czwartek, 12 sierpnia 2021

Barbara Moore "Magia tarota. Wszystko, co musisz wiedzieć, aby zrobić odczyt z dowolnej talii"

Autor: Barbara Moore
Wydawnictwo: KobieceWiększość z nas pragnie znać swoją przyszłość i być przekonanym o słuszności swoich wyborów. Szukamy sposobów, by utwierdzić się w swoich decyzjach, a także wskazówek, jak pokierować swoim życiem. Nie chcemy ponosić porażek, chcemy uniknąć kłopotów, zatem każda możliwość, by ułatwić sobie w ten sposób życie, jest warta rozważenia. I to niezależnie od tego, jak bardzo racjonalnie podchodzimy do życia, czy też w co wierzymy, prędzej czy później kierujemy się w stronę horoskopów czy też kart.

Takim najpotężniejszym narzędziem, jeśli chodzi o odpowiedzi na nurtujące nas pytania, jest bez wątpienia tarot, znany ludzkości już od wielu wieków. Początki tarota sięgają przełomu epoka średniowiecza i renesansu, a najstarsze talie znajdujące się w muzeach pochodzą właśnie z XV wieku. To tym bardziej fascynujące, iż pierwsze tale były wykonywane ręcznie i przypominały małe dzieła sztuki, często zresztą talie były wręczane nowożeńcom jako prezent ślubny. I mimo iż współcześnie mamy wobec tarota mieszane uczucia – niektórzy obawiają się go, kojarząc z siłami nieczystymi, to jednak sporo osób z niego korzysta, bowiem pozwala zobaczyć to, czego sami niejednokrotnie nie jesteśmy świadomi.

Dla tych, którzy chcą nauczyć się czytać karty, a także dla tych, którzy tarotem zainteresowani są raczej jako ciekawostką, dla wszystkich wróżów, którzy pragną udoskonalić swój warsztat lub po prostu zweryfikować wiedzę, polecana jest książka „Magia tarota”, autorstwa Barbary Moore. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Kobiecego książka zabiera nas w fascynujący świat tarota, odsłaniając przed nami jego tajemnice. Autorka zachęca nas do lektury zapewniając, że „kiedy zaczniesz wdychać wzmacniającą duszę aurę symboli (…) dowiesz się na temat sago siebie i świata rzeczy, o których wcześniej nie miałeś pojęcia”. Nie pozostaje nam zatem nic innego, jak tylko wyruszyć w tę podróż, kierując się zawartymi w książce wskazówkami.

Zanim autorka wyjaśni znaczenie kart i sposób ich interpretacji, na początku uświadamia nam, czym tarot jest, a czym nie jest. Z pewnością nie jest to bowiem prosty sposób na poznanie przyszłości czy jasna odpowiedź, jak w danej sytuacji mamy postąpić. Moore tłumaczy również, że karty są wielowarstwowe i zmienne, a ich interpretacja nigdy nie jest identyczna i jednoznaczna, zależy też od wielu czynników. Uspokaja też, że nie ma konieczności szybkiego poznania kart, bowiem takie przekonanie może tylko nas zniechęcić. Książka zatem skupia się raczej na zrównoważonym podejściu do odczytywania kart, przybliża nam również historię tarota.

Lektura kolejnych rozdziałów książki pozwoli nam łączyć się z mądrością kart, staniemy się wrażliwi na symbole i coraz lepiej będziemy rozumieć, co tak naprawdę chcą nam przekazać. Dowiemy się, jak tarot działa, jaki jest cel odczytu i jakie są odpowiednie do niego pytania. Autorka zwraca uwagę na takie kwestie techniczne, jak tasowanie, wybór czy wykładanie kart, oddzielanie Arkan Wielkich od Małych. Poznamy znaczenie poszczególnych kart i nauczymy się wykonywać odczyty. Wraz z nabywaniem umiejętności (i lekturą kolejnych stron), poznamy znaczenie takich słów, jak odwrócenia, sygnifikatory czy karty dodatkowe. Po tym, jak dowiemy się, w jaki sposób rozpocząć odczyt, przejdziemy do skanowania, autorka dzieli się też z nami informacjami, jak ten odczyt najlepiej zakończyć. Podpowiada też, w jaki sposób wykorzystać Arkana wielkie do znalezienia kart urodzeniowych oraz do znalezienia karty roku. Na zakończenie autorka podpowiada, w jaki sposób zrobić szybki rozkład dający tylko prostą odpowiedź „tak” lub „nie”.

Atutem książki jest prostota przekazuj i wyjątkowa klarowność. Dzięki czemu spokojnie możemy próbować rozkładów, posiłkując się „Magią tarota”, nieustannie wracając do wybranych fragmentów do chwili, kiedy niemal niepostrzeżenie zdobędziemy umiejętność samodzielnego rozłożenia i zinterpretowania kart. Tym samym to doskonała książka szczególnie dla tych, którzy z tarotem nigdy nie mieli do czynienia, być może bowiem stanie się wstępem do dalszego zgłębiania wiedzy. Rozumiejąc potęgę tarota, lepiej zaczniemy z niego korzystać, darząc go szacunkiem, ale jednocześnie coraz bardziej kierując się własną intuicją.

2 komentarze:

  1. Tarot nie dla mnie, boję się magii :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ta książka nieco odczarowuje tarot, ale uważam, że jeśli ktoś odczuwa wewnętrzne obawy, to nic na siłę.

      Usuń