środa, 30 września 2020

Przemysław Żarski "Blizna"

Tytuł: Blizna
Autor: Przemysław Żarski 
Wydawnictwo: Czwarta Strona Nawet, jeśli tego nie widać, wiele osób nosi blizny, będące pamiątką po minionych wydarzeniach, ostrzeżeniem lub też przypomnieniem. Niektóre z tych blizn są wyryte na skórze, niektóre na duszy, ale niezależnie od tego, gdzie są umiejscowione, wciąż dają o sobie znać niemal tak samo, jak otwarta rana. Czasami nie pozwalają nam ruszyć do przodu, nie pozwalają, byśmy zamknęli za sobą pewien rozdział, a niekiedy właśnie są bodźcem do tego, by wszystko zmienić. Niezależnie od tego, jaka jest twoja sytuacja, musisz liczyć się z tym, że nigdy się ich nie pozbędziesz. 

O bliznach, tych na ciele i duszy właśnie, a także o ludzkiej podłości, traktuje kolejna już powieść autorstwa Przemysława Żarskiego. Kolejna doskonała powieść powinnam napisać, bowiem książki autora stanowią nie tylko frapującą lekturę, ale także gwarantują niesłabnące emocje i swego rodzaju wiwisekcję ludzkiej psychiki. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Czwarta Strona „Blizna” również jest powieścią, która nie daje o sobie zapomnieć, która zmusza do rozważań, a może nawet do rozliczenia się ze swoją przeszłością. To książka po którą sięgnąć mogą nie tylko miłośnicy twórczości Żarskiego, ale również doskonale skonstruowanych i napisanych powieści, zaskakujących rozwojem akcji i zachowaniami bohaterów. Mimo iż to drugi tom cyklu o komisarzu Robercie Kreft, to śmiało możemy po książkę sięgnąć, znajdziemy bowiem luźne nawiązania do poprzednich wydarzeń, które pozwolą nam zbudować sobie obraz komisarza i doświadczyć tego, co on doświadczył. Jestem też przekonana, że każdy, kto nie miał wcześniej możliwości spotkać się z bohaterami powieści, po skończeniu tomu drugiego, po pierwszy również sięgnie… 

Kiedy w noworoczny poranek w jednej ze wsi w gminie Pilica zostają znalezione zwłoki młodej dziewczyny wiadomo już, że to nie będzie dobry dzień, a sprawa na zawsze zapisze się w pamięci mieszkańców. Szczególnie, że ofiarę znaleziono z poderżniętym gardłem, przywiązaną łańcuchami do ściany zrujnowanego pomieszczenia gospodarczego. Kilkanaście kilometrów dalej, wracające z sylwestrowej imprezy małżeństwo z dziećmi napotyka na opuszczonej drodze samotną dziewczynę. Okazuje się, że obudziła się ona niewiele wcześniej w rozbitym samochodzie należącym do Błażeja Urygi, i tak naprawdę nie wie, co się z nią działo. Jedyne co pamięta, to wyjście do nowego klubu w Katowicach ze znajomymi, a następnie to, że była więziona i torturowana wraz z jeszcze jedną dziewczyną. Czy sprawy te są ze sobą w jakiś sposób związane? 

Przekonamy się o tym dzięki tej wstrząsającej powieści, dzięki której mamy możliwość śledzić śledztwo prowadzone przez Krefta. Ten dość obcesowy mężczyzna doskonale wie, co czuje uwolniona dziewczyna. On sam wciąż nie może uporać się z traumatycznymi wydarzeniami z dzieciństwa i samobójczą śmiercią matki. Zresztą ten tom przynosi nam sporo informacji o komisarzu i jego dorastaniu, a także o relacjach z ojcem, który nigdy nie doszedł do siebie po śmierci małżonki. Podglądamy również prywatne życie komendant Olgi Krynickiej, która mimo zawodowych sukcesów cierpi, będąc w nieszczęśliwym związku z mężczyzną, który lubuje się w jej poniżaniu. 

Dzięki tym informacjom o codziennym, niełatwym życiu bohaterów, stają się oni nam bliscy, a w konsekwencji lektura książki budzi jeszcze większe emocje. Mistrzowski kryminał – tak można określić „Bliznę”, a nazwisko autora dzięki jego talentowi, ale również dzięki stworzonej przez niego charakterystycznej postaci Krefta, trwale zapisało się już w pamięci miłośników gatunku.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz