środa, 28 lipca 2021

Rachel Patterson "Magia lecznicza. Uzdrawiające zaklęcia i rytuały"

Autor: Rachel Patterson
Wydawnictwo: Kobiece


Pogaństwo i czarostwo są głęboko zakorzenione w naszej kulturze, choć zwykle nie chcemy się do tego przyznawać. Po wiekach piętnowania przyznaliśmy, że ziołolecznictwo daje rezultaty, medycyna naturalna coraz mocniej wkracza również do ośrodków zdrowia towarzysząc, uzupełniając leczenie farmakologiczne. Jednak wykorzystanie mocy ziół, kamieni czy afirmacji w połączeniu ze słowem magia czy czary niektórych już przeraża.

Dla tych, którzy nie do końca wierzą, dla sceptyków, ale też, a może przede wszystkim dla czarownic i czarodziejów adresowana jest polecana książka „Magia lecznicza. Uzdrawiające zaklęcia i rytuały”, autorstwa Rachel Patterson. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Kobiecego książka to poradnik dla wiedźm, służący wzbogaceniu warsztatu, rozszerzeniu wiedzy, poznaniu nowych zaklęć, rytuałów, ale i specyfików, które można wykorzystać w magicznych praktykach. To także książka dla wszystkich o otwartym umyśle, którzy chcą poprawić jakość swojego funkcjonowania.

Autorka przedstawia nam rozwiązania oparte na jej własnym doświadczeniu, a także różne opcje oraz sposoby pracy z problemami. Te, poruszone w książce, dotyczą tak naprawdę większości (o ile nie wszystkich) kobiet, zatem książka oferuje realną pomoc. Może nie natychmiastową o czym pisze autorka, ale dla tego, kto wierzy, albo po prostu spróbuje magicznych praktyk, różnica może być odczuwalna.

Książka zawiera dwadzieścia cztery rozdziały, które składają się na trzy części. Wdrażanie się w magiczne sztuki rozpoczniemy od przyswojenia wiadomości na temat kontroli nad emocjami – nauczymy się rozpoznawać cechy charakteru, które wywołują problemy, złe nawyki czy błędne koła, w które niekiedy wpadamy. Bez tej lekcji trudno nam będzie ruszyć do przodu, a wszystkie działania będą tylko pozorne. Autorka przybliża również koncepcje uwalniania – kurczowe trzymanie się negatywnych emocji, problemów oraz myśli jest bowiem szkodliwe i nie pozwala w pełni na proces zdrowienia. Przed przejściem do spraw magicznych poznamy również pewne rozwiązania, wskazówki, które pomogą nam poczuć się bardziej sobą. Przede wszystkim mamy niejako obowiązek przejąć kontrolę nad własnym zdrowiem, bowiem kiedy ono szwankuje, mamy również problem z naszymi nastrojami i emocjami, pojawia się błędne koło, z którego naprawdę trudno jest się wydostać. W części pierwszej przeczytamy również o czarowaniu za pomocą codziennych przedmiotów oraz o ukierunkowywaniu energii twórczej, a także o pracy z cieniem, czyli tą częścią swojej osobowości, którą nie za bardzo lubimy.

Część druga skoncentrowana jest na magicznym dbaniu o siebie w poszczególnych stanach, takich jak: niepokój, stres, depresja, ataki paniki, lęk, poczucie winy, żałoba, zmartwienie czy nawet miesiączka i menopauza. Każdy rozdziałów opisujących poszczególne problemy rozpoczyna się opisem danego problemu tak, byśmy mogli ewentualnie zweryfikować skalę jego występowania u siebie. Znajdziemy też magiczne sposoby na złagodzenie tych problemów, poczynając od afirmacji, poprzez wykorzystanie magii koloru, mocy ziół, określonej żywności po rytuały i magiczne zawiniątka tworzone według sugestii autorki.

Trzecia część „Wskazówki i krok naprzód” omawia kwestie związane z bieżącym funkcjonowaniem oraz z naszą przyszłością tak, byśmy mogli jak najlepiej wykorzystać posiadaną wiedzą w codziennym funkcjonowaniu, by jakość naszego życia się poprawiła. W tej części zajrzymy do szafki czarownicy, poznając zioła, rośliny i pokarmy wykorzystywane do celów magicznych – znajdziemy to opis tych roślin oraz informację o uprawie oraz o jej znaczeniu w magii. Wkroczymy również w świat olejków eterycznych i produktów pielęgnacyjnych, poznając przepisy na ich wykonanie. Jeden z rozdziałów poświęcony jest również przewodnikom – autorka zachęca do otwarcia się na różnych przewodników duchowych.

Lektura książki, nawet w sytuacji, kiedy sceptycznie podchodzimy do magicznych praktyk, pomaga otworzyć się na nowe rozwiązania, na świat mądrości, z której ludzie już od wieków czerpią różne rozwiązania. Jeśli nie przekonamy się do samych rytuałów, z pewnością możemy wykorzystać afirmację czy informację o różnego rodzaju wspomagających proces leczenia roślinach. A wszystko po to, byśmy mogły stawiać czoła problemom i wyzwaniom życia codziennego, by nas one nie obciążały, byśmy odzyskały radość życia.

2 komentarze: