czwartek, 25 czerwca 2020

Agnieszka Jeż "Miłość warta wszystkiego"

Tytuł: Miłość warta wszystkiego 
Autor: Agnieszka Jeż 
Wydawnictwo: Filia 


Niekiedy życie potrafi mocno nas zaskoczyć, splatając ludzkie losy ze sobą w dziwny, niekiedy nawet niepokojący sposób. Czasami mamy wrażenie, że wciąż słyszymy za plecami złośliwy chichot losu, że życie wyjątkowo nas doświadcza. Niekiedy też przeznaczenie stawia na naszej drodze osoby, które znacząco zmieniają bieg naszego życia, które determinują naszą przyszłość. 

Takiej właśnie sytuacji doświadczyły dwie kobiety, które dzieli pokolenie, które wychowały się w zupełnie innych warunkach, choć łączyło je jedno pragnienie – pragnienie miłości. Anna Matkowska, zniechęcona wcześniejszymi doświadczeniami, uczucia szuka na portalu internetowym. Introwertyczna, pozostająca pod dużym wpływem swojej babci – bibliotekarki z Suwałk, znacznie różni się od przebojowych rówieśników. Po skończonej polonistyce zadowala się posadą dziennikarki w miesięczniku „Czas kobiet”, zajmując się tematami społecznymi i ciesząc się z zabawy słowami. Nie pragnie awansów czy większych zysków, uwielbia swoje malutkie mieszkanko, a do szczęścia brakuje jej wyłącznie miłości. Stąd decyzja o rejestracji na portalu i … randka z Marcinem, która przeradza się wkrótce w poważne plany na wspólne życie. Mimo iż mężczyzna jest zupełnie z „innego świata”, a praca i korporacja finansowa dla której pracuje w pełni go pochłania, kocha jednak wrażliwość Anny i nie przeszkadza mu, że nie jest ona tak ambitna i przebojowa, jak on. 

Kilkadziesiąt lat wcześniej, w 1939 roku, kiedy świat wstrzymuje oddech w oczekiwaniu na wybuch wojny, miłości szuka również Sara Flinkierówna, Żydówka z bogatego domu. Jej ojciec ma już dla niej kandydata na męża, ale ona nawet nie wyobraża sobie tego związku. Tym bardziej, że jej serce skradł przystojny lekarz, którego widziała zaledwie dwa razy. Jan Górski, młody i biedny lekarz, zatrudniony w Zakładzie Leczniczym Zofiówka, również zwrócił uwagę na piękną kobietę, a kiedy ta zaczyna pracę w zakładzie, nie traci czasu i od razy proponuje odprowadzenie jej do domu… 

Co jednak – poza miłością – łączy te dwie historie? Przekonamy się o tym dzięki pięknej i wzruszającej książce pt. „Miłość warta wszystkiego”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Filia książka, autorstwa Agnieszki Jeż, to słodko-gorzka opowieść o życiu, trudnych wyborach, a także o wojnie, która wyrządziła tak wiele złego. Dzięki szerokim ujęciu miłości, po książkę sięgnąć mogą nie tylko miłośnicy romansów czy powieści obyczajowych, ale wszyscy liczący na pełne wzruszeń chwile spędzone z książką. 

Autorka postawiła na emocje, a właściwie na emocjonalne zaangażowanie czytelnika. Doskonale prowadzona akcja i przeplatające się ze sobą historie, są tylko pozornie ze sobą nie powiązane, a przecinające się losy bohaterów obnażają prawdę o życiu, a także o przeszłości. Przekonamy się o tym, że żadna decyzja nie pozostaje bez wpływu na otoczenie, że wybory jednych pociągają za sobą konsekwencje, dla drugich. W jaki sposób ta prawidłowość dotyczy powieści Agnieszki Jeż? Przekonajcie się sami … 3 komentarze:

  1. Na ten tytuł mam ogromną ochotę!

    OdpowiedzUsuń
  2. Ta książka m.in. potwierdza regułę, że przeciwieństwa się przyciągają i inną - że serce nie sługa.

    OdpowiedzUsuń