środa, 9 września 2020

Kira Peikoff "Matka wie najlepiej"

Tytuł: Matka wie najlepiej 
Autor: Kira Peikoff 
Wydawnictwo: Czarna Owca 


Do czego może posunąć się kobieta pragnąca dziecko? Co może zrobić matka, która już raz straciła dziecko, a desperacko pragnie go mieć? Czy jest w stanie złamać prawo, poświęcić swoje wartości i normy etyczne, by urodzić zdrowe dziecko? Chyba większość kobiet w takiej sytuacji, niezależnie od wyznawanej wiary czy poglądów, którymi się w życiu kieruje powiedziałaby, że jest w stanie zrobić wszystko. 

Dlatego nie ma się co dziwić Claire Abrams, bohaterce niezwykle frapującej powieści, pt. „Matka wie najlepiej”, że posunęła się do szantażu, złamała prawo i na dodatek wszystkie kodeksy moralne i etyczne, a także w podły sposób oszukała męża, który zresztą w takiej komisji etyki zasiadał. Usprawiedliwi ją każda matka, a także wszystkie kobiety, które chciały by być matkami, które chciałyby mieć swoje dziecko w sposób jak najbardziej naturalny. Powieść, opublikowana nakładem Wydawnictwa Czarna Owca to doskonały thriller psychologiczny, który nie tylko daje nam wgląd w psychikę takiej matki, która zapłaciła wysoką cenę z posiadanie dziecka, która zmuszona jest żyć w nieustannym lęku, ale także pozwala spojrzeć na sytuację z perspektywy jej trzymanej pod kloszem córki, poddanej – z uwagi na dziwne zachowania matki, społecznemu ostracyzmowi. 

Autorka, Kira Peikoff, stworzyła powieść, która chwyta za serce, ale również gwarantuje wielkie emocje, pytanie bowiem brzmi, czy Claire uda się zatrzymać dziecko i co będzie, jak sprawa stanie się medialna. Tym samym książka to nie tylko lektura dla tych osób, które cenią sobie ten gatunek, ale również dla wszystkich, którzy lubią dobrze skonstruowane opowieści, kryjące w sobie wiele znaczeń, ale również dające wskazówki czy chociaż oparcie wszystkim tym kobietom, które znalazły się w podobnej do Claire sytuacji. 

Kiedy Claire, młoda studentka dziennikarstwa, poznała Ethana, ten poważny mężczyzna, czterdziestoletni profesor w katedrze zdrowia publicznego i bioetyki, ujął ją swoim spokojem i jasnymi zasadami postępowania. Z jego pragmatycznym podejściem do życia szybko zaczęli starać się o dziecko, a kiedy na świat przyszedł mały Colton, byli przeszczęśliwi. Tyle tylko, że chłopiec urodził się ciężko chory i właściwie od początku było wiadomo, jak skończy się kilkuletnia walka o jego zdrowie i życie. Po śmierci Coltona, który przez osiem lat zmagał się z chorobą mitochondrialną, wszystko przestało mieć dla Claire znaczenie. Ethana zaś owładnęło pragnienie, by spróbować jeszcze raz, by jeszcze raz postarać się o dziecko. 

Jednak Claire jest pełna obaw, czy jako nosicielka wadliwych genów, po raz kolejny nie urodzi chorego dziecka, a wie, że kolejnej straty nie zniesie. Decyduje się wobec tego na zabieg in vitro, wykonywany przez znanego z innowacyjnego podejścia do tematu doktora Roberta Nasha. Jednak, w tajemnicy przed mężem, w drodze szantażu wymusza na doktorze przeprowadzenie na niej eksperymentu. Wie bowiem, że doktor wraz ze swoją asystentką Jillian, pracują nad tajnym projektem, który ma na celu wytworzenie zdrowej komórki jajowej u kobiet, które cierpią na choroby mitochondrialne. 

Nie trzeba dodawać, że projekt jest tajny z uwagi na fakt, iż jest nielegalny, łamie również wszystkie standardy etyczne. Cowięcej, do jego przeprowadzenia potrzebne są jajeczka zdrowej kobiety, zatem „drugą matką” zostaje Jillian, która dla nauki i kariery jest w stanie wiele poświęcić i zaryzykować. Niestety, kiedy prawda wychodzi na jaw, to właśnie Jillian ponosi konsekwencje udziału w tym eksperymencie. Zarówno Robert, jak i Claire ukrywają się, choć życie Claire dalekie jest od sielanki i wypełnione jest nieustannym strachem przed zdemaskowaniem. Mimo przeprowadzki praktycznie nie wychodzi z domu, a taki tryb życia niekorzystnie odbija się na Abby, jej ukochanej córce. 

Kiedy dziewczynka pod wpływem zajęć lekcyjnych, ale i postawy mamy, zaczyna interesować się genetyką i rejestruje się na specjalnym portalu poświęconym powiązaniom genetycznym, odzywa się do niej kobieta, która twierdzi, że doskonale zna jej matkę i że jest kuzynką, z którą ta straciła kontakt, Abby postanawia zatem zdobić matce niespodziankę nie przewidując nawet, że uruchomi lawinę zdarzeń…Jak zakończy się ta frapująca powieść, po którą koniecznie musicie sięgnąć? Przekonajcie się sami, nastawiając na niesłabnące emocje i etyczne dylematy. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz