wtorek, 22 września 2020

Jan Yager „Zdążyć z czasem na czas. Jak zarządzać własnym życiem w erze cyfrowej”

Tytuł: Zdążyć z czasem na czas. Jak zarządzać własnym życiem w erze cyfrowej 
Autor: Jan Yager 
Wydawnictwo: Studio Emka Z każdym rokiem mamy wrażenie, że mamy coraz mniej czasu. Mija tydzień za tygodniem, niepostrzeżenie mijają kolejne miesiące, tymczasem nasze plany i/lub rzeczy do zrobienia wciąż pozostają niezrealizowane. Z podziwem patrzymy na osoby prowadzące kilka firm, zatrudniające rzesze ludzi, a przy tym doskonale się bawiące, dbające o swój wygląd, rozwój, cieszące się udanym życiem towarzyskim. Jak one to robią? Czy ich doba ma większą ilość godzin niż nasza? Jest to oczywiście niemożliwe, a kluczem do efektywnego działania, do produktywności, jest umiejętne zarządzanie czasem, a właściwie umiejętne zarządzanie sobą w czasie. 

O zarządzaniu czasem napisano już setki poradników. Powstaje zatem pytanie, dlaczego masz sięgać po kolejny i co najważniejsze – kiedy masz znaleźć na to czas. Jan Yager, autorka książki pt. „Zdążyć z czasem na czas. Jak zarządzać własnym życiem w erze cyfrowej”, opublikowanej nakładem Wydawnictwa Studio Emka, również zadaje sobie to pytanie. Odpowiedź jest jednak prosta. Po książkę Yager sięgnąć warto chociażby z tego powodu, że zmieniające się warunki otoczenia wymagają od nas nowych zachowań i modeli działań, zaś autorka sporo miejsca poświęca właśnie zagadnieniom związanym z postępem technologicznym i tym, w jaki sposób on na nas wpływa, warunkując wykorzystanie czasu. Co więcej książkę można potraktować w kategoriach inwestycji, która zwróci się bardzo szybko. Różnicę zobaczymy nie tylko w ilości czasu poświęcanego na dane czynności, ale i w … zarobkach. 

W czternastu rozdziałach książki autorka przedstawia nam swoją koncepcję zarządzania czasem, zwracając uwagę na kwestie może nam znane, ale nie rozpatrywane w kategoriach oszczędności czasu czy lepszego jego wykorzystania. Jak sama autorka zaznacza, jednym z celów tej książki jest uświadomienie sobie tego, na co tak naprawdę poświęcamy swój czas, na co w sposób bezmyślny lub nieświadomy marnujemy cenne minuty. Motywuje nas również do zastanowienia się, co chcemy osiągnąć w pracy, życiu osobistym, jakie relacje cenimy najbardziej i jaką spuściznę chcemy po sobie zostawić. Odpowiedź na te pytania jest niezwykle istotna ponieważ stanowi punkt wyjścia do tego, jak zorganizować swój dzień tak, byśmy mieli więcej czasu na pracę nad nimi i realizacją planów z nich wynikających. 

Dowiemy się zatem, dlaczego zarządzanie czasem jest ważne i czym są właściwe działania, a także dlaczego warto odzyskać kontrolę nad sytuacją. Yager dzieli się z nami cennymi spostrzeżeniami dotyczącymi zarządzania czasem, które pozwolą nam zwiększyć naszą wydajność, zwraca uwagę na korzyści płynące z delegowania oraz dzieli się z nami siedmioma podstawowymi zasadami zarządzania czasem. Lektura książki dostarcza nam też porad, w jaki sposób opanować technologię, która coraz mocniej ingeruje w nasze życie (przekonamy się, w jaki sposób możemy opanować m.in. pocztę elektroniczną). Skupimy się również na lepszym zarządzaniu sobą, co będzie miało przełożenie na skuteczne zarządzanie czasem. Autorka zwracając naszą uwagę na przyczyny rozproszeń, pozwala nam pomóc odzyskać samokontrolę i poprawić samo zarządzanie sobą. Namawia nas do zapisywania myśli, a także list do zrobienia, akcentując jednocześnie typowe pułapki tych list. Yager akcentuje również konieczność wyznaczania celów, zachęcając jednocześnie, by nie było ich zbyt dużo w jednym czasie (namawia do pracy nad jednym celem zawodowym i jednym osobistym). Przypomina także stworzony przez siebie plan działania ACTION!, stanowiący wspaniałe narzędzie wspomagające wyznaczanie sobie celów. Niezwykle cenny jest rozdział pomagający nam uporać się z „marnotrawcami” czasu, szukając przyczyn ich występowania w różnych sferach. Dodatkiem do książki są: dzienny rejestr czasu, pozwalający przeanalizować to, na co przeznaczamy swój czas, co może być punktem wyjścia do zmiany, arkusz strategii ACTION! oraz diagram P.I.E. 

Już sama lektura książki zmusza nas do zastanowienia się, czy i my przypadkiem mnie dajemy się złapać w pułapkę i nie pozwalamy zbytnio rozszaleć się „marnotrawcom”. Namawiam jednak do lektury aktywnej – tylko działanie będzie prowadziło bowiem do prawdziwej zmiany. Warto zatem zainwestować swój czas (!) w wyznaczanie celów, określenie działań, eliminację pożeraczy czasu i poznanie siebie – nikt bowiem nie będzie lepiej nas kontrolować niż my sami.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz