niedziela, 19 lipca 2020

Katarzyna Miller, Joanna Olekszyk "To twoje życie. Pokochaj je"

Autor: Katarzyna Miller, Joanna Olekszyk 
Wydawnictwo: Zwierciadło 


Czy gdyby ci ktoś powiedział, że masz oddać swoje życie w obce ręce, że masz pozwolić innym ludziom decydować za ciebie, wyraziłbyś na to zgodę? Zapewne nie w przekonaniu, że nikt inny nie potrafi zadbać o ciebie tak, jak ty. Dlaczego zatem … w praktyce wygląda to inaczej? Dlaczego pozwalasz, by negatywne komentarze rodziny, przyjaciół czy nawet obcych ludzi sprawiają, że zmieniają się twoje plany, a także emocje? Dlaczego potrafią cię dotknąć, skrzywdzić, a ty nie umiesz stanąć w swojej obronie? 

Odpowiedzi na te, a także na wiele innych pytań, a przede wszystkim wskazówki dotyczące tego, jak w takiej sytuacji reagować, co robić w takich sytuacjach znajdziemy w książce „To Twoje życie. Pokochaj je”, autorstwa Katarzyny Miller oraz Joanny Olekszyk. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Zwierciadło książka, to wyjątkowe lekcje poświęcone naszemu życiu, temu, w jaki sposób je pokochać, kochając przede wszystkim siebie. Ten zapis rozmów autorek – znanej psycholożki i psychoterapeutki oraz dziennikarki, redaktor naczelnej miesięcznika „Sens” to pozycja dla wszystkich, którzy cierpią z powodu niskiego poczucia własnej wartości, których wciąż dotykają słowa bliskich i nie umieją przeciąć swego rodzaju uzależnienia od rodziny, którzy wciąż odmawiają sobie prawa do … niepodległości. Tego rodzaju poradniki mają realny wpływ na nas samych, pod warunkiem, że naprawdę chcemy przyjąć wiedzę, że chcemy postawić się w roli ucznia i odrobić pracę domową. 

Sześć lekcji, które pozwalają nam nauczyć się dobrze czuć się w swoim ciele i w swoim otoczeniu, które pozwalają dorosłość, odzyskać autentyczność, to okazja, z której nie sposób korzystać. Dzięki formie rozmowy, jaką przybierają lekcje, książka wolna jest od naukowego stylu i akademickiego charakteru, stając się nam bliską i łatwa do przyswojenia. Materiał, jaki otrzymujemy, te wyjątkowe lekcje życia, to również lekcje, które stawiają przed nami pewne wymagania – nie sposób bowiem dokonać zmian, bez naszej aktywności, bez zmiany naszej postawy. Nie zawsze będzie to łatwe (a nawet na pewno nie będzie to łatwe) i przyjemne, ale z pewnością niezbędne, jeśli chcemy ruszyć do przodu, pozostawić za sobą balast z przeszłości, schematy działania wyniesione z domu, błędne przekonania na temat świata i samego siebie. 

Znajdziemy tu zatem lekcje dorosłości, obejmującą min. podziękowanie rodzicom za to, kim jesteśmy czy zaopiekowanie się dzieckiem w sobie. W trakcie lekcji drugiej – autentyczności – uczymy się nie brać wszystkiego do siebie, a także przestać się starać, bowiem prawdziwą satysfakcję daje uznanie dla tego, kim jesteśmy i co robimy. Dzięki lekcji trzeciej, dotyczącej empatii, zbliżymy się do ludzi wokół nas, nauczymy się także rozpoznawać i ograniczać kontakty z tymi toksycznymi. Lekcja miłości uczy nas, jak kochać i w jaki sposób funkcjonować w związku (przede wszystkim informując o naszych potrzebach). Piąta lekcja uczy nas, jak odzyskać spokój ducha i przestać się zamartwiać, a przede wszystkim, jak skończyć z poczuciem winy. Ostatnia z lekcji uczy nas odczuwania przyjemności – nauczymy się chłonąć otaczające nas piękno, a także doceniać nicnierobienie. 

Podobnie jak w prawdziwej szkole pomiędzy lekcjami będzie też przerwa, a właściwie dwie, wypełnione swobodną rozmową, która pozwala lepiej nam poznać Katarzynę Miller, jej podejście do życia i … zachwycić się zarówno nim, jak i naszym życiem!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz