poniedziałek, 6 stycznia 2020

Rob Hart "Magazyn"

Tytuł: Magazyn 
Autor: Rob Hart 
Wydawnictwo: WAB 


Czy wyobrażasz sobie miejsce pracy, które staje się twoim prawdziwym domem, w którym współpracownicy, a nawet przełożeni, są jak rodzina? Firmę, która zapewnia ci zamieszkanie, wyżywienie, która podpowiada ci nawet, gdzie znajduje się wyjście z zajmowanego przez ciebie lokum czy przypomina, że należy wyjść już z domu, byś nie spóźnił się do pracy? Brzmi jak bajka? Niezupełnie. No, chyba że komuś zależy na tym, by oddać firmie całe swoje życie (i prywatność), by nieustannie być pod obserwacją, by – kosztem zwolnienia z myślenia w pracy – sprowadzić swoją wartość niemal do robota. 

Taką firmą, w której praca wyłącznie z pozoru wydaje się wymarzoną, jest „Chmura”. Funkcjonujące na zasadzie Wielkiego Brata gigantyczne przedsiębiorstwo, które nie tylko zrewolucjonizowało biznes, ale praktycznie opanowało cały rynek (i to w różnych branżach i na różnych płaszczyznach), zostało założone przez pewnego marzyciela, Gibsona Wellsa. Wraz ze wspólnikiem, Ray`em Carsonem, dostrzegli oni potencjał tkwiący w dronach, jako środkach transportu, ale na tym nie poprzestali. Ich innowacyjne podejście do biznesu i pracowników zapewniło im pozycję lidera, a także eliminację wszelkiej konkurencji. Przejęcia kolejnych firm z którymi wcześniej współpracowali sprawiły, że działalność „Chmury” jest niezwykle zdywersyfikowana, zaś koniunkturę nakręcają … sami pracownicy. 

Ten genialny model biznesu, który zapewnia pracownikom możliwość zamieszkania na terenie pracy, by ograniczyć czas dojazdu, który daje szansę korzystania ze zniżek przy zakupie oferowanych przez firmę produktów, który obejmuje nawet opcję udzielenia kredytu na te zakupy, doskonale się sprawdza, o czym świadczą wyniki finansowe, a także rzesze osób, które w „Chmurze” chcą pracować. Takimi potencjalnymi kandydatami do pracy są: Paxton oraz Zinnia, którzy pozytywnie przechodzą procedurę kwalifikacyjną. Dla niego praca dla „Chmury” jest prawdziwym chichotem losu – jeszcze niedawno współpracował bowiem z firmą jako przedsiębiorstwa, ale zmuszony do dumpingu przez „Chmurę”, splajtował. Ona podaje się za nauczycielkę matematyki, w rzeczywistości jest … kretem, specjalistką od infiltracji systemów bezpieczeństwa, zajmuje się przenikaniem do spółek i wykradaniem ich tajemnic. Tyle tylko, że odkąd „Chmura” zaczęła wchłaniać kolejne firmy, Zinnia praktycznie nie ma zleceń. Zatem, kto był w stanie wynająć ją teraz? Kto pragnie poznać tajemnicę „Chmury”? 

Na te i na inne rodzące się w trakcie lektury pytania będziemy poszukiwać odpowiedzi dzięki lekturze niepokojąco prawdopodobnej, dsytopijnej opowieści o niedalekiej przyszłości. „Magazyn”, autorstwa Roba Harta, opublikowany nakładem Wydawnictwa WAB, to niezwykle wciągająca kreacja świata, który czeka nas może nie za rok, nie za dwa, ale który może stać się naszą rzeczywistością jeszcze w tym dziesięcioleciu. Czy jednak możliwe jest funkcjonowanie w świecie Wielkiego Brata? Wszystko wskazuje na to, że sami do tego dążymy, tym bardziej powieść ta jest przerażająca. Sięgnąć powinni po nią przede wszyscy zwolennicy korporacyjnych systemów pracy, osoby przywiązane do nowoczesnych technologii, lubiące dzielić się ze światem każdym aspektem życia. 

„Chmura” pilnie strzeże swoich tajemnic, zatem Zinnia może narazić się nie tylko na gniew pracodawcy czy zwolnienie, ale … na prawdziwe niebezpieczeństwo. Podobnie zresztą jak Paxton, który staje się niczego nieświadomym pionkiem w grze i jak … Ty, czytelniku tej genialnie skonstruowanej historii. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz