wtorek, 14 stycznia 2020

Pięknie mieszkać, czyli wykończenie domu

www.feldhaus.pl
Projekt wybrany, wszystkie formalności załatwione, co więcej – dom wybudowany. Teraz jednak zostaje jego wykończenie, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Z jakimi kosztami się to wiąże i jak się za to zabrać? 

Koszt wykończenia domu w stanie surowym zamkniętym, a także „dopieszczenia” jego elewacji, uzależniony jest od wielu czynników. Przede wszystkim od powierzchni domu, która ma być np. wyłożona płytkami klinkierowymi, a także od specyfiki pomieszczeń użytkowych i ich wielkości, jakości elementów wykończeniowych, które chcemy zastosować, a także samego sposobu i jakości wykończenia (tego, jak ma to ostatecznie wyglądać). Przed rozpoczęciem pracy warto wykonać wstępny kosztorys, uwzględniający zarówno ceny materiałów, jak i koszt robocizny. 

Pierwsze wrażenie - elewacjaJednym ze sposobów na wykończenie elewacji jest ułożenie płytek klinkierowych. Są one chętnie stosowane na elewacjach, zarówno w przypadku nowych budynków, jak i tych odnawianych. Co więcej, doskonale sprawdzają się we wnętrzach, gdyż są znacznie cieńsze niż cegła i dzięki temu praktyczne, jeśli klinkierem chcemy wykończyć ścianę lub jej fragment. Jednak płytki, przy przyciągały wzrok i zachwycały, muszą być wysokiej jakości, jak te oferowane przez Feldhaus.

Elewacja z klinkieru zwraca uwagę, zaspokaja estetyczne potrzeby, podnosi także prestiż domu. Mimo iż płytki elewacyjne klinkierowe są dość kosztowną inwestycją, to dają gwarancję, że dom będzie pięknie wyglądał, nawet pomimo upływu lat. Ilość dostępnych kolorów, wymiarów i różnorodność faktur cegieł elewacyjnych sprawia, że warto rozważyć wykończenie nimi elewacji według naszych upodobań.

Układanie płytek klinkierowych nie nastręcza wielu trudności, płytki przykleja się bezpośrednio do muru lub odpowiednio przygotowanej warstwy ocieplenia. Ponadto klinkier jest materiałem trwałym i odpornym na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Na elewacjach doskonale imitują ceglany mur, pozwalając budować niezwykłe otoczenie i osiągając spektakularne efekty. W sprzedaży, poza płytkami podstawowymi, znaleźć można również elementy uzupełniające, czyli płytki połówkowe i narożnikowe. Dzięki nim wygląd elewacji pokrytej płytkami nie różni się od elewacji ceglanej.

Wykończone wnętrze 


W przypadku domu w stanie surowym zamkniętym, który został już wyposażony w drzwi zewnętrzne i okna, a instalacje elektryczne i wodno-kanalizacyjne zostały już założone, musimy założyć wykonanie następujących prac: tynkowanie ścian, wykonanie podłóg, schodów, malowanie ścian i sufitów, zakup elementów wyposażenia łazienki, toalety, kuchni, montaż urządzeń grzewczych, ewentualnie klimatyzacyjnych. Cena, jak wspomniałam, zależeć będzie od tego, co tak naprawdę w domu chcemy mieć i jak bardzo komfortowo chcemy mieszkać. 

Należy też zdać sobie sprawę, że największym wydatkiem, będzie z pewnością montaż centralnego ogrzewania (musimy się też zastanowić, jakiego rodzaju ogrzewanie to będzie). Musimy uwzględnić zarówno zakup grzejników, jak i pieca, warto z pewnością też rozważyć ogrzewanie podłogowe, przynajmniej w niektórych pomieszczeniach (np. salon, łazienka). 

Ładne i równe ściany wymagają po pierwsze tynkowania to średnio 29,04 - 30,49 zł/m2. Jednak tynki można kłaść dopiero na odpowiednio przygotowanym i zagruntowanym podłożu (gruntowanie ścian i sufitów 4,31 - 5,63 zł/m2). Położenie gładzi gipsowej to koszt 25,87 - 32,03 zł/m2. Do tego oczywiście należy doliczyć koszt materiałów. Żeby na powierzchni ścian i sufitów powstały ładne i trwałe wymalowania, warto nałożyć farbę dwukrotnie. Mimo iż na rynku znajdziemy farby o bardzo dużej sile krycia, które są w stanie w jednej warstwie pokryć powierzchnię, to i tak warto zastosować dwie warstwy. Za taką usługę zapłacimy 10-15 zł/m2. Plus oczywiście koszt zakupu materiałów. W łazience, WC, kuchni, a także w holu, warto rozważyć zastosowanie płytek ceramicznych (płytki niezłej jakości do nabycia już za 35 zł/m2, choć ceny mogą sięgać nawet 90 zł/m2 i więcej). W pozostałych pomieszczeniach możemy postawić na panele podłogowe (do nabycia za około 40 zł/m2 – cena obejmuje także koszt podkładów i folii) lub – znacznie droższe – podłogi drewniane. Tu cena za m2 drewna zależy od gatunku i klasy drewna. Najdroższe są tradycyjne parkiety drewniane -dębowy, bukowy lub jesionowy, znacznie tańsze – jaworowy czy sosnowy. Do tego dochodzi oczywiście montaż, choć wiele firm wlicza go w cenę paneli. 

Koszt całkiem dobrej jakości drzwi wewnętrznych z ościeżnicą wynosi ok. 400 zł, zaś cena montażu waha się w okolicach 180 zł. Jeśli marzą nam się drewniane schody, to cena ich wykończenia waha się w granicach 200 zł/m2. 

Do wykończenia łazienki / ubikacji, niezbędne będzie zakupienie armatury. Umywalki z bateriami, toaleta, wannę i kabina prysznicowa, a także pralka, lustro i szafka, wraz z montażem to wydatek około 6.500 zł.

Wykończenie kuchni zależy od tego, jak bardzo jesteś aktywna pod względem kulinarnym, a także jak duża jest twoja rodzina. Z pewnością jednak konieczny będzie zakupu baterii i zlewozmywaka (komplet zlewozmywak + bateria + zestaw wężyków + syfon + montaż to około 650 zł). Do wyposażenia kuchni potrzebna będą również dobrej jakości lodówka (ok. 1.400 zł za lodówkę do zabudowy), kuchenka elektryczna (ceramiczna) i elektryczny piekarnik (ok. 1.800 zł), zmywarka (ok. 1.100 zł). Oczywiście z tej ostatniej możesz zawsze zrezygnować. Popularnym i wygodnym obecnie rozwiązaniem jest zakupienie mebli pod zabudowę – kosztują ok. 1000 zł/mb. Często firmy oferujące taką usługę współpracują też z hurtowniami i producentami i to za ich pośrednictwem możesz zakupić sprzęt kuchenny. Zaletą mebli pod zabudowę jest też maksymalne wykorzystanie przestrzeni pomieszczenia i indywidualne rozwiązania, dopasowane do twoich potrzeb.

2 komentarze:

  1. We współczesnym świecie jest przekonanie : jak Cię widzą tak Cię piszą. Ładna i estetyczna elewacja świadczy o nas samym czy mamy gust czy robimy wszystko by było tylko zrobione...

    OdpowiedzUsuń