sobota, 8 maja 2021

Mika Brzezinski i Daniela Pierre-Bravo "Osiągnij to! Poznaj swoją wartość i zbuduj karierę w wieku 20 lat i później"

Tytuł: Osiągnij to!
Autor: Mika Brzezinski i Daniela Pierre-Bravo
Wydawnictwo: Studio Emka


Tworzenie własnej marki jest elementem kariery, choć zwykle kojarzone jest wyłącznie z otrzymaniem pracy lub awansu. Tak naprawdę jednak jest to przepis na udane życie i to nie tylko zawodowe, oznacza ciągły rozwój, ale też i autentyczność w tym, co się robi. Tak naprawdę napisanie przyciągającego rekruterów CV to tylko początek, a wiedza ta nie ogranicza się tylko do poznania kilku kluczowych zasad komunikacji werbalnej czy niewerbalnej bądź reguł dress code. Jaka zatem wiedza jest nam potrzebna, by piąć się wyżej, w rozumieniu zarówna awansu poziomego, jak i pionowego? Co jest potrzebne by rozbijać przysłowiowe szklane sufity i przekraczać granice swoich własnych możliwości?

Dowiemy się tego z książki, która może nie tylko nadać tempa naszej karierze, ale przede wszystkim sprawić, ze będziemy z tej kariery czerpać satysfakcję. Mowa o pozycji pt. „Osiągnij to!”, autorstwa Miki Brzezinski i Danieli Pierre-Bravo. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Studio Emka książka, to lektura z cyklu „Znaj swoją wartość”, który zachęca do autorefleksji, a także do wyciągania wniosków i zmiany zachowań tak, by w jak największym stopniu wykorzystać tkwiący w nas potencjał.

Tak naprawdę bowiem to właśnie umiejętność wykorzystania tego potencjału i pokazanie, że go mamy, to sekret sukcesu. Niestety wiele osób, choć dotyczy to głównie kobiet, ma poważny problem z efektywnym przedstawianiem własnej wartości. Zwykle umniejszamy swoje zasługi, wkład jaki wnosimy w rozwój firmy, a jedną z konsekwencji takiego stanu rzeczy, są też niższe zarobki. Dlatego pozycje takie, jak ta, są niezwykle potrzebne i to kobietom w każdym wieku, niezależnie od tego, na jakim etapie swojej kariery zawodowej się znajdują.

Dzięki przywołanym w książce przykładom kobiet, zarówno tych będących na początku swojej zawodowej ścieżki, jak i odnoszących sukces w świecie polityki czy biznesu, możemy spojrzeć wieloaspektowo na kwestię własnej wartości i przekonać się, jak wielkie ma ona znaczenie w procesie budowania kariery. Książka zawiera wiele głosów kobiet, które pokonały pewien etap i mogą podzielić się z nami swoimi cennymi doświadczeniami, a także przestrzec nas przed pułapkami na tej drodze czyhającymi. Poznamy też kobiety prowadzące od początku swoje firmy czy przedstawicielki pokolenia milenialsów, które mimo iż rozpoczęły kariery w strukturach korporacyjnych, zdecydowały o zmianie swojej drogi zawodowej i pracy na własny rachunek.

Na stronach książki przyglądać się będziemy przeszkodom, które nie pozwalają nam sięgać wyżej i realizować swoich planów. Uzależnienie od technologii czy wszechobecny stres, to tylko niektóre z tych czynników. Na dodatek uporamy się z postrzeganiem zmiany w kategoriach katastrofy, bowiem często niesie ona ze sobą nowe możliwości (kiedy już się z nią oswoimy).

Dowiemy się, jak skutecznie stawiać czoła wyzwaniom (i wchodzić oknem, kiedy drzwi są zamknięte), jak tworzyć sieć kontaktów (znajomości potrafią działać cuda), a także jak powinna wyglądać skuteczna rozmowa rekrutacyjna. Przekonamy się też, że każdą pracę możemy potraktować jako trampolinę do dalszego rozwoju i z każdej możemy wynieść coś cennego.

Niezwykle cenny jest rozdział poświęcony ambicji. Autorki podpowiadają, w jaki sposób zachować w pracy swoją prawdziwe oblicze, a jednocześnie mieć ambicje i nauczyć się poruszać w swoim środowisku. Radzą również, by na początku swojej kariery zawodowej przyjmować wszystkie zawodowe wyzwania i chwytać nadarzające się okazje, a jednocześnie protestować, kiedy dana sytuacja przekracza nasze profesjonalne granice. Podpowiadają również, w jaki sposób negocjować, a także jak szukać własnego celu czy też rozwijać własną firmę.

Ze wszystkich tych rad wyłaniających się po przestudiowania sytuacji danej osoby można wyciągnąć wnioski dla siebie, w zależności w jakim miejscu na drodze kariery jesteśmy i czego pragniemy. Jedno jednak pozostaje od tego niezależne – poznanie własnej wartości i sprawienie, by inni również wiedzieli, ile jesteśmy warte, jest jednym z czynników szeroko pojmowanego sukcesu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz