piątek, 16 października 2020

Robert Winston "Dorastanie, jakie to proste!"

Tytuł: Dorastanie, jakie to proste!
Autor: Robert Winston 
Wydawnictwo: Arkady 


O trudnościach związanych z okresem dorastania można by napisać wiele tomów książek. Niemal każdy z nas przechodził ten okres burzliwie, a na zmiany hormonalne nałożyły się zwiększone wymagania w domu czy w szkole. Czy istnieje możliwość, by dorastanie było bezbolesne, i dla samej nastoletniej osoby, i dla jej rodziców, a także całego otoczenia? 

Kluczem do tego, by dostanie stało się mniej problematyczne, by wiązało się z mniejszym stresem dla wszystkich, jest wiedza. Zrozumienie procesów zachodzących w dorastającym organizmie, odpowiadających m.in., za niektóre reakcje czy zachowania, a także poznanie różnego rodzaju zagrożeń, negatywnych działań czynników zewnętrznych, zdecydowanie pomaga przejść ten proces dzieciom. Dlatego książka „Dorastanie, jakie to proste!” jest skierowana przede wszystkim do nich, ale także do ich rodziców i / lub opiekunów. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Arkady pozycja w zrozumiały, a do tego atrakcyjny graficznie sposób, tłumaczy poszczególne zmiany, a także wyjaśnia, w jaki sposób niwelować niepożądane ich skutki oraz wykorzystywać szanse, które stwarzają. 

Książka składa się z dwunastu części, obejmujących takie tematy, jak: dojrzewanie, w tym dojrzewanie chłopców i dziewcząt, jako zupełnie odmienne procesy, zdrowe ciało, zdrowie psychiczne, samorealizacja, życie w sieci, aktywności poza domem, rodzina oraz relacje, seksualność i seks. Trzy pierwsze rozdziały poruszają szereg zagadnień biologicznych oraz dotykają zmian zachodzących w mózgu nastolatka, samodzielnego myślenia, zmiany nastrojów, wynikających m.in. z nowych sytuacji, w obliczu których stają młodzi ludzie. Wśród omówionych tematów znalazły się m.in. te związane z gender, ze zmianami w ciele dziewcząt i chłopców, przeczytamy także o cyklu menstruacyjnym i środkach higienicznych, a chłopcy – o mutacji czy rozwoju narządów męskich. 

Z dojrzewaniem związanych jest też szereg przemian związanych ze zdrowiem i kondycją organizmu. W rozdziale omawiającym te kwestie, poruszone zostały takie tematy, jak dbanie o czystość, owłosienie na ciele, trądzik, a także zdrowa dieta i obraz ciała, który szczególnie w wieku nastu – lat, może wpłynąć na samoocenę i poczucie własnej wartości. Mówiąc o zdrowiu warto nie tylko koncentrować się na zdrowiu fizycznym, ale również na psychicznym, inaczej dobrostanie psychicznym. W kolejnym rozdziale przeczytamy zatem o emocjach, o pewności siebie i samoocenie, o introwersji i ekstrawersji, a także o odporności psychicznej. 

Każdy człowiek, nie tylko ten dojrzewający, potrzebuje wzrastania i to w tym mentalnym sensie, Dlatego tak ważną kwestią jest samorozwój, który został omówiony w rozdziale szóstym. Autor odnosi się tu do szkoły oraz szans, jakie daje uczestniczenie w zorganizowanej formie nauczania. Do egzaminów oraz powtórek, rozwiązywania problemów, znalezienia / rozwoju hobby, realizacji celów oraz wyboru zawodu. 

W obecnych czasach nie można uniknąć tematów związanych z aktywnością, w tym z życiem w sieci. Przeczytamy zatem o mediach społecznościowych, o internetowej tożsamości, zwrócimy również uwagę na fakt, że do internetowych źródeł trzeba podchodzić z pewną dozą ostrożności. Niezmiernie ważnym i aktualnym tematem jest ten związany z cyberprzemocą oraz bezpieczeństwem w sieci. Zajmiemy się również innymi tematami związanymi z aktywnością, tym razem poza domem. Przeczytamy o bezpieczeństwie na ulicy, znęcaniu się i dyskryminacji, równości i kwestach wiary. 

Kolejne rozdziały dotyczą tematów związanych z rodziną i relacjami, które budujemy, a także seksualności i życia seksualnego. Te dwa tematy są niezwykle ważne z uwagi na obniżającą się granicę wieku inicjacji seksualnej, zatem warto zdobyć wiedzę na ten temat nie z przypadkowych źródeł. 

Wiele z poruszonych przez Roberta Winstona tematów związanych z dorastaniem to kwestie, o których nastolatki nie chciałyby rozmawiać z różnych przyczyn z rodzicami czy nauczycielami. Dlatego też solidna dawka informacji, podanych jednocześnie w przystępnej formie, może nie tylko zwiększyć ich bezpieczeństwo na różnych płaszczyznach, ale i w miarę bezboleśnie poprowadzić przez proces dojrzewania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz