wtorek, 8 września 2020

Lauren North "Zdrada doskonała"

Tytuł: Zdrada doskonała 
Autor: Lauren North 
Wydawnictwo: W.A.B. 


Wyobrażacie sobie, jak musi się czuć matka wiedząc, że jej syn zaginął, ale tylko ona o tym wie? Matka, która nie może zawiadomić nikogo, bo sama przebywa w szpitalu? A kiedy już błaga o jego odnalezienie, nikt nie wierzy w jego zniknięcie, ani w spisek, który uknuły bliskie osoby, by odebrać dziecko? Ta bezsilność, frustracja, krwawiące serce – wszystko to możemy poczuć już nawet stawiając się w takiej sytuacji w myślach, ale każda z nas poświęciłaby wszystko, by nigdy się w rzeczywistości w niej nie znaleźć. 

Niestety Tess nie dostała wyboru. Budząc się w szpitalu, jest mocno zdezorientowana, ale wie jedno – jej dziecku grozi niebezpieczeństwo. Ośmioletni Jamie zaginął i trzeba zrobić wszystko, by go odnaleźć. Jednak kolejne osoby, z którymi rozmawia, zachowują się dość dziwnie i nie wydają się przejmować słowami Tess. Tymczasem syn jest wszystkim, co kobiecie zostało po tragicznej śmierci męża w katastrofie lotniczej. Pilot-samobójca w jednej chwili odebrał jej męża, a wraz z nim całe uporządkowane życie Tess. To Mark zawsze o wszystko dbał, zatem ona znalazła się w tragicznej sytuacji i gdyby nie syn, zupełnie pogrążyła by się w depresji. 

Nic zatem dziwnego, że matka Tess decyduje się szukać pomocy dla córki. Tak pod dach Tess trafia Shelley Lange, prywatna konsultantka, doradzająca osobom, które straciły kogoś bliskiego. Shelley, która sama straciła dziecko, doskonale rozumie, jaka pustka zostaje w sercu po odejściu ukochanej osoby. Dlatego też szybko nawiązuje z Tess nić porozumienia, a z czasem kobiety zaczyna łączyć przyjacielska relacja. Tess rzeczywiście potrzebuje silnego ramienia, na którym mogłaby się oprzeć, nie jest w stanie uporać się nawet z rachunkami czy podstawowymi obowiązkami. Jej depresję pogłębia jeszcze sytuacja z Ianem, starszym bratem męża, który zgłasza się do niej po odbiór pożyczki dokonanej przez Marka. Pieniądze są mu potrzebne w trybie natychmiastowym, zatem na Tess ciąży ogromna presja. Czy jednak nie nazbyt szybko zaczyna bezgranicznie ufać Shelley? 

Jakby mało było jeszcze tragedii Tess, ktoś zaczyna ją prześladować, pojawia się też coraz więcej wątpliwości w związku ze śmiercią męża. Czy ktoś rzeczywiście nastaje na życie Tess? Jaki projekt realizował Mark i z kim udał się w delegacje? To tylko kilka z całej serii pytań, które pojawiają się w trakcie lektury niezwykle intrygującej powieści pt. „Zdrada doskonała”, autorstwa Lauren North. Opublikowany nakładem Wydawnictwa W.A.B. thriller psychologiczny, to jedna z najlepszych powieści, po jakie w ostatnich miesiącach sięgnęłam. Lektura gwarantuje wielkie emocje i przykuwa uwagę czytelnika od pierwszych stron, nie pozwalając nawet na chwilę dekoncentracji. Dlatego też po książkę sięgnąć powinni nie tylko miłośnicy gatunku, ale i wszystkie osoby, które cenią sobie doskonale skonstruowane książki z doskonale prowadzoną akcją i mistrzowskim zakończeniem. 

Mimo iż sama fabuła nie jest nowa – pojawia się już w kilku filmach, to jedna North do końca nie zdradza nam zbieżności z tymi obrazami, dopiero po odłożeniu książki zaczynamy dostrzegać podobieństwo. Pod warunkiem oczywiście, że otrząśniemy się z szoku, bo zakończenie nie tylko zaskakuje, ale nokautuje nas, zmusza wręcz do powtórnej lektury upewniając się, czy dobrze zrozumieliśmy przeczytany tekst. Sam tytuł zresztą jest przewrotny, a zdrada, na którą czekamy – nieoczywista. Wydaje się, że to zaskoczenie to doskonała broń, którą sprawnie posługuje się autorka chwytając czytelnika w pułapkę, z której wcale nie chce się uwolnić… 
2 komentarze: