środa, 24 lutego 2021

Marta Guzowska "Zagadka mazurskiej mumii. Detektywi z tajemniczej 5"

Autor: Marta Guzowska 
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia


Lubisz sekrety i tajemnice, ale jeszcze bardziej lubisz je odkrywać, tropić, śledzić i łamać szyfry? Fascynują cię przygody Sherlocka Holmesa i wielokrotnie wyobrażałeś sobie, jak to jest nim być? Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco to znak, że powinieneś doskonalić swoje umiejętności detektywistyczne, sięgając po odpowiednią literaturę i rozwiązując wciąż nowe zagadki. 

Dokładnie tak, jak To robi rodzeństwo, Jaga i Piotrek, którzy wraz z przyjaciółmi mają szczęście nieustannie pakować się w kłopoty i wykazywać przenikliwym umysłem oraz zdolnością dedukcji. Powieść dla młodych czytelników pt. „Zagadka Mazurskiej Mumii”, to już kolejny, szósty tom wspaniałej serii dla wszystkich miłośników przygód i tropicieli zagadek pt. „Detektywi z tajemniczej 5”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa seria autorstwa Marty Guzowskiej, znanej również dorosłym czytelnikom, to niezwykle wciągające opowieści, ale też źródło informacji na temat przeszłości. To jednak nie tylko lektura dla dzieci, dla miłośników historii i kryminalnych łamigłówek, ale również dla wszystkich, którzy chcą obudzić w sobie pasję przygody i poznawania świata. 

Tym razem Jaga i Piotrek wraz z przyjaciółką chłopca, Anką, goszczą u jej cioci i wujka. Marta i Janusz są architektami i właśnie rozpoczynają pracę nad renowacją starej piramidy w środku mazurskiego lasu. Piramida w Rapie na mazurach to niezwykle zagadkowa budowla, a przy okazji dotknięta znakiem czasu. Lada chwila może bezpowrotnie ulec zniszczeniu, zatem ciocia i wujek muszą dokonać odpowiednich pomiarów, by móc ją uratować. 

Dzięki ich uprzejmości Jaga i Piotrek oraz Anka mają możliwość zajrzeć do wnętrza tej piramidy. W Wyprawie towarzyszy im również nastoletnia córka architektów, Weronika (a także jej ciągłe sercowe dylematy). Niestety przy piramidzie pojawia się też wyjątkowo namolny dziennikarz, Roman Dumny, który narobił już wiele złego swymi artykułami o kosmitach, niestety z uwagi na znajomości w odpowiednich kręgach, również ma pozwolenie na wejście do środka. 

Grupa przez przypadek odkrywa wspaniały medalion pochowany wraz z jedną z mumii, i to właśnie tego klejnotu będziemy poszukiwać. Okazuje się bowiem, że znika on w niejasnych okolicznościach i tak naprawdę wszyscy są podejrzani, włączając w to ciocię Martę, która nie tylko miała klucz do wnętrza piramidy, ale również znajduje się w trudnej sytuacji materialnej, a także Weronikę, która mogła chcieć kradzieżą zaimponować chłopakowi. 

Gdzie leży prawda? Tego właśnie próbują dowiedzieć się młodzi detektywi, podejmując rozmaite kroki i śledząc niezwykle frapujące wydarzenia. Dopisujemy i skreślamy wraz z Piotrkiem kolejnych podejrzanych, weryfikujemy hipotezy i zachowujemy czujność. Czy jednak to wystarczy, by odzyskać medalion? Przekonamy się dzięki fascynującej książce Guzowskiej, opublikowanej nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia. Choć to część szósta, śmiało można zacząć lekturę właśnie od niej, bowiem zarówno wciągająca fabuła, jak i doskonale zarysowani bohaterowie i wartka akcja zachęcają do spędzenia z książką czasu, a po jej odłożeniu – do przeżywania kolejnych przygód, być może dzięki sięgnięciu po poprzednie tomy historii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz