środa, 20 października 2021

Catherine Doyle: "Bitwa Strażnika Burzy"

Tytuł
: Bitwa Strażnika Burzy
Autor: Catherine Doyle
Wydawnictwo: Dwukropek


Nie ma znaczenia ile mamy las, skąd pochodzimy, w jakich rodzinach się wychowaliśmy i jakie mamy zainteresowania. Niezależnie bowiem od tego, każdy z nas chciałby być bohaterem, w sercu każdego czai się pragnienie, by kogoś ocalić, komuś pomóc, zrobić w swoim życiu coś znaczącego. I nie chodzi nawet o sławę, podziw innych, tylko o poczucie samospełnienia, albo świadomość, że nie zawiedliśmy bliskich osób, że wszystko jest tak, jak być powinno. Jesteśmy wówczas gotowi wypełnić swoją misję nawet mając świadomość wyrzeczeń, nawet kosztem własnej przyjemności, niekiedy stawiając na szali swoje bezpieczeństwo, a nawet … życie.

W takiej właśnie sytuacji znalazł się Fionn Boyle, który po śmierci swojego dziadka, poprzedniego Strażnika Burzy, odziedziczył po nim tę funkcję. Nastolatek jest świadomy tego, że przepełnia go starożytna magia, nie jest jednak jeszcze w stanie nad nią zapanować, co więcej, nie jest w stanie jej nawet wyzwolić. A tymczasem czeka go bodaj najważniejsza walka w jego życiu, z przerażającą czarodziejką Morriganą.

Dziadek Fionna był przekonany, że pomocne w walce będzie odnalezienie kobiety o imieniu Rose, by wskrzesić czarownika, by wspomógł mieszkańców wyspy w nierównej walce z Morriganą. Zanim to jednak nastąpi chłopiec musi naleźć Szepczące Drzewo, całkowicie niedostępny wszechwiedzący dąb, ukryty w nieosiągalnej warstwie Arranmore. Nie będzie to łatwe, bowiem Duszobójcy Morrigany czają się wszędzie, ale całe szczęście, że Fionn nie będzie sam. W walce z Morriganą pomoże mu jego rodzina, a także przyjaciele i społeczność wyspy. Chłopiec przekona się, że tak naprawdę nie ma rzeczy niemożliwych, jeśli w pełni poświęcimy się zadaniu, ale przede wszystkim, kiedy podzielimy się odpowiedzialnością z zaufanymi osobami.

O walce dobra ze złem, o zaletach działania w zespole i o pradawnej magii traktuje książka pt. „Bitwa Strażnika Burzy”, autorstwa Catherine Doyle. To już trzeci tom opowieści o Strażniku Burzy, opublikowanej nakładem Wydawnictwa Dwukropek, a z każdym kolejnym sytuacja robi się coraz poważniejsza. Tym razem walka będzie zacięta, a to, jak potoczą się losy bitwy zależy między innymi od Fionna. Sięgając po książkę musimy być świadomi tego, iż zostaniemy wciągnięci w wir wydarzeń, i nawet się nie zorientujemy, kiedy minie nam kilka godzin spędzonych na wyspie Arranmore.

Losy Strażnika Burzy i stojące przed nim wyzwania to doskonała lektura dla wszystkich młodych czytelników, którzy cenią sobie nieoczywiste opowieści podszyte magią, a także którzy wierzą lub potrzebują uwierzyć w moc przyjaźni. To również lektura dla wszystkich tych, którzy cenią sobie książki o walce dobra ze złem, o stracie i o poświęceniu. Doskonale wykreowani bohaterowie, dynamiczne zwroty akcji oraz niezwykła atmosfera, przesycona magią, ale i niebezpieczeństwem, to główne atuty powieści. Jeśli dodamy do tego płynące z lektury przesłanie, powinna stać się ona książką adresowaną do każdego młodego (nie tylko ciałem, ale i duchem) czytelnika.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz