niedziela, 19 kwietnia 2020

Paulina Mechło, Paulina Polek "Piękny umysł nie ma wieku. Łamigłówki dla seniorów i nie tylko"

Tytuł: Piękny umysł nie ma wieku. Łamigłówki dla seniorów i nie tylko 
Autor: Paulina Mechło, Paulina Polek 
Wydawnictwo: Sensus 


Z upływem lat nasza pamięć ulega pogorszeniu. Jest to jednak proces, który możemy znacząco spowolnić. Lektura książek, oddawanie się hobby, spotkania z innymi ludźmi, a także gry planszowe czy rozwiązywanie krzyżówek– to tylko niektóre ze sposobów, które mogą pomóc seniorom w treningu pamięci i koncentracji. Jeśli do tego dodamy odpowiednią dietę oraz wysiłek fizyczny i … ćwiczenia mózgu, możemy cieszyć się sprawnym umysłem przez długie lata. 

Nasz mózg jest jednym z najbardziej złożonych organów, a przy okazji jedną z najszybciej rozwijających się tkanek, która potrzebuje nieustannej stymulacji, by pracować prawidłowo. Takiej stymulacji dostarczyć może aktywna lektura książki pt. „Piękny umysł nie ma wieku. Łamigłówki dla seniorów i nie tylko”, autorstwa Pauliny Mechło i Pauliny Polek. Opublikowany nakładem Wydawnictwa Sensus poradnik, to zbiór ćwiczeń, które nie tylko dostarczą nam prawdziwej rozrywki, ale również sprzyjać będą utrzymaniu naszego umysłu w dobrej formie. 

W książce znajdziemy ponad sto pięćdziesiąt ćwiczeń, o różnym stopniu trudności, które wpływają zarówno na nasze procesy poznawcze, jak i pozwalają ćwiczyć spostrzegawczość oraz kreatywność, a także logiczne myślenie. Po ten zbiór łamigłówek sięgnąć mogą nie tylko seniorzy, ale też osoby w sile wieku czy nawet młodzież. Ćwiczenie umysłu można zacząć w każdej chwili, a regularny trening pozwoli nam już po kilku tygodniach zauważyć efekty – nie tylko rzadziej zdarzy się nam o czymś zapomnieć, ale będziemy też bardziej skoncentrowani oraz pomysłowi, poprawi się nasza zdolność do syntezy i analizy. 

Wśród ćwiczeń zamieszczonych w książce znajdziemy m.in. wykreślanki, anagramy, ćwiczenia polegające na zapamiętaniu i odtworzeniu tekstu czy rysunku. Będziemy również poszukiwać różnic, łączyć ze sobą fragmenty słów czy też tworzyć je z rozsypanki literowej. Zmagać się będziemy też z geografią, a konkretnie z europejskimi państwami, zastanowimy się, co powinno znaleźć się w kuchni, a co w pokoju, a także co warto zabrać na wyjazd nad wodę. Będziemy także dodawać, odejmować mnożyć i dzielić, zastanawiać się nad znaczeniem poszczególnych słów czy tworzyć związki frazeologiczne. 

Na końcu książki znajdują się rozwiązania większości ćwiczeń, dzięki czemu możemy zweryfikować poprawność udzielanych odpowiedzi, a w przypadku problemów – znaleźć tam podpowiedź, dzięki której poznamy mechanizm prowadzący nas do rozwiązania. Wszystkie zagadki i łamigłówki są na tyle zajmujące, że mogą dostarczyć nam wspaniałej rozrywki przez wiele wieczorów, warto bowiem trenować regularnie ten fenomenalny mięsień, jakim jest nasz mózg. Zagadki i łamigłówki możemy rozwiązywać w kolejności proponowanej przez autorki, stopniowo zwiększając swoje umiejętności – adekwatnie do zwiększającego się stopnia skomplikowania ćwiczeń. Jednak po skończonej lekturze, a właściwie po skończonym treningu, warto powracać do książki, realizując wybrane ćwiczenia. 

Wszystkie te ćwiczenia poznawcze, czyli wymagające koncentracji i umiejętności syntezy sprawią, że nie tylko poprawi się nasza pamięć, ale i zdolność do rozwiązywania problemów, wyciągania wniosków czy nawet … nauki języka. Dodatkowym atutem książki, poza samymi ćwiczeniami, jest atrakcyjna szata graficzna i samo rozmieszczenie ćwiczeń – każde znajduje się na osobnej stronie.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz