niedziela, 25 października 2020

Delphine Grinberg "60 nowych eksperymentów"

Tytuł: 60 nowych eksperymentów 
Autor: Delphine Grinberg 
Wydawnictwo: Arkady 


Czy wiesz dlaczego mosty są w stanie zawisnąć nad pustą przestrzenią, jak zbudowana jest piramida, albo w jaki sposób Księżyc krąży dookoła Ziemi? Czy chciałbyś odbyć podróż przez rozgwieżdżone niebo a także obudzić drzemiące nasionka? Nie ma lepszego sposobu na naukę, na poznanie świata i rozbudzenie w sobie pasji, niż osobiste doświadczenie. Dlatego też tak cenne są eksperymenty, dają bowiem możliwość nie tylko weryfikacji naszych teorii, ale także pozwalają się uczyć, nawet wówczas, kiedy są nieudane. 

O takich fascynujących eksperymentach, które odkrywają przed nami fascynujące możliwości człowieka, które pokazują złożoność otaczającego nas świata, przeczytać możemy w niezwykle fascynującej książce zarówno dla małych, jak i dla dużych, pt. „60 nowych eksperymentów”, autorstwa Delphine Grinberg. Tak naprawdę w tej pozycji, opublikowanej nakładem Wydawnictwa Arkady, o eksperymentach możemy nie tylko przeczytać, ale również je przeprowadzić. Dlatego też jest to książka, po którą powinni sięgnąć nie tylko ciekawi świata uczniowie, ale również rodzice i nauczyciele, w tym nauczyciele przedszkolni, bowiem sporo z tych eksperymentów można wykonywać już z maluchami. 

Jak sam tytuł wskazuje, w książce znajdziemy sześćdziesiąt eksperymentów, przeprowadzanych w różnych dziedzinach, o różnym stopniu złożoności. Dlatego każdy może znaleźć tu coś dla siebie, stosownie do swoich zainteresowań, czy – w przypadku nauczycieli – do tematu lekcji. Pierwsze strony odkryją przed nami wszystkie doświadczenia, które dzięki Oli i jej przyjacielowi, zostały pogrupowane według różnych kryteriów – są tu doświadczenia najłatwiejsze, dla młodszych i początkujących, są te najtrudniejsze, dla młodych naukowców, są najbardziej zdumiewające, bo taki właśnie jest otaczający nas świat czy takie, do których nie potrzebujesz żadnych materiałów oraz te, które można przeprowadzić w grupie, urozmaicając na przykład urodzinowe przyjęcie. Dowiemy się także, co zrobić, żeby doświadczenie się udało, bowiem kiedy coś nie wyjdzie, nie można się wrażać. Wszak doświadczenie czyni mistrza! Przeprowadzając różne doświadczenia przekonamy się, czy można zanurzyć chusteczkę w wodzie i nie zamoczyć jej, będziemy również hodować mięsożerną roślinę, budować most z papieru, a także zamieniać zwykły wieszak w dzwon. Dowiemy się również, czy możliwe jest odwrócenie szklanki bez wylania wody, która się w niej znajduje, a także, czy można obrać banana jedną ręką. 

Przekonamy się również, jak rozumuje robot, przyjmujący tylko proste polecenia i czy jesteśmy w stanie się z nim komunikować, zamienimy się także w posąg, złożymy również szkielet Kiko – kościotrupa-akrobaty. Dowiemy się ponadto, jak to jest pełzać jak zwierzę, albo latać jak ptak, zidentyfikujemy kości i mięśnie, wczujemy się też w sytuację osoby tracącej wzrok i przekonamy się, czy bez wzroku będziemy w stanie posłużyć się innymi zmysłami. Spróbujemy także zobaczyć się ze wszystkich stron, stworzymy własną planetę i przygotujemy się do roli astronauty. A to zaledwie część fascynujących doświadczeń, która mogą nas zaskoczyć, zadziwić, ale które pozwalają nam lepiej poznać i zrozumieć świat oraz otaczającą nas rzeczywistość. 

Doświadczenia zostały przedstawione w formie graficznej i uzupełnione tekstem, który zwraca nam uwagę na szczególne właściwości przedmiotów czy nawet ostrzega. Zabawne ilustracje poprowadzą nas przez kolejne etapy, dostarczając nie tylko wiedzy, ale i dobrej zabawy. Taka bowiem jest rola tej wspaniałej publikacji, która uczy – bawiąc i bawiąc – uczy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz