piątek, 20 listopada 2020

Christine Henkel "W lesie"

Tytuł: W lesie 
Autor: Christine Henkel 
Wydawnictwo: Czarna Owca 


Wyprawa do lasu, to zawsze dobry pomysł. Warto taką wycieczkę wykorzystać również w celach edukacyjnych, łącząc spacer ze zbieraniem darów natury, czy obserwacją fauny i flory. To także okazja do ćwiczenia spostrzegawczości, do rozmowy o ekologii czy ekosystemie, która stanowi doskonałe uzupełnienie tradycyjnych zajęć szkolnych. 

Taki spacer warto też połączyć z odpowiednią lekturą, która może stanowić element przygotowania do wycieczki, ale i stanowić niejako jej kontynuację. Taką właśnie książką jest pozycja pt. „W lesie”, autorstwa Christine Henkel. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Czarna Owca książka, to doskonała propozycja zarówno dla przedszkolaków, jak i dla młodszych dzieci. W zależności od wieku i celu, z książką można pracować na wiele różnych sposobów, dlatego też sprawdzi się ona nie tylko w domach, ale również w przedszkolach czy gabinetach specjalistów. Twarda okładka sprawi, że książka długo nie będzie nosiła śladów zużycia, a z pewnością używana będzie często. 

„W lesie” to książka, którą można oglądać, odkrywać w niej specjalnie wyróżnione elementy, można wykorzystać ją do snucia opowieści, albo zachęcić dziecko do opowiadania co widzi na rysunku. Książka też przedstawia mieszkańców lasu, pozwala zidentyfikować poszczególne zwierzęta, a także zobaczyć, gdzie mieszkają; poznać różne rodzaje lasu i poszczególne gatunki drzew tworzące go, a także owady, które w lesie czują się doskonale. 

Kolejne karty przenoszą nas do podziemnego świata, gdzie zobaczymy m.in. norę kreta, borsuka, myszy , czy lisa. Karta prezentująca las liściasty pomaga odróżnić takie gatunki drzew, jak dąb, buk, brzoza, olcha i jarzębina, zobaczymy również, jak wygląda las w nocy – okazuje się, że tętni on życiem, a większość z tych gatunków zwierząt nie zobaczymy w ciągu dnia. 


Przekonamy się też, jak wygląda poszycie leśne i ile gatunków go tworzy, co może stać się okazją do dyskusji na przykład o wypalaniu traw czy paleniu ognisk w lesie, Przeniesiemy się też na polanę, gdzie czaka na nas prawdziwie sielski widok. Pasące się jelenie i daniele, skaczące wiewiórki, wypoczywające lisy – to tylko element tej pięknej chwili zatrzymanej na ilustracji. Zobaczymy też, jak wygląda las w zimie, a nawet możemy zabawić się …w tropienie zwierząt. 

Praca z książką zapewnia moc wrażeń, nie tylko małym odbiorcom, ale i rodzicom czy opiekunom. Możemy wykorzystać ją również do wykonania prac plastycznych. Może stać się wstępem do zrobienia zielnika czy sprzątania lasu. Możemy bawić się również w tropienie zwierząt, obserwację mrowisk, a także na wiele innych sposobów, bowiem publikacja ta zdecydowanie rozwija kreatywność i ciekawość świata, przede wszystkim świata przyrody!


Warto sięgnąć również po pozostałe tomy serii:
"W przedszkolu" (recenzja TU)
"W mieście" (recenzja TU)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz