niedziela, 5 stycznia 2020

Tess Gerritsen "Osaczona"

Tytuł: Osaczona 
Autor: Tess Gerritsen 
Wydawnictwo: HarperCollins Mamy tendencje do upraszczania sobie życia, zaś nasz mózg – ewolucyjnie – podpowiada najprostsze i najbardziej oczywiste rozwiązania. Ułatwia to codzienne życie, sprawia, że nie musimy się zastanawiać nad oczywistymi kwestiami. Niestety, czasami taka „droga na skróty” i łączenie faktów może przynieść wiele krzywdy, sprzyja bowiem pochopnemu wyciąganiu wniosków. 

Ofiarą takiego właśnie pochopnego łączenia faktów padła Miranda Wood, korektorka w jednej z lokalnych gazet, należącego do rodziny Tremainów. Kiedy w jej sypialni znaleziono zakrwawione ciało byłego kochanka, Richarda Tremaina, zaś obok nóż kuchenny, którym zadano śmiertelne ciosy, nikt nie miał wątpliwości, że kobieta jest winna. Szybko skojarzono różne informacje, po czym wygodna dla policji wersja mówiła o zbrodni porzuconej kochanki. 

Tyle tylko, że to sama Miranda rozstała się z Richardem, złożyła też wypowiedzenie, nie chcąc więcej mieć styczności z mężczyzną. On nie przyjmował jednak odmowy do wiadomości, nachodząc kobietę i szukając z nią kontaktu. Tak było właśnie tego feralnego dnia, zaś Miranda nie chcąc go spotkać, opuściła dom. Okazało się to jej zgubą, bowiem makabryczna scena, jaką zastała po powrocie, jednoznacznie – według policji – wskazuje na winę. Tym samym została ona praktycznie skazana zanim rozpoczął się proces, zaś fakt, iż sprawa dotyczyła znanego wszystkim członka społeczności, na dodatek mającego żonę i dwójkę dzieci, jeszcze pogarsza sytuację Mirandy. Podejrzenie budzi też anonimowa wpłata kaucji, która jednak pozwala kobiecie przeprowadzić własne dochodzenie. 

W niewinność Mirandy wierzy jedynie brat zmarłego Richarda, Chase. Czy jednak wspólnie zdołają oni odkryć, co tak naprawdę się stało? Przekonamy się o tym dzięki lekturze książki pt. „Osaczona”, autorstwa Tess Gerritsen. Opublikowana nakładem Wydawnictwa HarperCollins powieść, to kolejna już książka autorki, której lektura gwarantuje nam niesłabnące emocje oraz zagadkę kryminalną, może niezbyt skomplikowaną, ale jednak angażującą czytelnika. Tym samym po tę niewielkiej objętości książkę sięgnąć mogą miłośnicy kryminałów, powieści sensacyjnych, ale również obyczajowych – wiele bowiem w tej pozycji obrazów odzwierciedlających rzeczywistość, cienie i blaski codziennego życia. 

Emocje rosną z każdą stroną szczególnie, że Miranda odkrywa wiele niepokojących informacji o ludziach ze swojego otoczenia. Czy Richarda mogła zamordować inna była kochanka, która zresztą w przeszłości została o taki czyn oskarżona? A może właściciel gazety naraził się komuś niepochlebnym artykułem? Wszak miał wielu wrogów, wiele też wiedział o różnych układach i nie do końca czystych interesach. Odpowiedzi na te pytania przyniesie lektura książki, która wciąga już od pierwszej strony. Dzięki swojej lekkości i prostocie, powieść nie wymaga większego skupienia, stając się idealną lekturą na podróż. Musimy tylko uważać, by odkrywając wraz z Mirandą tożsamość mordercy, samemu nie stać się jego celem. 4 komentarze: