środa, 14 kwietnia 2021

Michał Mazik "Warzywa na balkonie"

Tytuł: Warzywa na balkonie
Autor: Michał Mazik
Wydawnictwo: Septem


Większość z nas pamięta z dzieciństwa smak i zapach świeżych owoców i warzyw. Najprawdziwsze szczęście miały te osoby, które miały możliwość zrywania ich prosto z krzaka czy drzewa – tej przyjemności i smaku nic nie zastąpi. Okazuje się jednak, że wcale nie musimy za tym tęsknić, bowiem przynajmniej część tych smakowitości możemy mieć na wyciągnięcie ręki. I tak naprawdę wcale nie jest nam do tego potrzebny dom z ogrodem czy pole. Wystarczy tylko balkon, a w ostateczności nawet … parapet.

Jak jednak się za to zabrać, kiedy nie mamy zupełnie pojęcia o uprawie roślin? Warto sięgnąć po książkę Michała Mazika pt. „Warzywa na balkonie”, która zawiera zarówno techniczne wskazówki związane m.in. z przygotowaniem donic czy ziemi, jak i opisy uprawy kilkudziesięciu roślin jadalnych (oraz grzybów). Opublikowana nakładem Wydawnictwa Septem pozycja adresowana jest zarówno do tych osób, które już podejmowały (mniej lub bardziej skuteczne) próby balkonowej hodowli, jak i do tych, które dopiero planują rozpocząć działania w tym kierunku. Z książki skorzystać mogą również osoby, które posiadają działki czy ogrody – być może lektura stanie się impulsem do zmian w zakresie szczegółów upraw określonych rodzajów warzyw, czy nawet do rozszerzenia puli uprawianych gatunków.

Książka składa się z dwóch części: ogólnej oraz skoncentrowanej na uprawie warzyw i grzybów. W pierwszej z nich Mazik porusza szczegóły dotyczące podstawowych informacji, związanych ze stworzeniem warunków do rozwoju roślin. Dowiemy się tu, jak wybrać ziemię pod uprawę warzyw i ziół, jak prawidłowo dobrać pojemniki i donice, by były one najlepsze dla efektywnej uprawy roślin. Autor podkreśla, jak ważna jest to czynność, bowiem niedopasowanie pojemnika spowolni wzrost zieleni i ograniczy plony. Poznamy odpowiedź na pytanie, kiedy i jak wysiewać nasiona roślin i w jaki sposób je pielęgnować.

Niezwykle cenny jest rozdział poświęcony … sąsiadom, jak się bowiem okazuje pewne gatunki roślin bardzo się nie lubią i negatywnie na siebie wpływają, hamując rozwój rośliny rosnącej obok. Poznamy również uniwersalne zasady ochrony przed chorobami i szkodnikami oraz zidentyfikujemy objawy niedoboru lub nadmiaru składników pokarmowych. Już nigdy nie będziemy się musieli martwić o to, jak zadbać o rośliny w czasie urlopu, bowiem Mazik opisuje różnego rodzaju sposoby na zapobieganie suszy. Książka zabiera również rozdział o konspektach i miniszklarniach, z którego dowiemy się, jak chronić rośliny przed niską temperaturą, a także o ochronie przed słońcem i przechowywaniu warzyw. Dla miłośników nieszablonowych rozwiązań niezwykle cenny będzie rozdział poświęcony ogrodom wertykalnym, wykonanym m.in. z palet.

Część druga książki zawiera szczegółowy opis uprawy warzyw i grzybów na balkonie. Warzywa zostały przedstawione w kolejności alfabetycznej i opatrzone m.in. takimi informacjami jak popularne odmiany, wymagania hodowlane, podstawowe zabiegi pielęgnacyjne, właściwości odżywcze i pielęgnacyjne, zastosowanie w kuchni, a nawet ciekawostki na temat danego warzywa (czy wiecie na przykład, które nazywane jest „jabłkiem miłości”?). W części tej znajdziemy również informacje na temat przypraw i ziół oraz grzybów. Dowiemy się też, co możemy stosować zamiast cukru i poznamy warzywno-ziołowe „cuda”, czyli takie rośliny, jak fasolnik chiński, mizuna czy ogórek meksykański.

Lektura książki dostarcza nam niezwykle cennych informacji, których największą zaletą jest spójność oraz kompleksowość. Jestem przekonana, że po lekturze książki większość czytelników zacznie planować, co też posieje na balkonie, a choć takie uprawy z pewnością nie zaspokoją potrzeb żywieniowych, to jednak praca przy nich będzie prawdziwą przyjemnością. Nie mówiąc już o konsumpcji owoców tej pracy.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz