niedziela, 24 maja 2020

Olivia Beirne "Lista, która zmieniła moje życie"

 Tytuł: Lista, która zmieniła moje życie 
Autor: Olivia Beirne 
Wydawnictwo: Albatros 


Choć życie mamy tylko jedno, bardzo często je marnujemy, odkładając wszystko, co mogłoby nadać mu jakość, na przyszłość. Jesteśmy przekonani, że mamy jeszcze czas, by zrobić wiele rzeczy, by nauczyć się kochać życie. Wszystko zmienia się w obliczu choroby – wówczas okazuje się, że już nigdy nie będziemy w stanie zrealizować swoich marzeń, że nie wykorzystaliśmy szansy, ze tak naprawdę prowadziliśmy dość bezbarwne życie, pełne narzekań i pretensji do świata, tak naprawdę marnując cenny czas, jakim są kolejne dni. 

Również Georgia żyje jakby w zawieszeniu, odkładając kolejne plany na bliżej nieokreślony moment w przyszłości. Choć jest genialną rysowniczką, zarabia grosze pracując w firmie Lemons Designs, a zamiast zajmować się tym, co lubi najbardziej, od miesięcy organizuje ślub swojej szefowej. Kolejne kreski na swoich rysunkach zamienia na godziny spędzone na poszukiwaniu białych gołębi czy śpiewających niedźwiedzi, tak naprawdę nie wierząc w swój talent i w to, że jej projekty mogłyby spodobać się przełożonej. Co więcej, nawet nie próbuje ich pokazać, trzymając je wyłącznie na dysku komputera i pracując nad nimi w ukryciu. Po pracy jej jedynym zajęciem jest leżenie na kanapie i oglądanie programów telewizyjnych. Jeśli dodać do tego fakt, iż kanapa pochodzi ze śmietnika, a w wynajmowanym pokoju szerzy się grzyb, daje to pełny obraz żałosnego życia, jakie Georgia prowadzi. 

Wszystko zmienia się, kiedy jej starsza siostra, ambitna i poukładana Amy słyszy diagnozę: stwardnienie rozsiane. Wówczas, zdając sobie sprawę, że nie zdoła zrealizować wszystkich punktów ze swojej „Listy Rzeczy Do Zrobienia Przed Trzydziestką“, prosi Georgię o pomoc, odpowiednio modyfikując wcześniej ową listę. Tak naprawdę jednak lista ma być pomocą dla Georgii, by obudziła się i zaczęła wreszcie żyć pełną piersią, a nie tylko nędznie egzystować. Znajdują się na niej takie szalone rzeczy, jak randka z chłopakiem poznanym w sieci czy skok ze spadochronem. Georgia ma tylko kilka miesięcy, by do dnia swoich urodzin wypełnić zadania z listy, a zarazem zmienić wszystko. Zaczyna od zadania pozornie najprostszego – randki na Tinderze. Ani przez chwilę nie sądzi jednak, że może to być trwała znajomość, a ona zaledwie kilka dni po randce, będzie planowała zostanie … zakonnicą, rumieniąc się przy tym ze wstydu, ale i z wściekłości. 

Czy Jack, z którym umówiła się na randkę rzeczywiście mógłby ukraść jej pamiętnik i przeczytać listę? I co najważniejsze – kim tak naprawdę był mężczyzna, z którym się spotkała? To tylko początek pytań, na które będziemy musieli odpowiedzieć dzięki znakomitej powieści Olivii Beirne, której udało się poważnym tematom nadać lekką formę. Dzięki temu opublikowana nakładem Wydawnictwa Albatros powieść „Lista, która zmieniła moje życie”, kolejna już z serii „Mała Czarna”, czyli wzruszających komedii romantycznych, to doskonała propozycja dla tych wszystkich czytelników, którzy z jednej strony chcą się dobrze bawić, a z drugiej – stawiają lekturze wysokie wymagania. Tu, pomimo faktu ciężkiej choroby Amy, książka aż tryska energią i witalnością, a humor sytuacyjny sprawi, że jest ona doskonałym balsamem na choroby serca i duszy. 

Każda kolejna pozycja z listy, którą Georgia realizuje, prowadzi ją w nowym kierunku, a zmian już nie można zatrzymać. I choć w pewnej chwili może wydawać się, że wszystko, co znajome i bezpieczne rozsypuje się niczym domek z kart, to tak naprawdę jest to szansa, by pozostawić przeszłość za sobą. Georgia pod wpływem listy, a właściwie pokonywania swoich ograniczeń, zmienia się, a ta zmiana pociąga też za sobą zmiany w otoczeniu. Na dodatek angażuje się w zbiórkę pieniędzy na rzecz osób chorych na stwardnienie rozsiane co sprawia, że odnajduje nie tylko sens działania ukryty w pomaganiu innym, ale również otwiera przed sobą nowe możliwości. Czy otworzy również swoje serce?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz