niedziela, 3 maja 2020

Piotr Kosowicz "Zagadki logiczne. Zabawa w rozumowanie"

Tytuł: Zagadki logiczne. Zabawa w rozumowanie
Autor: Piotr Kosowicz
Wydawnictwo: Helion

Można się zastanawiać, co tak naprawdę jest kluczowym elementem w rozwoju intelektualnym dziecka i przygotowaniu go do funkcjonowania w życiu? Zapewne każdy z nas byłby w stanie wymienić wiele takich czynników, ale niezależnie ile ich jest i jakie one są, to z pewnością wśród nich znajduje się logiczne myślenie. Ta umiejętność pozwala dziecku poznawać otaczający go świat z pełną świadomością jego złożoności i istniejących w nim zależności. Co więcej, mobilizuje do planowania działań, a także głębszego zrozumienia różnych zagadnień. 

Dzięki umiejętności logicznego myślenia wszystko staje się łatwiejsze, między innymi możliwa jest analiza określonego problemu oraz znalezienie najlepszego rozwiązania. Lepiej radzi sobie z nauką, efektywnie pracować oraz osiągać cele. Logika ułatwia bowiem porządkowanie myśli, pozwala uniknąć błędów w rozumowaniu, wspomaga poszukiwanie i wyodrębnianie podstawowych elementów w poznawanym materiale, co ułatwia przyswojenie nowych wiadomości. Nie ma zatem wątpliwości, że tę umiejętność nie tylko warto, ale nawet trzeba ćwiczyć. Zresztą nie dotyczy to tylko dzieci, ale i osób starszych, bowiem na naukę (w tym naukę rozwiązywania problemów) nigdy nie jest za późno.

Jak jednak wyćwiczyć logiczne myślenie? Czy da się tę umiejętność trenować, podobnie jak mięśnie? Okazuje się, że tak, proponując m.in. książki z łamigłówkami. Jedną z taki pozycji, pozwalających pracować nad logicznym myśleniem, nad analizą faktów i poszukiwaniem rozwiązania, jest książka autorstwa Piotra Kosowicza pt. „Zagadki logiczne. Zabawa w rozumowanie”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Helion książka, to właściwie zbiór zadań i zagadek, wspomagających spostrzegawczość, nakłaniających do wyodrębniania odpowiednich faktów czy przewidywania skutków określonych zadań. Po książkę sięgnąć może każdy, nie tylko z myślą o dziecku, ale i o sobie. Zgromadzone przez autora zagadki pozwalają oderwać się od rzeczywistości, zagłębić w skomplikowane, ale fascynujące zadania i – dzięki nabraniu dystansu i analitycznemu podejściu – znaleźć rozwiązanie, nie tylko zagadek zawartych w książce, ale i problemów w życiu.

Książka składa się z ośmiu rozdziałów, których tematyka jest związana z matematyką, bo ona jest obecna w każdej dziedzinie naszego funkcjonowania. Poznamy zatem matematyczne żarty, dzieląc jabłka, zastanawiając się nad rodzinnymi koligacjami czy wydawaniem reszty w trakcie zakupów. Rozwiązywać będziemy zadania z zapałkami, które wciągnęły nas już dzięki książce autora pt. „Gry i zabawy z zapałkami” (recenzja TU), a także rozbawimy się, dzięki … geometrycznym psikusom. Zanurzymy się też w świat liczb (unikając jednak zawrotu głowy) oraz rozwiążemy wiele innych zagadek matematycznych, a tak naprawdę … logicznych. 

Poznamy też sporo ciekawostek związanych z liczbami i miarami. Jeśli chcesz dowiedzieć się, kiedy pojawiły się pierwsze parasole, ile kwadrylionów cząsteczek wody znajduje się w szklance i jaki jest ciężar powietrza – ta książka jest zdecydowanie dla ciebie! Do książki zostały dołączone rozwiązania zadań, ale jestem przekonana, że wnikliwa ich lektura oraz regularny trening sprawi, że z tej części zbioru korzystać będziemy tylko wówczas, kiedy będziemy chcieli zweryfikować poprawność wykonania zadania.Polecam również „Gry i zabawy z zapałkami” Piotra Kosowicza

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz