednictwem książki. Prezentowane przez niego podejście dalekie jest od pełnych wyrzeczeń diet, czy filozofii zalecającej koncentrację na pracy, z pominięciem życia rodzinnego. Marcus pokazuje, że szczęście i sukces jest możliwy we wszystkich sferach naszego życia. Poradnik jest zatem doskonałą propozycją dla tych wszystkich, którzy chcą wieść lepsze, bardziej satysfakcjonujące życie, którzy chcą cieszyć się zdrowiem i wysportowaną sylwetką, którzy chcą wzrastać na każdej płaszczyźnie funkcjonowania. Promuje on swego rodzaju work-life balance, a równowaga ta prowadzi nas do szczęścia. 

W szesnastu rozdziałach autor krok po kroku pokazuje, że zmiany są możliwe i dokładnie tłumaczy, w jaki sposób mogą stać się i naszym udziałem. Zwraca przede wszystkim uwag na proces kontroli, którego te zmiany wymagają - mowa tu o kontroli nad swoimi codziennymi wyborami. Zachęca nas (a właściwie przekonuje) do dokonania w pierwszej kolejności tylko jednej, jedynej zmiany, która wywoła efekt śniegowej kuli i pociągnie za sobą kolejne zmiany, a właściwie na tyle uprości nasze życie, że zmiany te będą odbywały się niejako przy okazji. Punktem wyjścia jest drobna modyfikacja obrazu naszego poranka i już to wystarczy, by cały dzień wyglądał inaczej. Jak sam autor pisze „Chodzi o to, by się rozpędzić z rana i później się nie zatrzymywać”. Taki scenariusz jest jednak możliwy wówczas, kiedy nawodnimy nasz organizm, wprowadzimy do naszego życia odrobinę ruchu i światła słonecznego, a także zaczniemy właściwie oddychać. 

Marcus zwraca również uwagę na sposób naszego odżywiania się, poczynając od śniadania. Obala mit, jakoby śniadanie było najważniejszym posiłkiem dnia podkreślając, że wszystkie posiłki są ważne. Co więcej podkreśla, że jeśli podczas śniadania nie potrafimy obejść się bez cukru, to lepiej zrezygnować z tego posiłku. Cukier bowiem, jak pisze autor, a także wypełnione nim jedzenie nie tylko sprawia, że tyjemy i chorujemy, ale również wyzwala w nas pewne biologiczne reakcje – uwolnienie do organizmu dużych ilości dopaminy po zjedzeniu posiłku z cukrem sprawia, że czujemy się szczęśliwi. Marcus reakcję tę określa „chemiczną nagrodą dla mózgu”, my zaś jesteśmy tak skonstruowani, by nagrody tej pragnąć. Zamiast cukru autor poradnika poleca nam … tłuszcze. Oczywiście te dobre, nasycone, które odnajdziemy m.in. w nieprzetworzonym mięsie, jajkach czy rybach, maśle i żółtkach jaj. 

W kolejnych rozdziałach zapoznać się możemy m.in. z rolą suplementów w naszej diecie, z zasadą przejmowania kontroli nad swoim czasem, a także z terminem; uważność oraz treść. Poznamy także rośliny mocy, zaś autor – dobra wiadomość dla wszystkich kawoszy – pisze o tym, w jaki sposób działa kofeina, która nie tylko eliminuje senność, ale poprawia też nastrój. Zachęca również do szukania naturalnych jej źródeł oraz do mieszania z tłuszczami, by spowolnić jej uwalnianie do organizmu. Obala również mit związany z kaloriami – zamiast liczenia ich, zachęca do zwrócenia uwagi na mikroskładniki. Marcus porusza również temat pracy, nakłaniając nas do znalezienia swojej misji, która pozwoli nam „rozkwitać nawet w najtrudniejszych sytuacjach”, kontrolowania przestrzeni wokół siebie oraz efektywności. 

Aby efektywnie funkcjonować, autor zachęca ponadto do … spania, a właściwie do drzemek, które są doskonałym sposobem na zachowanie skupienia i zadbanie o wydajność. Dużo miejsca w książce autor poświęca również aktywności fizycznej, przedstawiając piramidę treningową prezentując – również w graficznej formie – różnego rodzaju korzystne dla zdrowia ćwiczenia. To jednak tylko część z poruszonych w książce tematów – wszak holistyczne podejście autora do życia wymaga rozpatrzenia każdego z aspektów funkcjonowania. Przejrzysta forma książki, napisanej z dużą dozą humoru i dystansu do otoczenia, a także dokładnie pokazany sposób przejmowania kontroli nad daną sferą oraz podsumowanie rozdziału, pozwalają nie tylko chłonąć zawartą w nich wiedzę, ale również w razie potrzeby, powracać do niej. A tak z pewnością się stanie, bowiem rzeczywiście już drobna zmiana związana ze śniadaniem powoduje, że chce się wyjść na dwór, chce się zażyć ruchu, chce się głęboko oddychać. A to dopiero początek… 


1 komentarz:

  1. Będę ją miała w swoich czytelniczych łapkach, jestem jej baaaaaardzo ciekawa!
    pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

    OdpowiedzUsuń