poniedziałek, 29 listopada 2021

Małgorzata Karolczuk „Dbaj o udany związek. Pułapki – zagrożenia – porady – propozycje”

Tytuł: Dbaj o udany związek. Pułapki – zagrożenia – porady – propozycje
Autor: Małgorzata Karolczuk
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza IMPULS


Prawdziwa miłość zdarza się często, ale rzadko związek z niej zrodzony jest trwały. To zdanie, tak smutne w swojej wymowie, jest niestety prawdziwe. Świadczą o tym statystyki związane z rozstaniami, nie tylko dotyczące zalegalizowanych związków, ale też tych partnerskich. Naukowcy nieubłaganie wieszczą kryzys związku już po roku, a o ile ten stosunkowo łatwo jest pokonać, bowiem nasz mózg jeszcze znajduje się w stanie zalania endorfinami, ale ten następujący po siedmiu latach, niechybnie w większości kończyć się może rozstaniem. Taką decyzję podejmujemy teraz właściwie bez zastanowienia, z naszymi czasami wiąże się bowiem kultura instant, a kiedy coś nam nie pasuje, coś się popsuje, wyrzucamy to do kosza. Również związek, przekreślając wspólne chwile, rezygnując ze wspólnych planów czy nawet wspólnego wychowywania dzieci.

Czy istnieje jednak sposób, by zrobić to inaczej? Czy można zapobiec kryzysowi, a jeśli nastąpi, wyjść z niego obronną ręką? Jak zadbać o udany związek, o bliskość, intymność pomimo upływu czasu? Na to pytanie odpowiedź stara się znaleźć Małgorzata Karolczuk w swojej książce pt. „Dbaj o udany związek. Pułapki – zagrożenia – porady – propozycje”. Opublikowana nakładem Oficyny Wydawniczej IMPULS pozycja daleka jest od typowo poradnikowej nowomowy i prostych rad, uzdrawiających nasze relację w 10 minut albo w 5 krokach. Mimo niewielkiej objętości książka niesie ze sobą istotne treści, koncentrując się na tym, co najważniejsze – na szacunku, rozmowie, dbałości o siebie. Formułą wywiadów daje nam sposobność odnalezienia w portretowanych osobach, rozmówczyniach, także siebie, wyciągnięcia z ich doświadczeń tego, co dla nas najważniejsze.

Książka składa się z czterech rozdziałów, a każdy z nich dotyka innego aspektu związku. W rozdziale pierwszym przeczytamy o samospełniającej się przepowiedni i komunikacie typu „ja”, a także o pułapkach, w które mogą wpaść szczególnie kobiety – pułapka dobroczynności, bezkonfliktowości, własnych przekonań czy lojalności.

W rozdziale drugim przeczytamy o zasadach świadomej i uczciwej kłótni, poznamy także technikę pracy z emocjami. Ponadto poznamy różne fazy, przez które przechodzi nasza miłość i przekonamy się, jak wyglądają związki mężczyzny typu Piotruś Pan. Rozdział trzeci z kolei zawiera charakterystykę różnic pomiędzy kobietą a mężczyzną – dzięki znajomości tych różnic można bowiem znacznie poprawić jakość komunikacji. Autorka przygląda się także temu, czego tak naprawdę obie płcie pragną. Rozdział czwarty zawiera natomiast przykłady pięknych listów miłosnych, które pozwalają także nam zrozumieć czym jest miłość i jak może/powinna wyglądać.

Książka „Dbaj o udany związek” nie zawiera co prawda gotowej recepty dla każdego, ale dostarcza nam składników niezbędnych do tego, by taki związek stworzyć. Pomaga przetrwać nawet wówczas, kiedy dzieje się źle, pozwala wejść w kolejne relacje ze świadomością własnych błędów, uczy jak nad związkiem pracować oraz …wyjść naprzeciw miłości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz