czwartek, 20 lutego 2020

Sarah Bailey "Mroczne jezioro"

Tytuł: Mroczne jezioro
Autor: Sarah Bailey
Wydawnictwo: Edito Black


Bardzo często jest tak, że pomimo pięknej fasady, budynek skrywa w sobie zrujnowane wnętrza czy śmierdzące podwórka. Także ludzie, zarówno pojedyncze osoby, jak i całe rodziny, mogą przywdziewać piękne maski, które pokazują jak bardzo idealne jest ich życie. Niestety prawda często jest szokująca tyle tylko, że czasami wychodzi na jaw zbyt późno. Maski wdziewają bowiem ludzie emocjonalnie niestabilni, mający problem z określeniem swojej osobowości, niepewni siebie, ale też tacy, którzy do perfekcji doprowadzili manipulację. 

A jak wygląda maska zjawiskowej Rosalind Ryan, niespełna trzydziestoletniej nauczycielki literatury oraz teatru, zatrudnionej w jednej ze szkół średnich w Smithson? Wszystko wskazuje na to, że choć kobieta była przez wszystkich lubiana lub przynajmniej szanowana, tak naprawdę nikt dobrze jej nie znał, zaś całe jej życie było jedną wielką sprzecznością. Wróciła do rodzinnego miasta po tym, jak nie udało jej się zrobić kariery, zaś w szkole w której uczyła wybuchł skandal. Zamiast jednak korzystać z majątku ojca i wielkiej rodzinnej rezydencji, ona wolała zamieszkać w skromnym lokalu, urządzonym w sposób dalece odbiegający od tego, do czego była przyzwyczajona. Jedynie jej skłonność do drogiego wina i ekskluzywnych kosmetyków świadczą o dostępnie do dużych pieniędzy. Dość bezosobowy dom również nic nie mówi o tym, jaka Rosalind była naprawdę. Ustalenie tego jest natomiast niezwykle istotne dla … poznania powodu jej śmierci. Ciało nauczycielki zostało bowiem znalezione w pobliskim jeziorze, zaś wokół jej ciała unosiły się kwiaty. Morderstwa prawdopodobnie dokonano tuż po zakończeniu szkolnego przedstawienia, które przygotowywała, ale mimo setek obecnych na nim ludzi, nikt nic nie widział, nikt też nie jest w stanie pomóc w pchnięciu śledztwa do przodu.

Dochodzenie w sprawie tej makabrycznej śmierci prowadzi detektyw Gemma Woodstock, wraz ze swoim partnerem, Felixem McKinnonem. Poza pracą łączy ich również romans, ale nie przeszkadza on w poszukiwaniu sprawcy, a przynajmniej nie w takim stopniu jak tajemnice, które skrywa Gemma. Okazuje się bowiem, że bardzo dobrze znała ofiarę, chodziła z nią do klasy, obie również bardzo dobrze odnajdywały się na zajęciach z angielskiego. Jednak detektyw stara się zachować obiektywizm, stwierdzając przy tym, że Rosalind jest taką samą zagadką po śmierci, jaką była za życia. Kto mógł zatem pragnąć śmierci tej sympatycznej młodej kobiety? Czy jej morderstwo ma związek z interesami prowadzonymi przez ojca lub potencjalnym spadku po nim? A może zabił ją wielbiciel, który – z uwagi na ciążę denatki – z pewnością istniał, choć trudno jest znaleźć dowody na to, że nauczycielka z kimkolwiek się spotykała. Czy jako prowadzącej śledztwo, niebezpieczeństwo ze strony zabójcy grozi również Gemmie lub jej rodzinie?

Odpowiedzi na te pytania poszukiwać będziemy w znakomitej powieści „Mroczne jezioro”, autorstwa Sarah Bailey. Opublikowany nakładem Wydawnictwa Editio Black kryminał to pierwszy tom serii o detektyw Gemma Woodstock, nękanej przez demony przeszłości i nieustannie zmagającej się ze swoimi pragnieniami. Skomplikowana łamigłówka, jaką bez wątpienia jest morderstwo nauczycielki, stanowi swego rodzaju dodatek do wspaniale wykreowanych postaci. 

Pani detektyw, dość wcześnie osierocona, żyjąca w cieniu pięknej Rosalind, wciąż szuka potwierdzenia własnej wartości. Jako niespokojny duch nieustannie gna przed siebie, nie potrafiąc cieszyć się związkiem ze Scottem, będącym niejako przeciwwagą dla jej szalonej pracy i romansu. Nie wystarcza jej również wspaniały synek, Ben, który – mimo całej miłości, którą do niego czuje – dodatkowo wiąże ją z partnerem. Tymczasem ona woli ryzykować romans z Felixem, z góry zresztą skazany na porażkę. Również pozostali bohaterowie zostali obdarzeni mocnymi rysami charakteru, co w połączeniu z frapującą fabułą, rosnącym poczuciem zagrożenia i tajemniczością denatki, dodatkowo przyciąga do książki. Po tę lekturę sięgnąć mogą zatem nie tylko miłośnicy kryminałów, ale również czytelnicy lubiący takie odsłanianie przez bohaterów ludzkiej duszy oraz ci, których fascynuje umysł człowieka i ścieżki, którymi on podąża...Recenzja drugiego tomu serii, pt."Gdy zapadnie noc" TU.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz