środa, 29 kwietnia 2020

Piotr Kosowicz "Gry i zabawy z zapałkami"

Tytuł: Gry i zabawy z zapałkami 
Autor: Piotr Kosowicz 
Wydawnictwo: Helion 


Jak zainteresować dzieci matematyką? Czy to w ogóle możliwe? Wyniki matur każdego roku zwracają uwagę na problem związany z nauczaniem (i uczeniem się matematyki). Nie jest ona lubianym przedmiotem, większość uczniów ma z nią prawdziwy problem, zaś rezultaty egzaminów są na poziomie zdawalności. Każdego roku rozpoczyna się też dyskusja, w jaki sposób zmienić tę sytuację, modyfikując program nauczania albo … kształcenie nauczycieli. 

Tymczasem jest wiele prostych sposobów, by matematykę dziecko nie tylko polubiło, ale i pokochało. Wystarczy zaprezentować zadania matematyczne w formie łamigłówek, zagadek i różnego rodzaju zabaw. Tym sposobem, bawiąc się, dziecko jednocześnie oswaja się z matematyką, z pojęciami, a także – niejako mimowolnie – nabywa wiedzę. 

Przy tej zabawie, która jednocześnie uczy, warto skorzystać z różnego rodzaju pomocy naukowych, takich jak wspaniała propozycja pt. „Gry i zabawy z zapałkami”, autorstwa Piotra Kosowicza. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Helion książka jest odstępstwem od reguły – tym razem zapałkami bawić się nie tylko warto, ale nawet trzeba, choć również dobrze możemy zamiast nich posłużyć się wykałaczkami. W ten sposób ten zbiór różnych ćwiczeń może być wykorzystany także przez nauczycieli matematyki.


To inne spojrzenie na liczby, ułamki czy wyrażenia arytmetyczne zachwyci nawet tych uczniów, którzy z matematyką do tej pory byli na bakier. Zapoznać się z tym materiałem mogą przede wszystkim dzieci w wieku szkolnym, ze starszych klas, choć tak naprawdę dobrą zabawę będą mieli również uczniowie szkól ponadpodstawowych, a nawet … ich rodzice. 

Zbiór autorskich gier i zabaw to unikalna propozycja autora, który zaznacza, że choć wiedza matematyczna w stopniu podstawowym będzie niezbędna, to liczyć się będzie również spostrzegawczość i umiejętność analizy. Książka składa się z ośmiu części, z których każda zawiera zarówno różnego rodzaju ćwiczenia, polegające na odpowiednim ustawieniu / przesunięciu zapałek, jak i na budowaniu różnych figur z określonej liczby zapałek. Znajdziemy tu również propozycje różnego rodzaju gier logicznych, takich jak gra Nim, Kółko i krzyżyk, a także wyzwania polegające na … narysowaniu zapałczanego domu czy ulicznej latarni. 

Książka zawiera również rozwiązania zadań, ale warto po nie sięgnąć wyłącznie w celu zweryfikowania poprawności wykonania ćwiczenia. W przeciwnym wypadku odbierzemy sobie całą radość z zabawy, ta zaś jest naprawdę przednia!


Polecam również "Zagadki logiczne. Zabawa w rozumowanie" Piotra Kosowicza (TU).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz