piątek, 13 marca 2020

Maya Motayne "Nocturna"

Tytuł: Nocturna
Autor: Maya Motayne
Wydawnictwo: JaguarSą takie osoby, które wciąż wierzą w magię i czary, co więcej, w ręce magów, czarownic czy rytualistów oddają swój los. I choć możemy kpić z faktu, że przed podjęciem każdej decyzji sięgają po radę wróżbity czy też samodzielnie rozkładają karty. A co, jeśli tak naprawdę to oni mają rację? Co, jeśli magia jest wszędzie i dotyka każdego aspektu naszego życia?

Z taką właśnie sytuacją mamy do czynienia w świecie, w którym magia jest częścią funkcjonowania każdego, choć nie każdy może pozwolić sobie na jej zgłębianie. Co więcej, w świecie, w którym istnieje kilka rodzajów magii, choć najrzadszą z nich jest propio – stanowiąca osobiste zdolności każdego bruxo. Bruxos, którzy urodzili się już z propio, są najsilniej związani z magiczną sztuką, pozostają w osobliwej symbiozie z magią. Oddają bowiem propio swoje ciała i energię, którą magia się karmi, w zamian otrzymując wielką moc…

O władaniu silnymi mocami marzy Alfie, młody następca tronu królestwa Kastalanii, który powraca do domu z imperium Englass, gdzie poświęcił się studiom nad czarną magią. Celem jego życia stało się uratowanie brata, Deza, którego zniknięcia był świadkiem. Co więcej, brat zasłonił Alfiego swoim ciałem, padając jednocześnie ofiarą magii niejakiej Xiomary Santoro, która sprawiła, że młody następca tronu został pochłonięty przez otchłań. Dziś nikt już nie wierzy, że królewicz życie, a przynajmniej nikt, poza Alfiem, który rozpaczliwie poszukuje sposobu, by odwrócić bieg wydarzeń i ocalić Deza. 

Jego pragnienie jest tym silniejsze, że jest zmuszony przejąć królewskie obowiązki, tymczasem on nawet nie czuje się kandydatem do tronu. Rodzice jednak nalegają, by wzmocnić morale poddanych, a także pokazać siłę królestwa. Szczególnie, że przed krajem doniosłe wydarzenia – spotkanie z największym wrogiem i zawarcie pokoju. Przyszły sojusz pomiędzy Anglezją a Kastalanią ma dowieść siły kraju, zatem Alfie nie może zawieść. Całe szczęście, że ma wsparcie w dawnym przyjacielu Luce, który choć nieco obrażony za porzucenie, wciąż jest lojalny. To właśnie Luka zapoczątkowuje szereg wydarzeń, prowadzących do wypełnienia się przeznaczenia, a także do wypuszczenia w świat potężnej magii…

Tę niezwykłą opowieść możemy śledzić dzięki powieści „Nocturna”, adresowanej do wszystkich czytelników, którzy interesują się magią, wierzą w nią, a nawet … sami należą do przedstawicieli magicznych rodów. Maya Motayne, dzięki opublikowanej nakładem Wydawnictwa Jaguar powieści, zabiera nas do innego świata, pełnego potężnych sił, gdzie rozgraniczenie pomiędzy dobrem a złem nie zawsze jest jasne, ale w którym ponad własne życie ceni się braterską miłość i przyjaźń. To książka, po którą sięgnąć mogą nie tylko czytelnicy lubiący fantastykę, ale również ci, którzy cenią sobie frapującą fabułę, wartką akcję i wspaniale wykreowanych bohaterów – tych bowiem w książce nie brakuje. 

W wyniku splotu różnych wydarzeń Alfie poznaje Finn, nastoletnią złodziejkę, zmiennokształtną. Ta niezwykła umiejętność doskonale wspiera jej sposób zarobkowania, ale stanowi również źródło problemów. Odkrywa ona, że władzę nad wypuszczoną przez księcia ciemnością przejął jej przybrany ojciec i – delikatnie mówiąc – niezbyt miły człowiek. Teraz może posłużyć się mocą do zniszczenia całego kraju. Dlatego Alfie i Finn muszą zjednoczyć swoje siły wyruszając w niebezpieczną podróż, która może zdecydować o losie ich wszystkich. Tymczasem godziny upływają nieubłaganie, a każda przybliża królestwo do katastrofy….

Jak potoczą się losy Kastalanii i młodych bohaterów? Czy uda się znów zapieczętować zło? Czy uda się odnaleźć młodego księcia? To tylko kilka z pytań pojawiających się w trakcie lektury brawurowo napisanej powieści, która zapiera dech w piersiach i dzięki której magia bierze nas we władanie. Nic zatem dziwnego, że od książki nie można się oderwać, zaś gwałtowne zwroty akcji nie pozwalają toczyć się wydarzeniom według naszych przypuszczeń. Tym samym nic nie jest pewne, a powodzenie akcji stoi pod znakiem zapytania, biorąc pod uwagę siły, które występują w sportretowanym przez Motayne świecie. 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz