poniedziałek, 4 maja 2020

Kamila Stokowska "Basia królowa"

Tytuł: Basia królowa 
Autor: Kamila Stokowska 
Wydawnictwo: Lemoniada 


Nie ma chyba dziewczynki, która nie marzy o zostaniu królową czy też księżniczką. Korona, piękne suknie, bale i zabawy, piękny pałac i oczywiście książę – wszystko to zwykle kojarzy się z pełnieniem tej funkcji. Tyle tylko, że życie królowej wcale nie jest takie łatwe, a odpowiedzialność za poddanych, duża. Jak to więc jest tak naprawdę z tymi królowymi? Kto może pełnić tę funkcję? Czy królową trzeba się urodzić i czy istnieją one tylko w bajkach? 

O królowych i księżniczkach przeczytać możemy w uroczej książeczce dla młodych czytelników w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym z serii „Ziarenka piasku”. Pozycja opublikowana nakładem Wydawnictwa Lemoniada pt. „Basia Królowa”, autorstwa Kamili Stokowskiej, to książka, która bawiąc uczy. Dzięki niej mali czytelnicy mogą odkrywać radość z czytania, zarówno samodzielnego, jak i przy pomocy rodziców czy opiekunów, a także poznając absorbującą opowieść – mimowolnie przyswajać pewne informacje i fakty związane z historią. Po książkę sięgnąć mogą zarówno rodzice, podsuwając ją ciekawskim maluchom, jak i nauczyciele, chcąc rozbudzić w uczniach zainteresowanie faktami dotyczącymi władców, a właściwie królowych. 

A wszystko to za sprawą Basi oraz jej przyjaciół. W rozmowach z nimi Basia zdradza swoje największe marzenie, czyli bycie królową. Wznieca to pomiędzy dziećmi dyskusję nad tym, w jaki sposób można zostać królową, czy królową trzeba się urodzić i co tak naprawdę królowa robi. Rozmowa ta staje się niejako pretekstem do przedstawienia sylwetki Elżbiety II, królowej Wielkiej Brytanii, królowej Bony czy Jadwigi Andegaweńskiej. Zastanowimy się przy tym, jakie są atrybuty królowej, pomożemy Bonie wybrać warzywa (dziecko wskazuje paluszkiem odpowiednie obrazki), a także wykonamy papierową koronę. 

Ta aktywizująca książeczka, to nie tylko zabawna opowieść, która zaangażuje dzieci dzięki zadaniom do wykonania, ale również pobudzi wyobraźnię za sprawą pięknych ilustracji Marty Grabowskiej. Sama rudowłosa Basia już budzi sympatię, a jej marzenia, tak podobne do marzeń innych dziewczynek sprawią, że bardzo szybko stanie się prawdziwą przyjaciółką dla młodych czytelników. Lektura może stać się również inspiracją dla rodziców – warto pobawić się z dzieckiem w króla i królową (skoro już zrobimy koronę), można również ugotować zupę, rozmawiając o włoszczyźnie i królowej Bonie. W ten sposób wiedza zdobyta dzięki książeczce zostanie utrwalona, a dzieci będą głodne … kolejnych ciekawostek dotyczących władców.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz